Pianistė Guoda Gedvilaitė kviečia į XIX a. Klaros Šuman saloną

Pianistė ir  režisierė Guoda Gedvilaitė nori pakviesti jus į savo naujausią, jos įsitikinimu, labai įdomią ir intriguojančią klasikinės muzikos koncertų seriją „XIX a. Klaros Šuman salonas“.  Ji neabejoja, jog  publika bus ne tik pamaloninta nuostabiais profesionalios muzikos garsais, bet ir nustebinta XIX a. salono atmosfera. Smagu, kad naujasis G. Gedvilaitės projektas pirmiausia bus pristatomas jos gimtajame mieste, Druskininkuose, sausio 18 d.  19.30 val. „Eglė+“ konferencijų salėje. 

Apie įspūdingą 10-ies koncertų ciklą skirtingose Lietuvos koncertų salėse, kurį 2019 metais rugsėjo 13 d. karūnuos Klaros Šuman 200 metų jubiliejus, kalbėjomės su originalių idėjų nestokojančia pianiste G. Gedvilaite.

XIX a. Claros Schumann salonas – kas tai?

Tai naujų muzikos išraiškos formų koncertų ciklas, kuriame  XIX amžiaus genijai Johanesas Bramsas, Klara ir Robertas Šumanai, Feliksas Mendelsonas, Ferensas Listas, Frederikas Šopenas, Nikolas Paganinis taip pat rašytojai Žorž Sand, Onorė de Balzakas, Aleksandras Diuma, Hansas Kristianas Andersenas, dailininkas Eženas Delakrua, aktorė Marie Dorval ir kitos istorinės asmenybės tarsi atgyja ir susitinka su publika. Istorinius personažus įkūnysime mes, profesionalūs muzikai ir jaunieji talentai, salone bus skaitoma poezija, vyks gyvas bendravimas tarp salono svečių ir atlikėjų, muzikos bei atlikimo meno  aptarinėjimas. Tokiu būdu klausytojas ir žiūrovas taps svarbia, salone vykstančio veiksmo dalimi. Mes būsim taip įsijautę į savo roles – mūsų pasirinktus personažus, kad klausytojas patikės, jog „pateko“ į XIX amžių. Taip atgis tikras salonas, lyg teatras, užpildytas didžiąja klasikine muzika.

Pianistė ir  režisierė G. Gedvilaitė kviečia į intriguojančią klasikinės muzikos koncertų seriją „XIX a. Klaros Šuman salonas“/Asmeninio archyvo nuotrauka

Kaip gimė mintis imtis tokio netradicinio projekto?

Prieš keletą metų aš susižavėjau viena asmenybe, kuri gyveno XIX amžiuje Vokietijoje – Leipcige, Diuseldorfe ir Frankfurte. Ji buvo didi pianistė ir kompozitorė, gabi „menedžerė“ ir muzikos kūrinių redaktorė, romantiška rašytoja, visiškai atsidavusi muzikai ir savo vyrui, genealiam kompozitoriui. Tuo pat metu ji buvo ir mylinti žmona, ir 7 vaikų motina. Klara Šuman – ypatingai poetiška ir subtili savo vidumi, savo esybe – tapo mano vidiniu pavyzdžiu gyvenime ir muzikoje: kaip stipriai ir besąlygiškai mylėti žmogų, kaip džiaugtis kiekviena akimirka gyvenime ir muzikoje, kaip nepalūžti sunkiausiose, beveik nepakeliamose gyvenimo situacijose. Ir, žinoma, ji tarsi moko mylėti muziką – giliai ir nepaviršutiniškai. Taigi visos šios stiprios emocijos įkvėpė mane dalintis didžiąja muzika būtent per jos, Klaros Šuman personažą.

XIX amžiaus Klaros Šuman salono idėja puoselėjau ilgai – visus praėjusius metus, ir štai 2017  metai prasideda mano sodintų ir ilgai brandintų vaisių derliumi.

 

Kuo, pačios manymu, Klaros Šuman salonas bus įdomus žiūrovams?

Kartu su savo kolegomis stengsimės atskleisti to laikmečio muzikos salono žavesį. Mes norėtumėme, kad jūs pajustumėte tą XIX amžiaus dvasią, ramesnę laiko tėkmę ir pasigėrėtumėte didžiąja klasikine muzika.

Paprašiau dar vieno beveik druskininkiečio –  Jorio Sodeikos – pabūti tuo pianistu-vunderkindu,  kompozitoriumi Feliksu Mendelsonu, o M. K. Čiurlionio kvarteto stygininkus – to meto muzikantais. Mes „žaisime“ XIX amžiaus saloną, kuriame mus aplankys F. Mendelsono mecenatas Prūsijos karalius Fridrichas Vilhelmas IV-asis su sutuoktine Bavarijos princese Elizabeta. Jei galės, nepraleis  šio koncerto iš Kopenhagos atvyksiantis pasakų karalius Hansas Kristianas Andersenas, kuris dievina Klaros grojimą. H. Kristianas Andersenas skaitys savo pasakas, o su pasakų karaliumi ir visais kitais atlikėjais gerbiamoji publika galės susitikti bei pabendrauti pertraukos metu ir po koncerto. Žinoma, gal bus neatitikimų kostiumuose ar mūsų su istorinėmis asmenybėmis panašumuose, bet juk mes – ne aktoriai ir ne istoriniai „stilistai“. Mes – muzikantai, kurie kviečia jus į teatralizuotą istorinį kamerinės muzikos koncertą.

Salonas nukels į 1843 metus, tad siūlome mobiliuosius telefonus palikti namuose, pajausti XIX-ojo amžiaus neskubančią laiko tėkmę, atvykti karietomis, pasipuošus prašmatniais apdarais ir praleisti magijos pilną vakarą su muzika ir istorija.

 

Kalbino Laima Rekevičienė