Lazdijų žurnalistės V. Danauskienės turizmo verslo ypatumai, arba „Nekask duobės kitam, pats įkrisi“

Savaitraštis „Mano Druskininkai“ jau rašė, jog žurnalistė iš Papalazdijų kaimo Vilma Danauskienė, kartkartėmis bandanti įvesti „tvarką“ Druskininkų įvaizdžio srityje, turi bėdų, pradėjusi neteisėtas statybas savo kieme (publikacijose: „Viešojo intereso „gynėja“ V. Danauskienė pati pasiklydo įstatymų džiunglėse?“, Nr. 48, 2016-04-14; „Krištolinio statybų skaidrumo Papalazdijuose vis nesimato“, Nr. 78, 2016-11-10; „Dėl V. Danauskienės statybų – į teismą“, Nr. 80, 2016-11-24).

Vienos jai palankios žurnalistų organizacijos už savo rašinius pamaloninta apdovanojimu, V. Danauskienė, gali sudaryti energingos kovotojos „su neteisybe“ įspūdį. Jos žodžiais, rašantysis apie įstatymų nesilaikančius valdininkus pats turi būti kone krištolinio skaidrumo.

Tad ar galėtų būti, kad taip entuziastingai valdžios padorumo ir moralės klausimais pasisakanti, o kai kam gal net lyg įkūnyta „gryniausioji sąžinė“ atrodanti V. Danauskienė galimai piktnaudžiavo valstybės pinigais?

 


Po aukštosios mokyklos stogu dalijamasi valstybės pinigais?

Edukologijos universitete įrengta lesyklėlė. Tačiau lesa iš jos ne paukščiukai, o universiteto personalui ir profesūrai artimi žmonės. Tik lesalas čia – pinigai, kurie kai kam atrodo maži, o kai kam – dideli. Jei skaičiuotume universiteto parengtų mokytojų atlyginimais, už tokius pinigus pradinių klasių mokytojas turėtų dirbti kelis mėnesius, o universiteto personalui artimi asmenys prisilesa per porą savaičių. Situacija Edukologijos universitete domėjosi „Lietuvos ryto“ televizijos laidos „24/7“ žurnalistė Asta Martišiūtė.

Edukologijos universitetas praėjusiais metais atvykstamojo turizmo paslaugų nupirko už beveik 30 tūkst. eurų. Koks sutapimas – vieną konkursą laimėjo bendrabutyje gyvenanti to paties universiteto antrakursė.

„Visos universiteto sutartys sudaromos, atliekamos pagal įstatymą. Kadangi mažos vertės pirkimai neviršija įstatyme nustatytos ribos, buvo atlikta potencialių tiekėjų apklausa. Su tuo, kas pasiūlė mažiausią kainą, nes buvo pasirinkta pagal mažiausios kainos kriterijų, ir buvo sudaryta sutartis“, – teigė universiteto viešųjų pirkimų vadovas Vaidotas Jakštas.

Taip sutapo, kad, ieškant tiekėjo už patraukliausią kainą, vieną pirkimą už 16 tūkst. eurų laimėjo universiteto dėstytojos duktė Austėja Andziulytė. O trečioji panašios vertės konkurso laimėtoja – vieno profesoriaus draugė, Lazdijų rajone gyvenanti žurnalistė Vilma Danauskienė.

Visas šias konkurso laimėtojas sieja vienas ir tas pats bruožas – jos neturi licencijos teikti atvykstamojo turizmo paslaugų.

„Senajame kodekse yra spraga, atsakomybė numatyta kelionių organizatoriams. Įstatymo leidėjas nepagalvojo platesniame kontekste, nes didesnė žala būna, kai nelicencijuotas paslaugų tiekėjas padaro pažeidimus. Jei kažkas atsitinka, yra tam tikra apsaugos schema, kaip licencijuoti kelionių organizatoriai turi elgtis kažkam atsitikus – draudimo fondas ir t. t.“, – pasakojo Turizmo departamento atstovas Aidas Žentelis.

