Veiksmingai tuberkuliozės prevencijai – dėmesys profilaktiniams sveikatos patikrinimams

Druskininkų savivaldybėje sušauktas savivaldybės vadovų, administracijos, seniūnijos ir įvairių asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros institucijų specialistų pasitarimas, kuriame aptarta tuberkuliozės epidemiologinė priežiūra, profilaktika ir prevencijos priemonės.

„Druskininkų savivaldybėje sergančiųjų tuberkulioze nėra daug, 2017 m. nustatyti 4 nauji atvejai“, – susitikimo metu teigė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie sveikatos apsaugos ministerijos Alytaus departamento Druskininkų skyriaus specialistė Zita Gaidytė, pridurdama, jog sveikatos priežiūros įstaigos ir toliau turi siekti aktyvinti ankstyvąją tuberkuliozės diagnostiką. Jai antrino ir susitikime dalyvavusi Druskininkų savivaldybės Asmens ir visuomenės sveikatos skyriaus vedėja-savivaldybės gydytoja Evelina Raulušaitienė.

„Veiksmingiausia tuberkuliozės apsisaugojimo priemonė yra ankstyvas sergančių asmenų išaiškinimas ir kokybiškas gydymas. Pagrindinis infekcijos šaltinis yra atvira tuberkulioze sergančio žmogaus kosulio ar čiaudulio metu į aplinką išskirti šios ligos sukėlėjai. Dalis sergančių asmenų piktnaudžiauja alkoholiu, nesilaiko rekomendacijų, gydymo režimo, netinkamai vartoja vaistus, tad būtina keisti ne tik visuomenės požiūrį, bet ir sergančiųjų požiūrį į ligą. Sveikatos profilaktinis tikrinimas bei profilaktinių skiepijimai neabejotinai naudingi užkrečiamųjų ligų profilaktikai. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka darbuotojams, dirbantiems maisto gamyboje, sveikatos priežiūros srityje, vaikų mokymo ir auklėjimo srityje, paslaugų teikimo gyventojams srityse ir kitose veiklos srityse, būtinas profilaktinis patikrinimas dėl tuberkuliozės prieš pradedant dirbti ir kasmet dirbant. Gerinant tuberkuliozės profilaktiką mūsų savivaldybėje, profilaktiniams sveikatos tikrinimams ir jų stebėsenai skirsime ypatingą dėmesį. Pagrindinis imunoprofilaktinio darbo efektyvumo vertinimo kriterijus – profilaktinių skiepijimų apimtys. Kadangi Druskininkų savivaldybės asmens sveikatos priežiūros įstaigos tinkamai organizuoja ir vykdo profilaktinį darbą, taigi registruojami tik pavieniai sergančiųjų tuberkulioze atvejai“, – sakė E. Raulušaitienė.

Siekiant užtikrinti efektyvią tuberkuliozės profilaktiką ir kontrolę, mažinti tuberkuliozės plitimą bei kuo anksčiau išaiškinti užsikrėtusių vaikų skaičių ir skirti jiems gydymą, kasmet turi būti atliekamas tuberkulino mėginys 7 metų amžiaus vaikams ir vaikams, priklausantiems rizikos grupei. Tuberkulino mėginys yra pagrindinis diagnostinis tyrimas, nustatant vaikų užsikrėtimą tuberkuliozės mikobakterijomis. 2017 metais Druskininkų savivaldybėje atlikti 203 tuberkulino mėginiai 7 metų amžiaus vaikams: vaikams, bendravusiems su sergančiais tuberkulioze (šeimoje, kolektyve), atlikti 8 mėginiai, dažnai sergantiems viršutinių kvėpavimo takų ligomis – 69, sergantiems lėtinėmis ligomis – 81, socialinės rizikos šeimose esantiems vaikams – 27 tuberkulino mėginiai. Iš visų atliktų tuberkulino mėginių nenustatyta nei vieno teigiamo tuberkulino mėginio.

Vykdant periodinius sveikatos tikrinimus, šeimos medicinos paslaugas teikiantis gydytojas, esant bendram paciento silpnumui, ilgai trunkančiam kosuliui, pakilusiai temperatūrai, apetito stokai, svorio kritimui, gali paskirti krūtinės ląstos rentgenologinį tyrimą. Krūtinės ląstos rentgenologinis tyrimas padeda ne tik anksti diagnozuoti tuberkuliozę, bet ir plaučių vėžį, plaučių uždegimą, o tuomet galima anksti pradėti specifinį gydymą. Rentgenologinį tyrimą rekomenduoja ir Pasaulio sveikatos organizacija.

Krūtinės ląstos rentgenogramoje matant pokyčių plaučiuose, o pacientui skundžiantis bendru silpnumu, ilgai trunkančiu kosuliu, pakilusia temperatūra, pacientas siunčiamas gydytojo pulmonologo, kuris skiria kitus diagnozei nustatyti reikalingus tyrimus, konsultacijai.

Daugiau informacijos apie tuberkuliozę galite rasti: http://www.ulac.lt/ligos/T/tuberkulioze

 


Savivaldybės vadovų, administracijos, seniūnijos ir įvairių asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros institucijų specialistų pasitarime aptarta tuberkuliozės epidemiologinė priežiūra, profilaktika ir prevencijos priemonės/Gintarės Varnelienės nuotrauka

Parengta pagal Druskininkų savivaldybės informaciją