Druskininkiečių saugumo užtikrinimui – savivaldybės sprendimai suvaldant COVID-19 grėsmes
Visą pasaulį krečiantis COVID-19 virusas Lietuvos savivaldybėms sukėlė didelius iššūkius – jau mėnesį besitęsiantis karantinas parodė silpnąsias ir stipriąsias visų institucijų puses.
„Jei Pasaulio sveikatos organizacija laiku būtų davusi žinią apie tikrąją viruso grėsmę, pasirengimas reaguoti būtų buvęs visai kitoks. Dabar, kaip perkūnas iš giedro dangaus, trenkė žinia apie staigų sunkiai suvaldomo viruso plitimą, apie Lietuvoje įvedamą karantiną. Per vieną naktį turėjome spręsti iš užsienio grįžtančių druskininkiečių parvežimo, jų izoliavimosi, maitinimo klausimus. Apsaugos priemonių turėjome minimaliai, įprastam gyvenimui, o ne pasaulinei pandemijai – per kelias paras sugebėjome jų nupirkti tiek, kad aprūpintume savo medikus. Šiandien, nuo karantino pradžios praėjus mėnesiui, galiu pasakyti, kad didžiuojuosi Druskininkų žmonėmis, kurie tokiomis ekstremaliomis sąlygomis išliko susitelkę, atsakingi ir geranoriški. Būtent dėl bendrų pastangų šią minutę koronaviruso atvejo savo savivaldybėje neturime“, – sakė Druskininkų savivaldybės meras R. Malinauskas. Jis akcentavo, kad visi Savivaldybės priimti sprendimai buvo daromi nelaukiant Sveikatos apsaugos ar Vyriausybės nurodymų. Pastarieji vėlavo maždaug savaitę.
Kovo 12 dieną buvo atšaukti visi vieši kultūros ir sporto renginiai, kovo 13 dieną buvo uždarytas Vandens parkas.
Kovo 15 dieną meras R. Malinauskas sukvietė Savivaldybės skyrių vadovus ir aptarė nuotolinio darbo strategiją – buvo nuspręsta, kaip bus organizuojamas savivaldybės ir biudžetinių įstaigų darbas. Apie priimtus sprendimus meras iš karto informavo savo asmeninėje „Facebook“ paskyroje ir savivaldybės svetainėje.
Kovo 16 dienos rytą Savivaldybėje susirinkusi Ekstremalių situacijų komisija su atsakingomis institucijomis aptarė pasirengimą reaguoti į galimas COVID-19 grėsmes.
Mokiniai sėkmingai tęsia mokslus nuotoliniu būdu.
Karantino metu socialiniai darbuotojai toliau aptarnauja labiausiai pažeidžiamus mūsų bendruomenės narius: pagalbos į namus paslaugos teikiamos 45 savivaldybės gyventojams, integrali pagalba labai sunkiems ligoniams teikiama 15 savivaldybės gyventojų.
Į pagalbą pasitelkti ir socialiai atsakingi druskininkiečiai – savanoriai padeda senjorams apsipirkti, gelbsti užtikrinant viešąją tvarką, dalina apsaugines kaukes.
Jau visą mėnesį šią situaciją koordinuojanti savivaldybės gydytoja Eglė Sadauskaitė sako, kad iš Sveikatos apsaugos ministerijos ir Vyriausybės buvo gauta daugiau kaip 100 įvairių įsakymų ir nurodymų – visus juos įgyvendinti padėjo sveikatos priežiūros įstaigų, verslo ir bendruomenės susitelkimas. „Ypač svarbu buvo išsiaiškinti, kiek druskininkiečių ir iš kur grįžta į Druskininkus, nes būtent jie galėjo parvežti virusą. Pasitelkėme PSPC, sudarėme sutartis su pervežimo paslaugas teikiančiomis įmonėmis, kad galėtume saugiai parvežti mūsų žmones iš Vilniaus ir Kauno oro uostų bei parplaukusius į Klaipėdą. Džiaugiuosi, kad žmonės suprato saviizoliacijos būtinumą“, – sakė E.Sadauskaitė. Savivaldybės gydytoja sulaukė padėkų iš saviizoliacijoje apgyvendintų žmonių.
Savivaldybės paskirtose patalpose jau saviizoliavosi 33 druskininkiečiai, tarp jų – ir mama su septynių mėnesių dvynukais. Ši šeima buvo apgyvendinta atskirai nuo kitų žmonių. 8 žmonės dar yra saviizoliacijoje.
Vienas iš aktualiausių klausimų ir buvo būtent saviizoliacijai skirtos patalpos ir paslaugos. Druskininkų savivaldybė jį ėmėsi spręsti, nelaukdama Sveikatos apsaugos ministerijos ir Vyriausybės nurodymų.
Pirmasis verslininkas, nemokamai pasiūlęs savo pagalbą, buvo Paulius Rinkevičius. Matydamas situaciją pasaulyje, jis dar iki karantino paskelbimo paskambino merui R. Malinauskui ir pasiūlė vieno savo viešbučio patalpas. Savo pagalbą verslininkas siūlė tada, kai valstybė dar nebuvo sukūrusi jokio kompensavimo mechanizmo.
Kovo 15 dieną meras R. Malinauskas savo asmeninėje „Facebook“ paskyroje kreipėsi į kurorto verslininkus kviesdamas pagal savo galimybes prisidėti sprendžiant susidariusią situaciją. Vėliau apgyvendinimo sektoriaus atstovams buvo išsiųstas oficialus kreipimasis dėl pagalbos suteikiant saviizoliacijos patalpas.
Iš viso į savivaldybės kreipimąsi atsiliepė 10 apgyvendinimo įstaigų. Buvo ir tokių, kurie atsisakė padėti. Atsižvelgiant į darbo rizikingumą, viena įstaiga numatyta medikams, norintiems apsaugoti savo šeimos narius, kita – policijos pareigūnams. Iš viso numatyta 183 vietos.
Druskininkų savivaldybė ėmėsi spręsti ir saviizoliuotis turinčių žmonių maitinimo, patalpų dezinfekcijos klausimus, į pagalbą buvo pasitelktos ir saugos tarnybos. Iš pradžių maitinimas žmonėms buvo teikiamas per šeimos narius.
Tik kovo pabaigoje buvo pateikti visi kompensavimo mechanizmai valstybės lygiu. Valstybė nustatė kainas: 35 eurai už kambarį (Druskininkų savivaldybė moka 30 eurų), 15 eurų maitinimui (Druskininkų savivaldybė teikia karštą maistą 3 kartus per dieną už 10 eurų žmogui). Visos minėtos paslaugos Druskininkų savivaldybėje nupirktos viešųjų pirkimų būdu.
Druskininkų savivaldybėje sąlygos saviizoliacijai yra vienos geriausių: žmonės po vieną apgyvendinami dviviečiuose kambariuose su visais patogumais, kasdien atliekama bendrųjų patalpų dezinfekcija, tiekiamas karštas maistas.
Bendradarbiaujant su sveikatos priežiūros įstaigomis, Druskininkuose įsteigta ir sėkmingai veikia Karščiavimo klinika, sudaryta mobilioji tyrimų brigada, ligoninės medikai nuotoliniu būdu apmokyti, kaip dirbti su COVID-19 užsikrėtusiais pacientais.
Bendros pastangos davė svarbiausią rezultatą – savivaldybėje kol kas nėra užfiksuota nė vieno užsikrėtimo COVID-19 atvejo.
Druskininkų savivaldybės informacija