Druskininkų šeimos klinikoje – profesionalios gydytojų kardiologų konsultacijos bei išsamus širdies bei kraujagyslių ištyrimas

Nuo šiol gydytojų kardiologų pagalba gyventojams tapo dar lengviau pasiekiama – Druskininkų šeimos klinikos patalpose (Sveikatos g. 30B) atidarytas Kardiologijos kabinetas, kuriame dirba profesionalių kardiologų komanda, o tyrimai atliekami, naudojant naują, modernią vokišką įrangą. Pacientus konsultuoja ir tyrimus atlieka gydytoja kardiologė Jovita Samauskienė ir gydytoja kardiologė Jelizaveta Burca, dirbančios Vilniaus universitetinės ligoninės Santaros klinikose, PMC „Kardivita“. Šeimos klinikoje vykdoma širdies ir kraujagyslių ligų profilaktinė programa – norint nemokamai išsitirti dėl širdies ir kraujagyslių ligų, tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris informuos apie galimybę dalyvauti prevencinėje programoje. Programos tikslas – mažinti sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis: krūtinės angina, miokardo infarktu, smegenų išemija, insultu, periferinių arterijų tromboze, pastebėti sergančiuosius ateroskleroze ar cukriniu diabetu, kurie dar nejaučia sveikatos sutrikimų, siekiant užkirsti kelią šių ligų raidai.

Šeimos klinikoje dirbantys gydytojai kviečia be eilių ir kvalifikuotai išsitirti dėl širdies ir kraujagyslių ligų/Roberto Kisieliaus nuotrauka

 

Vertinant širdies ir kraujagyslių ligų dažnumą, Šeimos klinikoje konsultuojančios gydytojos kardiologės ragina visus žmones naudotis galimybėmis nemokamai pasitikrinti savo širdį ir kraujagysles.

 

Kas gali dalyvauti širdies ir kraujagyslių ligų profilaktinėje programoje, kreiptis į Jūsų kliniką ir čia gauti gydytojų kardiologų konsultaciją ir ištyrimą?

Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programoje kviečiami dalyvauti žmonės, kurie rūpinasi savo sveikata – vyrai nuo 40 iki 54 metų (imtinai) ir moterys nuo 50 iki 64 metų (imtinai).

Pirmiausia jiems reikia apsilankyti pas savo šeimos gydytoją, kuris siunčia pacientą atlikti cukraus ir cholesterolio kiekio tyrimus, pamatuoja kraujospūdį, įvertina, ar yra rizikos veiksnių susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Pacientai, sergantys cukriniu diabetu arba kuriems šeimos gydytojas nustato metabolinį sindromą – žymiai didesnę riziką susirgti minėtomis ligomis – siunčiami kardiologo konsultacijai ir detaliam ištyrimui. Šiuos tyrimus Druskininkuose galima atlikti ir Šeimos klinikoje, kurioje yra visos sąlygos kokybiškai teikti šią paslaugą.

Pacientams pamatuojamas kraujospūdis, atliekama kardiograma, kraujagyslių standumo (elastingumo) tyrimas, norint įvertinti periferinės kraujotakos būklę, matuojamas kulkšnies-žasto indeksas, taip pat daroma širdies echoskopija, kurios metu ištiriamos širdies kameros, įvertinama, kaip dirba širdies raumuo ir vožtuvai. Tiriamos ir kaklo kraujagyslės, įvertinama, ar jose nėra aterosklerozės požymių, ar dar neatsirado aterokslerozinės plokštelės.

Pagal prevencinę programą taip pat atliekamas ir dozuoto fizinio krūvio mėginys – specialiu medicininiu dviračiu atliekamas tyrimas, kurio metu stebima elektrokardiograma, matuojamas kraujospūdis – šis tyrimas padeda gydytojui įvertinti, kaip paciento širdis ir kraujagyslės funkcionuoja fizinio krūvio metu, kada širdies ir kūno raumenų darbui rekia daugiau deguonies.

Visi šie tyrimai pacientams, kurie turi šeimos gydytojo siuntimą ir kuriems nustatytas metabolinis sindromas arba cukrinis diabetas, nemokami – juos finansuoja ligonių kasos.

Nemokamai konsultuotis gali ne tik Šeimos klinikoje dirbančių gydytojų pacientai, bet ir kitų Druskininkų savivaldybėje ir visoje Vilniaus teritorinių liginių kasų teritorijoje dirbančių šeimos gydytojų siunčiami ligoniai, turintys siuntimą.

 

Tačiau į Šeimos kliniką gali kreiptis ir programoje nedalyvaujantys žmonės?

