Savivaldybių atstovai LSA diskutavo apie profesionalių globėjų statusą

Sausio 10 d. Lietuvos savivaldybių asociacija organizavo savivaldybių atstovų – socialinės srities specialistų ekspertų pasitarimą, kurio pagrindinis tikslas buvo, vadovaujantis septynioliktosios LR Vyriausybės programos nuostatomis, aptarti savivaldybėms rūpimus socialinės srities klausimus – Globos įstaigų pertvarką, Vaiko teisių apsaugos sistemos pokyčius, savivaldybių vaidmenį mažinant nedarbą – ir jų pagrindu parengti siūlymus planuojamam susitikimui su Socialinės apsaugos ir darbo ministru. Druskininkų savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Grigorienė diskusijai pristatė temą „Savivaldybių vaidmuo, mažinant nedarbą ir didinant užimtumą“.

Savivaldybių atstovai diskutavo ir apie galimybes sutaupytas lėšas piniginei paramai skirti naujų minėtų socialinių paslaugų plėtrai – vaikų globai/LSA nuotrauka

Nuo sausio 1-osios įsigaliojo Civilinio kodekso pataisa, pagal kurią iš šeimos paimti vaikai iki trejų metų į globos namus galės patekti tik išimtiniais atvejais, o būti juose ne ilgiau kaip tris mėnesius. Daugiausiai pasitarime buvo diskutuojama apie profesionalius globėjus, kurie bet kuriuo metu galėtų paimti vaiką ir globoti jį tam tikrą laiką. Savivaldybių atstovai pažymėjo, jog, nors Institucinės globos pertvarka patvirtina dar 2014 metais, iki šiol nėra įteisintas tokio globėjo statusas, pareigos, atsakomybė, apmokėjimas už darbą ir kiti dalykai, o profesionalių globėjų institutas yra pagrindinė alternatyva vaikų namams, kurių turėtų nebelikti.

Susitikime pažymėta, jog savivaldybės buvo gavusios oficialią informaciją apie tai, kad profesionalių globėjų darbas iki 2020 bus finansuojamas ES fondų lėšomis, vėliau tai darys valstybė, tačiau iki šiol nei iš vieno minėto šaltinio lėšos neskiriamos.

Iki šiol nesukūrus naujų paslaugų ir neskyrus joms finansavimo, šiuo metu ne viena savivaldybė pati sprendžia profesionalių globėjų problemą savo iniciatyva ieškodama jų ir pagal galimybes mokėdama jiems papildomus pinigus. Tačiau visi pasitarime dalyvavę specialistai teigė susiduriantys su daugybe teisinių bei finansinių kliūčių.

Specialistai pabrėžė, jog šis procesas turėtų vykti pagal vieną valstybės lygiu įteisintą modelį.

Savivaldybių atstovai taip pat diskutavo apie galimybes sutaupytas lėšas piniginei paramai skirti naujų minėtų socialinių paslaugų plėtrai – vaikų globai.

Artimiausiu metu šį klausimą su konkrečiais siūlymais ketinama teikti svarstyti LSA valdybos nariams.

 

Parengta pagal LSA informaciją