Druskininkai atlaikė dar vieną „skandalą dėl skandalo“
Lietuvos kurortų perlu, tarptautinių novatoriškų projektų miestu ir visos Lietuvos savivaldybėms sektinu pavyzdžiu įvardijamiems Druskininkams per pastaruosius mėnesius tenka ypatingas žiniasklaidos, šalies politikų bei teisėsaugos institucijų dėmesys. Tačiau tokio išskirtinio dėmesio vargu ar kam nors linkėtų ne tik Druskininkų valdžia, bet ir paprasti kurortinės savivaldybės ir jos seniūnijų, kaimiškųjų teritorijų gyventojai.
Vienas po kito subliūkštantys, viešojoje erdvėje eskaluojami vadinamieji „skandalai“ apie Druskininkus kelia bendruomenės susirūpinimą dėl to, kad nepagrįsti kaltinimai Druskininkams kenkia miestui, kuriame jie gyvena, dirba, augina vaikus.
Antradienį, kovo 1 dieną, iš pat ryto Kauno apygardos prokuratūra paskelbė nutraukusi ikiteisminį tyrimą dėl galimai politikų daryto poveikio, priimant Vyriausybės nutarimą dėl kurortinių zonų panaikinimo. Tyrimas nutrauktas, nesant nusikalstamo pagrindo. Prokuratūros teigimu, ištirtose aplinkybėse nėra „būtinųjų piktnaudžiavimo ir kišimosi į valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens veiklą požymių“. Prokuratūra teigia, kad suinteresuotų „tam tikrų asmenų“ bendravimas su politikais dėl skubesnio Vyriausybės nutarimo priėmimo negali būti laikomas nusikalstama veika.
Pasirodė išklotinės
Viešojoje erdvėje toks sprendimas sukėlė naują kritikos Druskininkams pliūpsnį, prasiveržusį ir tokiomis pastangomis, kurios teisinėje valstybėje, rodos, neturėtų būti toleruojamos? Iš karto po LR Seimo Antikorupcijos komisijos posėdžio, vykusio tos pačios, kovo 1 dienos rytą, kai kuriose šalies žiniasklaidos priemonėse pasirodė slapta ikiteisminio tyrimo medžiaga – pokalbių išklotinės.
Paprašytas pakomentuoti pokalbių išklotines, kurios antradienį buvo paviešintos kai kuriose žiniasklaidos priemonėse po posėdžio Antikorupcijos komisijoje, Druskininkų savivaldybės meras, Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas Ričardas Malinauskas patvirtino, kad pokalbiai buvo reikalingi tam, jog būtų sprendžiami ne tik Druskininkams, bet visiems Lietuvos kurortams aktualūs klausimai. Meras sakė esąs nustebintas, kad slapta ikiteisminio tyrimo medžiaga yra paviešinta: „Manęs nei gąsdina, nei trikdo pokalbių turinys. Tačiau sveiku protu nesuvokiama, kaip slapta ikiteisminio tyrimo medžiaga buvo „pamatyta“ ar galimai nutekinta tendencingą, neigiamą nuomonę apie Druskininkus formuojantiems konkretiems žurnalistams? Juk tokios informacijos paviešinimas yra nusikaltimas“.
Žurnalistai „pamatė“?
„Šis pokalbis yra Seimo Antikorupcijos komisijai pateiktose išklotinėse, kurias matė BNS“, – rašoma antradienį kai kurių šalies portalų publikacijose, kurioje aprašomas Antikorupcijos komisijos posėdis.
Kyla klausimas, ar teisėsaugos institucijos, teisėtai, pagal teismo sankciją klausydamos asmenų pokalbių, jų klausosi tam, kad teismas juos įvertintų ir priimtų vienokį ar kitokį nuosprendį, ar kad jie būtų viešinami žiniasklaidoje? Kaip galėjo atsitikti, kad, netrukus po Antikorupcijos komisijos posėdžio, kai kuriose žiniasklaidos priemonėse buvo paviešintos pokalbių išklotinės, galimai nutekinta ikiteisminio tyrimo informacija, kuri buvo slapta? Būtent to, susisiekusi su Antikorupcijos komisijos pirmininku Vitalijumi Gailiumi, pasiteiravo savaitraščio „Mano Druskininkai“ žurnalistė. V. Gailius atsakė, kad buvo pateiktas tik nutarimas nutraukti ikiteisminį tyrimą.
