Karoliui Dineikai atminti – mokslinė konferencija Druskininkuose

Praėjusią savaitę Druskininkuose organizuota mokslinė konferencija „Nuo Karolio Dineikos iki šiandieninės medicininės reabilitacijos ir kurortologijos“, skirta paminėti žymaus gydomosios kūno kultūros pradininko, Lietuvos sporto sistemos kūrėjo Karolio Dineikos 125-ąsias gimimo metines.

K. Dineikos premiją gydytojai dr. Giedrei Taletavičienei įteikė A. Salda (kairėje) ir R. Malinauskas / Roberto Kisieliaus nuotrauka

Konferencijos organizatoriai – Druskininkų savivaldybė ir Nacionalinė sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacija – pakvietė susipažinti su K. Dineikos veiklomis, metodologijomis bei indėliu į gydomosios kūno kultūros sukūrimą ir puoselėjimą bei susipažinti su šiandieninėmis kurortologijos galimybėmis.

Įteikta pirmoji K. Dineikos premija

Pasak Druskininkų savivaldybės mero Ričardo Malinausko, to, kas sukurta iki mūsų, negalima pamiršti, tai reikia saugoti ir puoselėti: „Karolio Dineikos darbai, nuopelnai sportui ir Druskininkų kurortui, jo gydymo metodikos aktualios ir šiandien, nors minime 125-ąsias jo gimimo metines. Įvertinę kurortologijos reikšmę, priėmėme sprendimą kasmet už reikšmingą, aktyvią, inovatyvią veiklą sveikatos, kurortologijos, medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo srityse skirti K. Dineikos premiją.“

Pirmoji K. Dineikos premija už reikšmingą, aktyvią, inovatyvią veiklą kurortologijos, medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo srityse, visuomeninę veiklą bei patirties sklaidą įteikta gydytojai, dr. Giedrei Taletavičienei. Atsiimdama K. Dineikos premiją, ji pabrėžė, kad vienas žmogus negali nieko padaryti ir padėkojo visiems, kurie prisidėjo prie jos darbų, skatino siekti tikslų mokslinėje veikloje.

Laureatė sakė, kad sulaukti tokio įvertinimo jai svarbu ne tik dėl atliktų darbų pripažinimo, bet ir todėl, kad tai K. Dineikos – žmogaus, kuris padarė milžinišką įtaką šiuolaikinių šalies sanatorijų veiklai ir apskritai sveikatinimo sektoriui – vardo premija.

„Pavyzdžiui, sanatorijose viena iš taikomų praktikų yra kineziterapija. Rengiant jos metodikas, bene visur remiamasi K. Dineikos rekomendacijomis ir metodikomis. Šiemet minime 125-ąsias šios nepaprastos asmenybės metines, bet net ir po daugelio metų jo įdirbis yra juntamas, nes tapo labai svarbia Lietuvos sanatorijų darbo dalimi“, – po apdovanojimo ceremonijos pasakojo dr. G. Taletavičienė.

Mato kurortologijos perspektyvas

Kurortologijos srityje nuo 1998 metų dirbanti gydytoja sakė, kad visų mokslinių darbų, vykdomų kurortologijos srityje, tikslas, kad kurortologija vėl taptų savarankišku mokslu.

„Su kolegomis siekiame, kad kurortologija nesislėptų po sveikatinimosi pavadinimu ir nebūtų tik reabilitacijos dalis. Reabilitacijoje dirbama su rimtais ligoniais, žmonėmis po sunkių operacijų. Bet jų dalis sanatorijose yra išties nedidelė. Kurortuose mes daugiausia sulaukiame, galima sakyti, sveikų žmonių, turinčių funkcinių sutrikimų ar lėtinėmis ligomis sergančių pacientų, kuriems gydomosios procedūros gamtinių veiksnių pagrindu (mineralinės vonios, gydomasis purvas, klimatas) žymiai pagerina savijautą ir leidžia išvengti lėtinių ligų paūmėjimo. Be to, jie čia gauna papildomą dėmesį sveikatai ir jos gerinimui“, – mintimis dalijosi dr. G. Taletavičienė.

Jos teigimu, Lietuvoje kurortologijos tyrimai buvo atliekami iki maždaug 1991 metų. Vėliau tokia veikla nutrūko, po kurio laiko parengti darbai paseno, todėl daugelio jų niekas nepripažįsta. Siekiant atgaivinti šią sritį, buvo įkurtas Kurortologijos tyrimų centras, kuris apibendrino senuosius tyrimus ir tai, kas vyksta pasaulyje. Tačiau ir jis buvo uždarytas.

