„Saulės“ pagrindinės mokyklos šeštokė – jaunoji knygų vertinimo ekspertė

sestokeTurbūt kiekvienoje mokykloje rastumėme vaikų, paauglių, kurie kiekvieną laisvą akimirką žvelgia į knygą – gal ieško joje išgyventos meilės istorijos, o gal nori geriau suvokti  draugų netinkamo elgesio priežastis ar trokšta surasti receptą, padėsiantį suartėti, geriau sutarti su šeimos nariais? Juk ta paauglystė tokia raguota… Druskininkų „Saulės“ pagrindinės mokyklos 6a klasės mokinė Austėja Kleponytė, ko gero, pamilusi visokius knygų siužetus – pro jos akis neprasprūsta jokia nauja knyga, o ir senąją klasiką ji jau spėjo prisijaukinti, mat savarankiškai skaito nuo šešerių metų. Atidus dėmesys vertingam grožiniam tekstui „išplukdė“ Austėją į labai rimtus literatūrinius vandenis: ji ne pirmus metus dalyvauja projekte „Augu skaitydamas“, keletą kartų yra tapusi ten paskelbtų konkursų nugalėtoja – tuomet buvo apdovanota kelione į Knygų mugę, vertingų knygų rinkiniais. Šie laimėjimai šeštokę ne tik pradžiugino, bet ir įpareigojo – kasdien vis stipriau pamilti knygą ir gražėti.

Austėjos  norą skaityti daug, skaityti vertingas knygas netruko pastebėti VšĮ „Laikas skaityti“ direktorė Rūta Elijošaitytė, kuri ir pakvietė mokinę tapti… jaunąja knygų vertinimo eksperte leidyklos „Alma littera“ organizuotame paauglių ir jaunimo literatūros konkurse. Atidžioji skaitytoja turėjo susipažinti su trijų geriausių knygų maketais (tuo metu visos trys knygos dar nebuvo išvydusios „dienos šviesos“): Dainos Opolskaitės „Ir vienąkart, Riči“, Lauros Varslauskatės „Mano didelis mažas Aš“ bei Ilonos Ežerinytės „Sutikti eidą“. Austėja ne tik perskaitė ir įvertino visus tris kūrinius, bet ir buvo pakviesta į iškilmingą finalinį renginį Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, kurio metu buvo paskelbta pati geriausia knyga. Patyrusių literatūrologų ir paauglių, skaičiusių knygas, nuomone, geriausias kūrinys – Dainos Opolskaitės romanas „Ir vienąkart, Riči“. Prisipažinsiu, kad labai didžiuojuosi Austėja: šventinio vakaro metu jai buvo įteiktos vertingos dovanos – knygų rinkiniai, apie Austėjos žingeidumą ir aktyvų dalyvavimą skaitymo projektuose kalbėjo pats docentas, profesorius Kęstutis Urba, literatūros vadovėlių mokiniams autorius, Nacionalinės bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento Tyrimų ir sklaidos skyriaus vyriausiasis tyrėjas-ekspertas. Jaunaisiais knygų vertinimo ekspertais tapo tik penkių Lietuvos mokyklų moksleiviai, o  mūsų Austėja – viena iš jų!

Šiandien, kai jau atslūgo Austėjos jauduliukas ir šiokia tokia įtampa, visą vakarą slėgusi atsakingos skaitytojos pečius, kalbiname knygų ekspertę apie jos skaitymo įpročius ir tą nenumaldomą potraukį knygai.

– Papasakok apie savo skaitymo įpročius.

– Labai nemėgstu skaityti rytais, nes mane tada viskas tiesiog erzina. Dažniausiai skaitau vakare, savo kambaryje. Kiek laiko praleisiu su mėgstamos knygos herojais, priklauso nuo nuotaikos. Kartais skaitymui skiriu vieną, kartais – dvi ir daugiau valandų.

Žinoma, skaityti nesiseka, jeigu girdžiu triukšmingus garsus – man reikalinga tyla ir susikaupimas. Visada skaitau tik namuose, retkarčiais, važiuodama į pas senelius į kaimą, pasiimu su savimi knygą, tačiau ten perskaitau vos porą lapų.

– Kokio pobūdžio knygos Tau labiausiai patinka ir gal suskaičiavai, kiek jų iš viso esi perskaičiusi ?