– O kaip kai kurie žurnalistai „pamatė“ pokalbių išklotines?
– Komisija gavo nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą. Nežinau, kokius duomenis gali turėti kiti komisijos nariai. Jokių atskirai išklotinių mes negavome, – atsakė V. Gailius.
Tačiau „Mano Druskininkai“ duomenimis, būtent nutarimo nutraukti ikiteisminį tyrimą apimtyje ir buvo pateiktos pokalbių išklotinės – medžiaga, surinkta ikiteisminio tyrimo metu.
Seimo Antikorupcijos komisijos narys Arvydas Anušauskas, išgirdęs žurnalistės klausimą, kaip galėjo atsitikti, kad galimai nutekėjo ikiteisminio tyrimo informacija, užuot atsakęs, užsipuolė laikraštį „Mano Druskininkai“, į gal penkis kartus jam pateiktą vieną ir tą patį klausimą atsakinėjo savo paklausimais, galiausiai pats nutraukė pokalbį.
Atsakymus grindė dokumentais
Kovo 1 dieną Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas ir Druskininkų savivaldybės teisininkas Renaldas Viščinis dalyvavo LR Seimo Antikorupcijos komisijos posėdyje. Tuo pačiu, su Vyriausybės nutarimu Nr. 343 dėl kurortinių zonų panaikinimo susijusiu klausimu. Kai ši „Mano Druskininkai“ publikacija buvo rengiama spaudai, galutinių parlamentinio tyrimo išvadų dar nebuvo. Netrukus po Antikorupcijos komisijos posėdžio laikraščio „Mano Druskininkai“ žurnalistės kalbintas R. Malinauskas patvirtino, kad Komisijai atsakė į visus jam pateiktus klausimus: „Tačiau šis „burbulas“ suorganizuotas neabejotinai opozicijos iniciatyva, todėl ir klausimai posėdyje buvo tendencingi. Kai atsakai į užduotą klausimą, o tai yra traktuojama, kad „į klausimą taip ir neatsakyta“, – tai čia jau tikriausiai opozicinės partijos bruožas. Tad stebėtis gal ir neverta. Toks žmogus, kuriam kažkas neaišku, ir jis nenori, kad būtų aišku, niekada jokio atsakymo nei išklausys, nei supras.“
Antikorupcijos komisijai visi dokumentai pateikti, iš jų matyti, kad ne Druskininkų savivaldybė inicijavo nutarimo pakeitimą, o Aplinkos ministerija. Dokumentai taip pat įrodo, kad minėto nutarimo 16 skyrius, susijęs su kurortinių zonų panaikinimu, buvo aktualus visiems keturiems Lietuvos kurortams, tarp jų – ir Druskininkams: kurortinėje zonoje yra apie 80 procentų mūsų savivaldybės teritorijos.
„Komisijai turėjome atsakymus, paremtus ne tuo, kaip mums „atrodo“, o dokumentais pagrįstą informaciją apie tai, kaip buvo iš tikrųjų“, – patikino meras R. Malinausakas, nutrauktame tyrime apklaustas kaip specialusis liudytojas.
Korespondentei susisiekus su Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atstovu spaudai Ruslanu Golubovu ir pasiteiravus, ar dabar, kai tyrimas nutrauktas, bus paviešinta ir tai, kad Druskininkui savivaldybės merui R. Malinauskui panaikintas specialiojo liudytojo statusas, atsakė: „Kadangi įtarimai nėra pareikšti, tai nėra ką ir naikinti. Ikiteisminis tyrimas nutrauktas, ir tai buvo viešai paskelbta per spaudos konferenciją. Prokuroras viešai aptarė tyrimą ir pasakė, kad jis nutrauktas. Ir STT tinklapyje, ir prokuratūros tinklapyje apie tai paskelbta. Tad viešumo pakanka“, – „Mano Druskininkams“ sakė STT atstovas spaudai R. Golubovas.
Pasak mero R. Malinausko, vykstant ikiteisminiam tyrimui, jis atliko tai, kas privaloma tokioje situacijoje. „O tam, kad būtų išsiaiškinta tiesa, aš galiu būti ir specialiuoju liudytoju. Esu visiškai ramus, nes žinau, kaip aš dirbu visus tuos metus, kai esu mero pareigose. Tą žino ir žmonės, rinkėjai, kurie per rinkimus balsavimu išreiškė pasitikėjimą manimi. Beje, šio pasitikėjimo patvirtinimą aš gaunu iš druskininkiečių ir dabar: jie išreiškia savo palaikymą, sutikę gatvėje, skambindami, išsakydami viešas nuomones žiniasklaidos priemonėse“, – sakė R. Malinauskas.