O štai universitetas dirba tokiu principu: rizika mūsų, o pelnas – jūsų. Universiteto viešųjų pirkimų vadovas V. Jakštas tikina, kad jei kas atsitiktų, turistai nebūtų palikti likimo valiai, net jei tiekėjai ir nebūtų jų apdraudę – lėšomis pasirūpintų universitetas. Universitetui turizmo organizatores surado studijų prorektorės, buvusios kandidatės net į švietimo ir mokslo ministres Vilijos Salienės padėjėja Lijana Janušaitienė, kuri, pradėjus domėtis viešaisiais pirkimais, išskubėjo atostogų.

Universiteto kvietimu, į Lietuvą buvo atvykę lietuvių kalbos pramokę studentai iš Gruzijos, kurie lankėsi keliuose rajonuose. Tačiau dabar paaiškėjo, kad už visus gruzinus buvo sumokėta po du kartus.

Rajono amatų centre buvo suorganizuota edukacinė lipdymo programa, o paskui – vaišės. Išlaidos savivaldybės, o pelnas – universiteto parinktos organizatorės.

Gruzinų viešnagė Lietuvoje universitetui kainavo daugiau nei 10 tūkst. eurų. Pinigai pervesti žurnalistei V. Danauskienei, kuri turėjo pasirūpinti maitinimu, edukacinėmis programomis, kaip gruzinus nuvežti ir parvežti. Tačiau juos vežiojo rajono mokyklos autobusiukas, už kurį sumokėjo Lazdijų savivaldybė. Tą patvirtino ir Veisiejų S. Gedos gimnazijos direktorė Angelė Mizerienė.

Danauskienei už gruzinų vežimą į Lazdijus ir iš jų sumokėta daugiau nei 300 eurų, panaši suma sumokėta ir už maitinimą, dar keli šimtai už savivaldybės organizuotas edukacines programas. Susidaro apie 800 eurų suma, o gruzinai Lietuvoje buvo apie dvi savaites.

Lazdijų meras Arūnas Margelis prisimena, kad V. Danauskienė pasirodydavo gruzinų viešnagės metu, tačiau suprato, kad ji buvo kaip žiniasklaidos atstovė, mattaip dažnai sukiojasi šalia.

Paradoksas, kad universitetas pinigų gruzinų viešnagei gavo iš Švietimo ir mokslo ministerijos, kuriai pavaldžios Veisiejų technologijų ir verslo mokyklos darbuotojos už savo pinigėlius direktorės paragintos ruošė gruzinams vaišes.

„Mes žinojom, kad atvažiuos gruzinai. Atvažiuoja, įdomu, kyla mintis po minties. Čia ne Vilnius, čia kaimas, žmonės nuoširdūs, su savo iniciatyvomis. Mes juos vaišinome patys iš namų atsinešę ką turėjome“, – teigė Veisiejų technologijos ir verslo mokyklos direktorė Laimutė Vaitiekūnienė.

V. Danauskienės kaimynai pastebėjo, kad jos kiemas ėmė gražėti, o apsidairę sklypo bendraturčiai bendrose valdose pamatė naują pirtelę, kurios statyboms leidimų nebuvo prašyta

Universitetas sumokėjo, kad svečiai iš Gruzijos po švenčių mieste būtų vežami į kaimo turizmo sodybą, o juos nuveždavo į Veisiejų technologijų ir verslo mokyklos bendrabutį. Universitetas sumokėjo, kad studentai būtų pamaitinti nacionaliniais valgiais, tačiau jie valgė tai, ką paruošė mokyklos virėjos. Universitetas sumokėjo, kad V. Danauskienė studentus iš Gruzijos nuvežtų į oro uostą, bet nuvežė Lazdijų savivaldybės skirtas autobusas, o pinigai liko universiteto samdytos kelionių organizatorės kišenėje.

