Nepriklausomybės atkūrimo šimtmečio minėjimo aidai „Saulės“ pagrindinėje mokykloje

Nuvilnijusi Vasario 16-osios šventė kaskart priverčia aiktelėti iš nuostabos. Ko gero, kiekviena Lietuvos įstaiga šią svarbią sukaktį pamini, nepristigdama įdomių idėjų, entuziazmo, ūpo visiems mums reikšmingą įvykį pasitikti netradiciškai, kitoniškai, „garsiai“. „Saulės“ pagrindinės mokyklos bendruomenė šiais šaliai reikšmingais metais, minėdama Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šimtmetį, taip pat atsakingai rinkosi veiklas, kurios ugdo mokinių pilietiškumą, gaivina tautinį sąmoningumą, kviečia iš naujo atrasti, džiaugtis ir didžiuotis tuo, kas sukaupta per amžius.

Pasirengimą Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šimtmečiui pradėjome gana skambiu ir dideliu užmoju – pakviesti direktorės pavaduotojo ugdymui Algio Bolio, įsipareigojome parengti mokinių, tėvų ir mokytojų linkėjimų Lietuvai knygą. Kone mėnesį kiekvienas bendruomenės narys buvo skatinamas parašyti prasmingą, jaukų ir nuoširdų sveikinimą savo šaliai – „Linkiu Tau, Lietuva…“. Šis milžiniškas darbas jau netrukus išvys dienos šviesą, knyga jau maketuojama spaustuvėje, o mes nekantriai laukiame jos pristatymo Kovo 11-ąją.

Visą mėnesį truko dar vienas istorinis projektas – pilietinis istorijos konkursas „Lietuvai 100“, kurį rengė istorijos mokytojas, direktorės pavaduotojas ugdymui A. Bolys. Iš pradžių konkurse varžėsi atskirų klasių mokiniai, vėliau komandos nugalėtojos susigrūmė klasių pusfinalyje, o šio etapo nugalėtoja finale rungtyniavo su tėvelių ir mokytojų komandomis. Kova buvo įdomi, nes į finalinį etapą patekusi 5b klasės komanda nei kiek nenorėjo nusileisti brandžioms ir daug žinių sukaupusioms tėvų bei mokytojų komandoms. Vis dėlto nugalėjo atkakliausieji – mokyklos mokytojų komanda, kuri džiaugėsi puikia dovana – UAB „Šventė Jums“ kvietimu į restoraną-muzikinį klubą „Kolonada“. Tėvai mėgausis Druskininkų sveikatinimo ir poilsio centro AQUA paslaugomis, o mokinių komanda išbandys „Lynų kelio“ trasą.

Vasario 16-osios išvakarėse mokyklos erdves padabino dar vienas įspūdingas akcentas – iš spalvotų siūlų kamuoliukų mokytojai entuziastai beveik mėnesį pynė kilimą Lietuvai. Įspūdingo dydžio kūrinio centre išaugo tautos vienybės, žmonių stiprybės simbolis – medis, ant savo kuplių šakų supantis paukščius, šalia medžio plazda stilizuota Lietuvos trispalvė, fone matomi ir svarbiausi skaičiai – šimtas.

Akivaizdu, kad mokinių tautiškumo ugdymas turi prasidėti dar ankstyvoje vaikystėje, tad neatsitiktinai pradinių klasių mokiniai visą savaitę savo gražius darbelius ir mintis skyrė Vasario 16-osios paminėjimui. Pamokose vyko įvairūs mini projektai, konkursai, proto mūšiai, buvo organizuojami stalo žaidimų turnyrai, senovę menančių daiktų parodos, liaudies dainų atlikimo varžytuvės. Ir viskas buvo dovanojama Lietuvai… Tokia veikla skatino mokinius domėtis tautos kultūriniu paveldu, žymiais žmonėmis, krašto gamtos ypatumais. Štai 3 kl. mokiniai savo meilę kraštui atskleidė istoriniame proto mūšyje
„Daug žinosi – ant pečių nenešiosi“. Mažieji istorijos žinovai džiaugėsi ne tik galimybe parungtyniauti tarpusavyje, bet ir dovana – tautinių spalvų tortu. Antrokai parengė projektą „Mano kraštas – Lietuva“ ir šventės išvakarėse apibendrino savo darbus – paruošė plakatus apie žymiausias Lietuvos pilis, lankytinas vietas, iliustravo šalies žemėlapį, žymėdami svarbiausias vietoves, upes… Vyresniųjų klasių mokiniai vasario 15 dieną, pačiose šventės išvakarėse, taip pat mokėsi netradiciškai – skirtingų dalykų mokytojai į dėstomo dalyko turinį savaip integravo pilietines idėjas: tądien buvo peržiūrimi ir aptariami tautines idėjas atskleidžiantys filmai, analizuojamos labiausiai nusipelniusių Lietuvai žmonių biografijos, darbai, sekamos tradicinės lietuviškos sakmės, padavimai, atgaivinti senovėje vaikų pamėgti žaidimai, rišamos ir dovanojamos tautinių spalvų apyrankės… Ir mokiniai tądien atrodė ypatingai gražiai – mergaitės susipynė dvi kasas, į plaukus įpynė gėlių, mokyklinio megztinio atlapą mokiniai pasipuošė kokiu nors tautiškumą simbolizuojančiu ženkleliu, berniukai vilkėjo šviesiais marškiniais – ir visas tas  pakilumas skirtas Tau, Lietuva!

Dieną baigėme šventiniu koncertu. „Saulės“ pagrindinės mokyklos mokiniams ir mokytojams koncertavo M. K. Čiurlionio meno mokyklos ugdytiniai, padovanoję daugiau nei dešimtį įvairių muzikinių etiudų: buvo atliekami kūriniai smuikais, gitara, akordeonu. Mūsų mokyklos jaunieji skaitovai raiškiomis eilėmis Lietuvai virpino šventinę tylą, vis primindami, kokia brangi ir graži mūsų šalis – renginio pabaigoje nuaidėjo svarbiausi žodžiai, išreikšiantys pagarbą gimtinei už jos grožį ir visa, kas joje telpa: šventės dalyviai tokiomis mintimis – padėkomis Lietuvai – papuošė salėje pastatytą medį, palikdami jame suptis vilties ir gerovės pranašus – paukščius…

Dar vieną staigmeną Vasario 16-osios naktį padovanojo 7a klasės mokiniai. Degdami meile ir pagarba Tėvynei, jos didingai praeičiai, jie nepabūgo šaltos nakties speigo ir keletą valandų darbavosi mokyklos stadione – po atkaklaus ir kruopštaus darbo sniego fone išaugo… Gedimino stulpai!

Tikiu ir viliuosi, kad Vasario 16-osios šventė išliks kiekvieno mūsų širdyje, kaip vienybės, darnos ir tautinio sąmoningumo pamoka. Pamoka tokiam pat šviesiam ir taikiam rytojui.

„Saulės“ pagrindinės mokyklos bendruomenei Vasario 16-osios šventė širdyje išliks, kaip vienybės, darnos ir tautinio sąmoningumo pamoka/„Saulės“ pagrindinės mokyklos archyvo nuotrauka

Renata Jaskelevičienė,
„Saulės“ pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja