Nesterovo ir „Atgimimo“ mokyklų mokinių susitikime – K. Donelaitis ir L. Rėza
Dvi nepamirštamas ir pilnas įspūdžių dienas Druskininkuose praleido mokiniai ir mokytojai iš Nesterovo rajono (Rusijos Federacija). Kultūrinis-edukacinis vizitas organizuotas pagal Druskininkų „Atgimimo“ mokyklos ir Nesterovo vidurinės mokyklos bendradarbiavimo sutartį.
Kelionės programa į lietuvišką kurortą susidėjo iš trijų dalių: edukacinės, kultūrinės ir pramoginės. Pagrindinis kelionės tikslas buvo aplankyti Druskininkų „Atgimimo“ mokyklą, susitikti su šios mokyklos puikia direktore Danute Časiene, mokiniais bei mokytojais, vykdant projektą ,,Mažosios Lietuvos kultūrinis paveldas“.
Druskininkų „Atgimimo“ mokyklą su Nesterovo vidurine mokykla sieja bendras projektas „Mažosios Lietuvos kultūrinis paveldas“/„Atgimimo“ mokyklos archyvo nuotrauka
Mūsų ilgai lauktas susitikimas buvo labai šiltas ir draugiškas. Pirmoji vizito diena sutapo su „Atgimimo“ mokykloje kasmet vykdomu tarptautiniu partizanų dainų festivaliu ,,Laisvės kelias“, kuriame dalyvavo garsi Lietuvos liaudies dainų atlikėja Veronika Pavilionienė.
Išklausę gražias ir muzikalias lietuviškas dainas, mes susipažinome su mokykla. Edukacinė vizito dalis prasidėjo, apžiūrint pradinės mokyklos erdves. Mokiniai ir mokytojai, lankydamiesi gražiai apipavidalintose mokyklos erdvėse, stebėjosi Lietuvos mokinių kūrybiškumu. Džiaugėmės mūsų ir „Atgimimo“ mokyklos panašumu: mokyklos aprūpintos moderniomis mokymo priemonėmis – interaktyviomis lentomis, multimedija bei nešiojamais kompiuteriais. Naudojant interaktyvią lentą, mūsų mokiniai galėjo gilinti lietuvių kalbos žinias: sudaryti žodžius, papildyti sakinius, surasti iškritusį sakinio fragmentą. Nesterovo mokyklų mokiniai šauniai susidorojo su jiems pateiktomis užduotimis ir labai džiaugėsi puikiai praleistu laiku pradinėje mokykloje.
Antrą vizito dieną mes lankėmės jaukioje „Atgimimo“ mokykloje, kuri ne taip seniai atšventė savo veiklos 70-metį. Ekskursiją mums vedė mokyklos direktorė D. Časienė. Aplankėme keletą mokomųjų kabinetų, sporto salę, kurioje dažnai sportuoja garsūs sportininkai ir olimpiniai čempionai, technologijų kabinetus, kuriuose namų ruošos bei medžio darbus atlieka ir mergaitės, ir berniukai. Druskininkų „Atgimimo“ mokykla žinoma mieste ir šalyje dėl savo tradicijų puoselėjimo, sportinių pasiekimų, vykdomų tarptautinių projektų su įvairiomis Europos šalimis bei Japonija.
Bendro projekto „Mažosios Lietuvos kultūrinis paveldas“ idėja kilo pernai metais, kai Nesterove lankėsi mokytojai iš Druskininkų „Atgimimo“ mokyklos. Mūsų rajonas artimas Lietuvai ne tik dėl geografinės padėties, bet ir dėl to, kad čia yra lietuvių literatūros klasiko Kristijono Donelaičio memorialinis muziejus. Todėl projekto tema yra susijusi su didžiu poetu ir kitais Lietuvos kalbininkais, praeityje gyvenusiais mūsų regione.
Šviesioje „Atgimimo“ aktų salėje surengtas dviejų šalių mokinių projektinis susitikimas. Sveikinimo žodžius tarė direktorė D. Časienė bei Nesterovo vidurinės mokyklos direktorius Nikita Gurjev. Direktorius dėkojo už šiltą priėmimą, įteikė knygą apie Kaliningradą bei pakvietė „Atgimimo“ mokyklos mokinius aplankyti Nesterovo vidurinę mokyklą. Šios mokyklos lietuvių kalbos fakultatyvo mokytoja Tatjana Rodenko parengė pristatymą apie lietuvių kalbos besimokančių mokinių projektus, konkursus ir užsiėmimus. 2 A klasės mokinys Aleksandras Rodenko lietuvių kalba deklamavo eilėraštį „Trys pieštukai“. 6,7 ir 8 klasių mokiniai pristatyme „Mažosios Lietuvos kultūrinis paveldas“ pasakojo apie Kionigsberge išleistą pirmąją lietuvišką knygą, Bibliją ir gramatiką, apie Kristijono Donelaičio kūrybą, pateikė įdomių faktų iš garsaus Kionigsbergo universiteto profesoriaus Liudviko Rėzos, kurio 240 metų jubiliejus bus švenčiamas šiais metais, biografijos. Savo pasirodymu – eilėraščio ,,Gimtoji kalba“ deklamavimu – visus užbūrė Pobedino vidurinė mokyklos mokinė Viktorija Belkevičiūtė. Pasirodymo pabaigoje 8 klasės mokinė Anastasija Presnova pristatė filmą apie Liudviką Rėzą. Anastasija – kūrybinės stovyklos „Paveldas-3“, organizuotos Šventojoje, dalyvė. Šioje stovykloje mokiniai iš Kaliningrado srities kartu su muzikos pedagogais ir režisieriais smėlio grafikos būdu kūrė animacinius filmus. Žiūrovų nuomone, šis filmas buvo labai savitas, šiuolaikiškas ir įspūdingas.
