Bendruomenės sveikatos tarybos posėdyje – visuomenės sveikatos priežiūros aktualijos

Lapkričio 12 d. Druskininkų savivaldybėje sušauktame Bendruomenės sveikatos tarybos posėdyje dalyvavo Druskininkų savivaldybės, Visuomenės sveikatos biuro atstovai, VšĮ Druskininkų ligoninės, VšĮ Druskininkų pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) vadovai. Bendruomenės sveikatos taryba sprendžia svarbius klausimus, susijusius su sveikatos sistema, tobulinimu, sveikatos sistemos projektų inicijavimu.

Bendruomenės sveikatos tarybos posėdyje buvo aptartos visuomenės sveikatos priežiūros aktualijos/Simonos Dailydaitės nuotrauka

 

Posėdžio pradžioje buvo pasveikintas 60 kartų neatlygintinai kraujo davęs ir Garbės donoru tapęs druskininkietis Vidmantas Verikas. Druskininkų savivaldybės mero pavaduotojas Linas Urmanavičius jam įteikė padėką ir padėkojo už kilnų ir labai prasmingą darbą, gelbstint žmonių gyvybes.

Posėdžio metu aptarti ir nagrinėti Druskininkų savivaldybės gyventojų sveikatos rodiklių pokyčiai, pristatytos 2018 m. visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos prioritetinės kryptys bei priemonių įgyvendinimas. Druskininkų savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Inga Kostina supažindino su 2017 m. Druskininkų savivaldybės gyventojų sveikatos stebėsenos rodikliais, jų pokyčiais nuo 2013 iki 2017 m., apžvelgė dabartinę savivaldybės gyventojų sveikatos ir ją lemiančių veiksnių situaciją, palygino ją su Lietuvos rodikliais.

Asmens ir visuomenės sveikatos skyriaus vyriausioji specialistė Eglė Sadauskaitė išskyrė 2018 m. įgyvendintas visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos priemones, jų veiksmingumą bei poreikį ateityje.

Aptarti savivaldybėje įgyvendinami projektai: „Sveiki ir gražūs dantukai“, „Novatoriškų medicinos technologijų diegimas VšĮ Druskininkų ligoninėje“, „Gyvybės grandinė – skubiosios medicinos paslaugos Druskininkuose“, „Ankstyvosios korekcijos programa“, „Dantų protezavimo programa“, „NoStress“, „Druskininkų „Bočių“ sveikos gyvensenos klubo aktyvi veikla Druskininkų savivaldybėje“, „Psichosocialinių paslaugų onkologiniams ligoniams ir jų artimiesiems plėtra Druskininkų savivaldybėje“.

Daugiausia dėmesio skirta 2019 m. visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos priemonių prioritetinėms kryptims: sveikos gyvensenos skatinimui (alkoholio, tabako ir kitų psichotropinių medžiagų vartojimo prevencijai); lėtinių neinfekcinių ligų ir nutukimo prevencijai; sveikatai palankios mitybos ir fizinio aktyvumo skatinimui, širdies ir kraujagyslių ligų rizikos prevencijai; visuomenės psichikos sveikatos stiprinimui (pagalbai elgesio ir emocinius sutrikimus turintiems vaikams, savižudybių, patyčių ir smurto prevencijai); vaikų ir jaunimo sveikatos išsaugojimui ir stiprinimui (jaunimo lytiniam švietimui, vaikų ir jaunimo higienos įgūdžių ugdymui ir burnos ertmės organų ligų profilaktikai, vaikų akių ligų prevencijai, saugios aplinkos kūrimui); sveikatos priežiūros teikiamų paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimui; onkologinių susirgimų ir traumų bei išorinių mirties priežasčių prevencijai (skubiosios medicinos pagalbos kokybės ir prieinamumo gerinimui, paskendimų prevencijai).

Prioritetinių krypčių gaires pristatė Druskininkų savivaldybės administracijos Asmens ir visuomenės sveikatos skyriaus vedėja-savivaldybės gydytoja Evelina Raulušaitienė. Ji pabrėžė, kad, nustatant visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos 2019 m. visuomenės sveikatinimo prioritetus, svarbu atkreipti dėmesį į praėjusių metų Druskininkų savivaldybės visuomenės sveikatos stebėsenos rodiklius.

Apžvelgiant kitas visuomenės sveikatos problemas, VšĮ Druskininkų pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Benjaminas Čepas kalbėjo apie skubiosios medicinos paslaugų kokybės gerinimą, o Druskininkų ligoninės direktorius Viktoras Meižis apžvelgė teikiamų paslaugų ir medicinos įrangos klausimus.

„Visuomenės sveikatos biuras, VšĮ Druskininkų ligoninė ir VšĮ PSPC – pagrindinės bendruomenės sveikatos priežiūros paslaugų teikėjos, jos turi telkti bendruomenę, ją informuoti, skiepyti sveikus įpročius, skatinti rūpintis savimi. Iš visuomenės sveikatos specialistų tikimasi lyderystės, telkiant bendruomenes, organizuojant įvairius sveikatinimo renginius, skatinant kitų sektorių veiksmus, prisidėti prie sveikatos ugdymo ir ligų profilaktikos“, – kalbėjo Druskininkų savivaldybės mero pavaduotojas Linas Urmanavičius.

„Džiugu, kad mūsų savivaldybėje sveikatos priežiūros įstaigų kolektyvai, švietimo, įvairių nevyriausybinių organizacijų ir bendruomenių nariai aktyviai imasi naujų veiklų bei idėjų, kurios paskatina žmones gyventi sveikai. Sveika visuomenė – laimingi, energingi, pilni gyvenimo džiaugsmo žmonės. Tai – norimos visuomenės siekiamybė“, – kalbėjo E. Raulušaitienė.

Bendruomenės sveikatos taryba diskutavo ir apie tai, ką bendruomenės sveikatos sektoriuje būtų galima keisti, inicijuoti, kaip ir kokiomis priemonėmis bendrauti su pacientais, kad būtų užtikrinta visapusiška sveikatos priežiūra, reguliariai tikrinama sveikata. Vienas svarbiausių tikslų ir veiklos gairių – paskatinti pacientus nedelsti, tikrintis sveikatą, atlikti reikalingus ir amžiaus kategorijai priskiriamus tyrimus. Diskutuota, kaip būtų galima paskatinti atlikti sistemingą priešvėžinių susirgimų tyrimų organizavimą, tikslingai tobulinti ir įgyvendinti visuomenės sveikatos priežiūrą Druskininkų savivaldybėje.

 

Parengta pagal Druskininkų  savivaldybės informaciją