– Mere, dabar, kai ikiteisminis tyrimas nutrauktas, kaip Jūs pakomentuotumėte situaciją?
– Džiaugiuosi sąžiningu tyrimu, ir tuo, kad jame pagaliau padėtas taškas. Tikėjausi ne šališko, o teisinio – toks ir turėtų būti teisinėje valstybėje – tyrimo ir išsiaiškinimo. Subliuško eilinis opozicijos pūstas burbulas. Niekada nepainioju viešųjų ir privačiųjų interesų, valstybės, savivaldybės ir asmeninių interesų. Toliau sąžiningai dirbu Druskininkų labui. Tikiuosi, jog bus padaryta viskas, kad būtų išaiškinti vadinamojo „skandalo“ užsakovai, su visa šia istorija susijusio purvo skleidėjai. Ir čia bus reikalinga teisėsaugos pagalba, tikiuosi jos sulaukti.
Opozicija bendravo sms
Norėdami išklausyti nuomonę, komentarus apie tai, kaip jie vertina subliuškusį skandalą, pamėginome susisiekti ir su Druskininkų savivaldybės tarybos opozicijos atstovais Viliumi Semeška bei Juozu Šarkumi.
- Semeška į skambutį neatsakė, tačiau atsiuntė sms žinutę, kad iki kovo 10 d. yra išvykęs į ekspediciją.
- Šarkus į skambutį neatsakė, vėliau perskambino. Tačiau žurnalistei vos spėjus pasakyti savo pavardę ir laikraščio pavadinimą, ryšys nutrūko. Po akimirkos redakciją pasiekė telefonu atsiųsta žinutė: „Esu susitikime“.
Prireiks laiko
Gali būti, kad prireiks dar laiko atskleisti tikriuosius dirbtinai išpūsto „Vijūnėlės“ skandalo, kuriuo buvo siekiama sumenkinti ne tik vieną iš stipriausių Lietuvos merų Ričardą Malinauską, bet ir Vyriausybės vadovą Algirdą Butkevičių, sumanytojus.
Dėl Vyriausybės priimto nutarimo, susijusio su kurortinėmis zonomis ir šalies Premjerui teko atsakyti į STT klausimus kaip liudytojui. Premjeras įvykdė savo pareigą. A. Butkevičiaus pozicija antradienį buvo išsakyta viešoje erdvėje skelbtuose pasisakymuose. Viename iš jų jis teigia: „Garsiai, aršiai ir gerai apgalvotai bandyta apjuodinti dabartinę Vyriausybę ir mane, kaip Ministrą Pirmininką. Tačiau sukurptas planas nuversti socialdemokratus, priversti Vyriausybę atsistatydinti dėl tariamos korupcijos liks istorijai, nes šiandien STT paskelbė nutraukusi ikiteisminį tyrimą dėl Vijūnėlės dvaro – byla subliuško. Nė sekundei nenustojau tikėti mūsų valstybės teisine sistema. Bet lieka tik apgailestauti, kad priešrinkiminė kova vyksta nepaisant jokių moralės normų, – teigė Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius. – Nors viešojoje erdvėje ir man, ir Aplinkos ministrui Kęstučiui Trečiokui teko išklausyti daugybę karčių žodžių, daugybę melo, o visuomenė stebėjo, kaip buvo pučiamas muilo burbulas šioje istorijoje, džiaugiuosi, kad tyrimas buvo atliekamas. Ši Vyriausybė yra atsakinga ir nepateisina jokių korupcinių apraiškų, jei jos yra. Tyrimo nutraukimas įrodo, kad Vyriausybės nariai buvo kaltinami be pagrindo, nors Vyriausybei priešiškos politinės jėgos tuo metu krovėsi politinius dividendus. Gaila ir visuomenės, kuriai labai negražiais metodais buvo muilinamos akys visos šios istorijos eigoje.“ Kaip teigiama pranešime, Vyriausybės vadovas neatmeta galimybės, jog politiniai oponentai nesustos, artėjant rinkimams, kova vis aštrės ir tokių burbulų bus stengiamasi išpūsti daugiau.
„Mano Druskininkai“ informacija