Universitetas taip pat mokėjo, kad studentai Lazdijuose vakarotų prie laužo, bet niekas tokių vakaronių Lazdijuose neatsimena. Dėl gruzinų viešnagės universitete pradėtas patikrinimas, o pati V. Danauskienė komentuoti atsisakė.

„Niekas nebus nuslėpta. Jei buvo padaryti nusižengimai, jų atžvilgiu bus pritaikyti atitinkami veiksmai. Be abejonės, jei nors vienas euras buvo įdėtas į kišenę, iš tos kišenės pinigus paimsime“,

– tikino Edukologijos universiteto prorektorius Aivas Ragauskas.

Kol universitetas tikrina, ar teisėtai išmokėti pinigai, žurnalistės V. Danauskienės kaimynai pastebėjo, kad jos kiemas ėmė gražėti, o apsidairę sklypo bendraturčiai bendrose valdose pamatė naują pirtelę, kurios statyboms leidimų nebuvo prašyta.

„Neprašė, niekada nesikreipė ir neteikė jokio projekto, pagal kurį būtų galima išduoti leidimą statinio projektui. Kad būtų galima statyti, turėtų būti du reikalavimai – plotas ir reikia būti registravus ūkininko ūkį. Jei nesi ūkininkas, negali daryti kaimo plėtros projekto“, – teigė Lazdijų architektūros skyriaus vedėja Audra Kimbirauskienė.

Žurnalistei, kuri kitus tarkuoja už nelegalias statybas, duota laiko įteisinti be leidimų pradėtą statyti pirtį. Tačiau laiko praėjo jau nemažai, o dokumentų susitvarkyti taip ir nepajėgta. Jei statybas moteris būtų pradėjusi savo namų valdoje, dokumentų tokiai pirtelei prie balos net nereikėtų, tačiau šį kartą koja įkelta į bendrą žemę.

„Ji pastatyta neteisėtai. Ji gali būti įteisinta, bet jei nepavyks susitarti su bendraturčiais, bus prašoma nugriauti. Visi terminai jau suėję. Patikrinus nustatyta, kad privalomasis nurodymas neįvykdytas ir yra suformuluota užduotis teisininkams parengti ieškinį. Teismo prašysime įpareigoti pilietę V. Danauskienę nugriauti pirtį“, – aiškino Statybos inspekcijos departamento vadovas Raimondas Dargis.

Jeigu pirtelės nenusigriaus pati, ją nuo žemės paviršiaus nušluoti gali valstybės samdytas buldozeris. Turizmo departamentas informaciją apie piktnaudžiavimą teikiant turizmo paslaugas  perdavė prokuratūrai. Patikrinus kitas šalies aukštąsias mokyklas, piktnaudžiavimo organizuojant turizmą neaptikta.

Rasuolė Bauraitė,  Asta Martišiūtė

Lietuvos ryto“ TV,  „24/7“, 2017 01 07

V. Danauskienė teikė turizmo paslaugas, neturėdama licencijos

 



V. Danauskienei, dar visai neseniai savaitraštį „Mano Druskininkai“ įspėjusiai sulauksiant teismų už tai, kad domisi jos pačios neteisėtų statybų istorija, dabar pačiai tenka būti atsakove teisme.

Kaip antradienį „Mano Druskininkus“ informavo Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos atstovė Vida Aliukonienė, jau pateiktas ieškinys Lazdijų rajono apylinkės teismui. Teismo prašoma įpareigoti atsakovę per tris mėnesius nuo sprendimo įsiteisėjimo dienos parengti kaimo plėtros žemėtvarkos projektą, o to nepadarius, savo lėšomis likviduoti neteisėtos statybos padarinius – nugriauti pagalbinio ūkio paskirties pastatą ir sutvarkyti statybvietę. Jei įpareigojimas per nustatytą terminą nebus įvykdytas, Inspekcijai gali būti suteikta teisė atlikti šiuos veiksmus, išieškant patirtas išlaidas iš atsakovės.

 

„Mano Druskininkai“ informacija