Lietuvos kolegos, padalinę mus į 6 komandas ir į šias komandas paskyrę „Atgimimo“ mokyklos mokinius, surengė mums „Protų mūšį“. Vaikai, bendraudami tarpusavyje, aktyviai dalyvavo šioje viktorinoje, skirtoje K. Donelaičiui. Projektinis susitikimas baigėsi apdovanojimais, bendromis fotografijomis ir nuoširdžiais linkėjimais susitikti dar kartą.
Kultūrinė vizito dalis prasidėjo pasivaikščiojimu po Druskininkus, aplankant lankytinas miesto vietas bei muziejus. Muziejuje „Girios aidas“ mus pasitiko didingos medinės skulptūros – Lietuvos folkloro simboliai. Medinėse trobelėse slėpėsi tikri lietuviški lobiai iš gintaro, medžio ir metalo. Muziejaus saugomos ekspozicijos, susijusios su Lietuvos gyvūnijos įvairove, liaudies amatais ir kūryba.
K. Čiurlionio muziejuje mes pasinėrėme į nuostabų pasaulį, kuriame puikiai išsaugota šeimos ir buities atmosfera, kurioje kūrė šis nuostabus dailininkas ir muzikantas. Susidomėję, mokiniai ir mokytojai apžiūrėjo eksponuojamus asmeninius menininko daiktus, keletą paveikslų originalų, žymių M. K. Čiurlionio paveikslų reprodukcijas, kurias stebint, girdi nuostabią šio menininko sukurtą muziką. Muziejaus gidė labai nuoširdžiai papasakojo mums apie M. K. Čiurlionio gyvenimą ir kūrybą, sužavėti mokiniai įsigijo paveikslų reprodukcijų, įamžintų atvirukuose.
Kokia gi ekskursija be pramogų? Mokiniai ir mokiniai dvi valandas praleido ir puikiai pailsėjo Druskininkų vandens pramogų parke, kuriame lepinosi vandens procedūromis, lankėsi Druskininkų Sporto centre bei pušų apsuptyje įsikūrusiame K. Dineikos Sveikatingumo parke. Vakare mokytojų laukė staigmena – mokyklos direktorė D. Časienė pakvietė visus paskanauti tradicinių lietuviškų valgių – cepelinų, vėdarų ir žemaičių blynų – kurorto lietuviškų patiekalų kavinėje „Forto dvaras“.
Paskutinė mūsų nepamirštamo maršruto stotelė – „Snow Arena“. Mes tarsi atsidūrėme žiemos pasakoje, kurioje jaučiama žiemos ir Naujųjų metų atmosfera. Pasirodo, „Snow Arena“ – puiki vieta aktyviam poilsiui ištisus metus: yra slidinėjimo trasa ir pradedantiesiems, ir patyrusiems slidininkams, restoranas poilsiui bei aprangos nuomos punktas. Mums pasisekė pabuvoti ir 50-ies metrų aukštyje įrengtame restorane, pasėdėti ledo kavinėje ledinėse kėdėse prie ledinių staliukų.
Kelionė į Druskininkus buvo labai įdomi. Pažintis su svetingais kolegomis bei mokiniais iš Lietuvos, apsilankymas ypatingose kurorto vietose paliko labai pozityvias ir ryškias emocijas.
Visi kelionės dalyviai už puikų projektinio susitikimo organizavimą iš visos širdies dėkoja „Atgimimo“ mokyklos direktorei D. Časienei, kolegoms mokytojams – Virginijai Žėkaitei, Janinai Jonušauskaitei, Jūratei Šalengienei, Alvydui Zdančiui, už galimybę susipažinti su Druskininkų kurorto gamtos grožiu, Lietuvos švietimu ir kultūra, prisiliesti prie jos paveldo ir gėrėtis šiuolaikiniu gerbūviu – poniai Irinai Konstantinovai.
Už finansinę paramą nuoširdžiai dėkojame LR Švietimo ir mokslo ministerijai, Čikagos lietuvių bendruomenei, už nemokamų vizų išdavimą tariame nuoširdų ačiū LR Konsulatui Kaliningrade.
Tatjana Rodenko
Lietuvių kalbos fakultatyvo vadovė