Informacija apie tymų infekciją

Tymų infekcija Lietuvoje plinta nevaldomai. Medikai skaičiuoja, kad sergančiųjų mūsų šalyje daugėja ne dienomis, o valandomis. Šiemet nustatyti jau 159 užsikrėtusiųjų tymais atvejai – penkis kartus daugiau negu pernai, kai per visus metus susirgusiųjų tymais buvo vos 30 žmonių.

Kas skiepijami nemokamai?

Sveikatos priežiūros įstaigose nemokamai skiepijami vaikai ir tie suaugusieji, kurie turėjo kontaktą su sergančiaisiais tymais – tą reikia padaryti per 72 valandas nuo kontakto. Taip apsaugoma nuo susirgimo ir tolesnio ligos plitimo.

Ką daryti suaugusiesiems?

Lietuvoje nuo tymų vaikai skiepijami nuo 1964 metų. Taigi, suaugusieji jau turėtų būti paskiepyti arba persirgę. Suaugusiesiems, kurie neskiepyti, nepersirgę tymais ar nežino, ar turi imunitetą šiam susirgimui, savo iniciatyva gali pasiskiepyti mokamai privačiose gydymo įstaigose. Tam reiktų kreiptis į tas asmens sveikatos priežiūros įstaigas, kurios skelbia turinčios komercinės – mokamos – vakcinos nuo tymų. Taip pat verta paminėti, kad Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje galima atlikti tyrimą, parodysiantį, ar žmogus turi imunitetą tymams. Paslauga yra mokama. Tyrimus atlieka ir privačios laboratorijos.

Plačiau apie skiepijimą

Atkreipiame dėmesį, kad nuo tymų Lietuvoje valstybės lėšomis pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių skiepijami 15-16 mėn. vaikai pirmąja tymų, raudonukės ir epideminio parotito kombinuota vakcinos doze, o antrąja vakcinos doze skiepijami 6-7 metų vaikai, prieš jiems pradedant lankyti mokyklą. Tėvams su vaiku reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją toje gydymo įstaigoje, kur vaikas yra registruotas.

Kodėl reikia skiepytis?

Raginame tėvus atkreipti dėmesį į tymų grėsmę ir skiepyti savo atžalas. Mažėjant paskiepijamų vaikų skaičiui, formuojasi imlių tymams žmonių grupės ir tymų virusas gali plisti. Tokiu atveju labai išauga rizika tiems, kurie yra neskiepyti ar dar negali būti paskiepyti dėl amžiaus, pavyzdžiui, vaikams iki vienerių metų amžiaus.

Kur kreiptis žmogui?

Susirgus ar įtarus ligą arba nežinant, ar turimas imunitetas, norint pasiskiepyti, pirmiausia rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Specialistai ragina tėvus atkreipti dėmesį į tymų grėsmę ir skiepyti savo atžalas/Asociatyvi Druskininkų savivaldybės archyvo nuotrauka

Druskininkų  savivaldybės informacija