– Hmm… Ko gero, jau tikrai perkopiau 250 knygų ribą. Šiuo metu daugiausia skaitau populiariąją paauglių literatūrą. Ypač patinka detektyvinės istorijos ir knygos, kuriose daug įtampos, greita veiksmo raida, veikėjai siekia ką nors išpainioti, išsiaiškinti.

– Austėja, ką tau suteikia knygos skaitymas?

– Skaitymas man pirmiausia teikia didelį malonumą. Nuo šešerių pradėjusi skaityti savarankiškai, tai mielai darau iki šiol. Skaitau, nes tai smagus procesas. Juk taip įdomu pabuvoti knygos veikėjo gyvenime, tapti jo pasaulio svečiu, išgirsti jo slapčiausius troškimus, palyginti jo svajones su savosiomis, jo charakterį su savuoju, pagalvoti, ar ir aš taip elgčiausi pavojaus, nelaimės akimirką, kaip mano mėgstamas personažas.

– Papasakok, kaip tapai klubo „Augu skaitydamas“ nare? 

– Kartą žiūrėdama kažkokią televizijos laidą, išvydau reklamą apie šio klubo veiklą. Po ilgų mamos įkalbinėjimų pagaliau apsilankiau jų internetinėje svetainėje.

Ten susikūriau paskyrą ir pradėjau registruoti perskaitytas knygas. Netrukus pastebėjau, kad ten atsiranda vis daugiau konkursų, kuriais susidomėjau ir pradėjau dalyvauti. Kartą man ėmė ir pasisekė – laimėjau pirmąją knygą! Taip gimė noras klubo veikloje būti kuo aktyvesnei.

– Kokių galimybių Tau suteikia narystė klubo veikloje?

– Labai džiaugiuosi, kad dalyvaudama „Augu skaitydamas“ konkursuose turiu progą papildyti savo knygų biblioteką, apsilankyti Knygų mugėse ir kituose renginiuose. Be to, įdomu varžytis su kitais skaitytojais – mes matome, kiek kiekvienas knygų klubo narys užregistruoja perskaitytų knygų. Tai irgi skatina tobulėti ir judėti pirmyn!

– Kaip tapai „Paauglių ir jaunimo literatūros konkurso“ knygų vertinimo komisijos nare?

– Visai netikėtai. Vieną dieną savo elektroniniame pašte pamačiau laišką, kuriame klubo vadovė Rūta Elijošaitytė man pasiūlė pabūti jaunąja eksperte ir perskaityti bei įvertinti trijų geriausių knygų maketus ir išrinkti geriausią. Žinoma, net nedvejodama sutikau!

– Už kurią knygą Tu balsavai ir kodėl?

– Pirmą vietą skyriau Dainos Opolskaitės knygai „Ir vienąkart, Riči“. Ši knyga man buvo pati įdomiausia – ji patraukė mane jau nuo pat pirmojo puslapio. Sužavėjo ir knygos tema, idėja. Tokia skaudi, labai pamokanti…

– Paaugliai dažnai sako, kad nebelieka laiko knygai. O kas Tave skatina nepamiršti skaitymo?

– Žinios. Žinau, kad skaitydama semiuosi daug žinių. Be abejo, skaityti skatina tai, kad iš kiekvienos knygos galima pasimokyti daugybės dalykų, atrasti savo tikrąjį „aš“. Gyvenime tos žinios padeda priimti teisingus sprendimus, suprasti, kas žmogui yra gerai, o kas – ne. Tuomet mažiau klystame. Pradėtos skaityti knygos neleidžia užmiršti ir mama – kiekvieną dieną primena, kad prisėsčiau su knyga rankose bent valandėlę, jei turiu nors kelias laisvas akimirkas. O ir tokie klubai, kaip „Augu skaitydamas“, vaikus labai skatina skaityti!

Dėkojame Austėjai už įdomų ir prasmingą pašnekesį, linkime sėkmės kituose klubo „Augu skaitydamas“ konkursuose ir renginiuose. Dar sakome AČIŪ už Druskininkų miesto bei „Saulės“ pagrindinės mokyklos vardo garsinimą. Ir lai niekuomet Austėja neatranda vaistų nuo ją užklupusio skaitymo viruso!

 

Renata Jaskelevičienė
Lietuvių kalbos vyresnioji mokytoja