Žinoma, atliekami ir mokami tyrimai, jeigu, tarkime, žmogui nenustatytas metabolinis sindromas, jis nėra to amžiaus, kai gali dalyvauti prevencinėje programoje, neserga cukriniu diabetu, tačiau jam svarbu įvertinti savo sveikatos būklę, žinoti riziką susirgti miokardo infarktu arba insultu. Turint šeimos gydytojo siuntimą, suteikiama nemokama gydytojo kardiologo konsultacija, atliekama kardiograma. Už širdies echoskopiją, krūvio mėginį, kaklo kraujagyslių tyrimą ir kitus reikia mokėti pagal nustatytus įkainius.

Klinikoje gydytojai kardiologai išsamiai ištiria širdies ir kraujagyslių sistemą, nustato širdies ir kraujagyslių sistemos ligų riziką, konsultuoja pacientus, sergančius arterine hipertenzija, širdies ritmo ir laidumo sutrikimais (ekstasistolija, prieširdžių virpėjimu ir kitais susirgimais), išemine širdies liga, širdies nepakankamumu, dislipidemija. Kardiologai seka ligonius po miokardo infarkto, vainikinių arterijų stentavimo ar apeinamųjų jungčių suformavimo operacijos, koreguoja gydymą, kad minėtos ligos neprogresuotų. Abi kardiologės, dirbančios Druskininkų šeimos klinikoje, yra labai patyrusios, nuolat stažuojasi užsienyje (Austrijoje ir kitose šalyse), turi sukaupusios nemažą kardiologinės prevencijos darbo patirtį VUL Santaros klinikose.

Klinikoje atliekami širdies echokardiografiniai tyrimai su doplerografija, kaklo kraujagyslių echoskopijos su doplerografija tyrimas, veloergometrija (dozuoto fizinio krūvio mėginys), kraujagyslių standumo tyrimas, kulkšnies-žasto indekso nustatymas, 24 val. arterinio kraujospūdžio ir 24-72 val. EKG Holterio monitoravimo tyrimai, taip pat galima atlikti daugelį laboratorinių tyrimų.

 

Kokios tendencijos Lietuvoje dėl širdies ir kraujagyslių ligų?

Deja, statistika Lietuvoje gana liūdna – pagal Lietuvos Higienos instituto teikiamą informaciją net 56 procentai pernai registruotų mirčių – nuo kraujotakos sistemos ligų, kai tuo tarpu nuo onkologinių ligų pernai mirė 19,9 proc. žmonių. Deja, infarktus ir insultus patiria jauni žmonės, daugėja atvejų, kai šiomis ligomis suserga ir trisdešimties nesulaukę žmonės.

 

Ko gero, labai svarbu laiku kreiptis į gydytojus kardiologus?

Vykdydami Širdies ir kraujagyslių ligų profilaktinę programą, atliekame visus tyrimus, viską įvertiname ir rekomenduojame, ką toliau riekia daryti. Dažniausiai, matydami, kad liga progresuoja, skiriame vaistų cholesterolio kiekiui mažinti, įvertiname ir gydome pakilusį kraujospūdį. Žmonės kartais net nekreipia dėmesio, kai kraujospūdis pakyla iki 150-160 mmHg, esą – jaučiasi gerai, vyresniame amžiuje neva tai normalu. Tačiau, esant tokiam kraujospūdžiui, rizika susirgti infarktu net 5 kartus padidėja, dažnai sutrinka širdies ritmas.

Reikia daug dėmesio skirti pačių pacientų švietimui, nusistovėjusių mitų apie širdies ir kraujagyslių ligas ir jų gydymą, griovimui. Pacientams pasakojame, ką reikėtų daryti, norint išvengti infarkto ar insulto.

Manome, kad programa yra labai gera, ir tikrai verta ja pasinaudoti. Skatiname žmones kreiptis laiku, skirti dėmesio ligų prevencijai. Norime, kad ir Druskininkuose, ir visame Dzūkijos regione mažėtų mirštamumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų.

Džiaugiamės, kad Šeimos klinikoje naudojamės nauja, šiuolaikiška, modernia aparatūra, norime, kad kuo daugiau žmonių pasinaudotų galimybėmis čia išsitirti savo sveikatą. Užsienio ir mūsų šalies patirtis rodo, kad daugelio širdies ir kraujagyslių ligų galima išvengti ir pailginti žmonių gyvenimą. Tereikia perprasti ligos prigimtį, nustatyti ją skatinančius rizikos veiksnius, ryžtis jų atsisakyti ir keisti savo gyvenseną.

O Šeimos klinikoje dirbantys gydytojai stengiasi sudaryti visas sąlygas, kad pacientai galėtų be eilių gauti kvalifikuotą kardiologo konsultaciją. Visi reikiami tyrimai atliekami vieno apsilankymo metu – visas kardiologinis tyrimas trunka 1-1,5 valandos.

Gydytojų kardiologių konsultacijai žmonės turėtų registruotis iš anksto Šeimos klinikoje tel. +370 623 49997

 

Užsakymo Nr. MDR-169-001