„Beatgimstanti mokslinė veikla vėl nutrūko. Tad pradėjome dirbti savarankiškai. Pavyzdžiui, aš 2014 m. apgyniau disertaciją kurortologijos srityje. 2017 m. buvo apginta dar viena disertacija – ją apgynė dr. Lolita Rapolienė, dirbanti Klaipėdos universitete. 2018 m. įvykdytas Lietuvos mokslo tarybos (LMT) finansuotas projektas. Tyrimas buvo atliktas Druskininkų „Eglės“ sanatorijoje. Šiuo metu vykdomas platus LMT finansuojamas projektas, apimantis Druskininkus, Birštoną ir Palangą. Dabar jaučiu, kad kurortologija vėl atgyja“, – sakė dr. G. Taletavičienė.

Ji įsitikinusi – kurortologijai vėl tapus savarankiška medicinos šaka, sanatorijose dirbtų ne tik gydytojai reabilitologai, bet ir gydytojai kurortologai.

Konferencijoje – daug įdomių pranešimų

Nacionalinės sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacijos prezidentas Artūras Salda pabrėžė, kad K. Dineika buvo ypatinga asmenybė, Druskininkuose palikusi gilų pėdsaką – būtent jis paklojo pamatus šiandieninei reabilitacijai ir kurortologijai.

Susirinkusiuosius pasveikino LR Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento Vyresnioji patarėja Asta Kandratavičienė. LR Seimo narys Zenonas Streikus papasakojo apie savo pažintį su K. Dineika ir jo asmenybę. Pasak Z. Streikaus, K. Dineika pasižymėjo puikiu humoro jausmu, buvo itin veiklus, smalsus, ypač pabrėždavo saiko naudą žmogui.

Lietuvos sporto universiteto doktorantas, sporto enciklopedijos mokslinis redaktorius, Sporto muziejaus tarybos pirmininkas R. Mizeras pristatė K. Dineikos nuopelnus, kuriant Lietuvos sporto sistemą. Druskininkų miesto muziejaus direktorius Gintaras Dumčius kalbėjo apie gydomosios fizinės kultūros tradiciją Druskininkuose.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Reabilitacijos klinikos vadovas prof. R. Kubilius pristatė šiandienos kurortologijos aktualijas bei kalbėjo apie K. Dineikos mokslinį paveldą. LSMU Neuromokslų instituto mokslo darbuotojas dr. J. Neverauskas konferencijos dalyvius supažindino su naujomis gamtos ir miško terapijos galimybėmis.

Gydytoja dr. G. Taletavičienė skaitė pranešimą „Žemės magnetinio lauko įtaka žmogaus organizmo ramybės metabolizmui“, o LSMU Sveikatos tyrimų instituto dr. T. Vaičiūnas papasakojo apie gyvensenos medicinos komponentus, jų formų taikymą reabilitacijoje.

Konferencija „Nuo Karolio Dineikos iki šiandieninės medicininės reabilitacijos ir kurortologijos“ prasidėjo bendra mankšta / Roberto Kisieliaus nuotrauka

A. Salda, Nacionalinės sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacijos prezidentas:

Konferencija buvo, kaip reta, gyva ir įdomi dėl puikių pranešėjų ir dėl savo pasiekimais stebinančios K. Dineikos asmenybės. Esu susižavėjęs, kiek daug veiklus ir stiprų vertybinį pagrindą turintis žmogus sugebėjo nuveikti per savo gyvenimą ir kokį pėdsaką paliko po savęs.

Per 82-ejus savo gyvenimo metus jis spėjo:

– įkurti Lietuvos ir gimnastikos sporto federaciją;

– parašyti dešimtis knygų, vadovėlių ir publikacijų įvairiomis temomis, nuo psichofizinių treniruočių iki tradicinių Lietuvių liaudies žaidimų rinktinės;

– įkurti gydomosios fizinės kultūros ir klimato terapijos parką Druskininkuose;

– kaip Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės vadovas (ir fizinio rengimo treneris), 1939 metais tapti Europos čempionu;

– suorganizuoti partizanų būrį ir kovoti su bolševikais;

– būti suimtas ir pabėgti iš kalėjimo;

– tapti Lietuvos kariuomenės savanoriu ir kariauti prieš bermontininkus;

– tapti Lietuvos teniso čempionu dvejetuose bei prizininku dvejetuose ir vienetuose;

– būti aukščiausio lygio profesionalu savo srityje, kurti naujas ir aktualumo šiandien neprarandančias metodikas;

– gilintis ir kalbėti apie dalykus, kurie atrodo pralenkę laiką, kuriuos tik dabar pagauname kaip madą, pvz., Mindfulness;

– būti labai pozityvia, įkvepiančia asmenybe, kolega, mokytoju jį supantiems žmonėms.

„Mano Druskininkai“ informacija