Meras Ričardas Malinauskas: „Niekada nepriimsime sprendimo, kuris blogintų Druskininkų savivaldybės gyventojų situaciją“

Druskininkiečiai baiminasi, kad Druskininkuose nebeliks ligoninės. Tokį nerimą bendruomenėje pasėjo viešoje erdvėje  pasklidusi informacija apie Sveikatos ministerijos planus įgyvendinti bandomąjį projektą, pagal kurį Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninė būtų pagrindinė regione, o Varėnos, Lazdijų ir Druskininkų ligoninės taptų Alytaus ligoninės skyriais, kuriuose būtų teikiamos tik būtiniausios medicininės paslaugos. Pakomentuoti šią situaciją „Mano Druskininkai“ redakcija paprašė merą Ričardą Malinauską. 

Ričardas Malinauskas
Druskininkų savivaldybės meras

 

– Mere, galima suprasti druskininkiečių nerimą, kad Druskininkuose esą gali nebelikti ligoninės, kurioje būtų teikiamos visos būtinos pacientams paslaugos, o ne tik būtinoji medicininė pagalba. Kokia yra reali situacija ir kokia Druskininkų savivaldybės pozicija šiandien?

Žmogaus sveikata ir gyvybė yra svarbiausia ir prioritetinė vertybė. Todėl suprantama, kad įvairios kalbos apie pokyčius sveikatos apsaugos sistemoje jaudina žmones ir įneša nerimo. Visų pirma, atsakingai sakau, kad niekada nepriimsime sprendimo, kuris blogintų Druskininkų savivaldybės gyventojų situaciją. Žinoma, gyvenimas nestovi vietoje, visose srityse vyksta tam tikri pokyčiai: keičiasi ir medicininė įranga, ir specialistų kvalifikacija, ir jų pasiskirstymas. Vienų ima trūkti, kitų galbūt – ne. Galiausiai, keičiasi ir gyventojų skaičius, bendruomenė senėja. Pokyčiai visuomenėje neišvengiami. Todėl, laikui bėgant, daug ką reikia įvertinti, peržiūrėti, ir tik tada nuspręsti, kokią situaciją turime: gerą, pakenčiamą ar blogą. Turime nuolat analizuoti situaciją, svarstyti, diskutuoti. Tai daryti būtina, nes, ypač kalbant apie mediciną, juk visų pirma, kalbame apie sveikatą, apie bet kurio amžiaus žmogų, jo sveikatos gerovės ir sveikatos problemų sprendimą.

 

– Garsiai kalbama apie siūlymą, kad Alytaus apskritis vykdytų pilotinį projektą, pagal kurį prie Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės prisijungtų Varėnos, Lazdijų ir Druskininkų ligoninės. Dabartinis Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga mano, kad, sujungus regionų ligonines, laimėtų ir Valstybė, ir ministerija, ir ligonių kasa, ir ligoninės. Apie tai buvo diskutuota ir prieš keletą savaičių vykusiame savivaldybių atstovų susitikime su ministru Alytuje. Ką Jūs apie tai manote?

Ten buvo tiesiog iškelta diskusija, bet diskusijos pati tema – prisijungti prie Alytaus ligoninės –absoliučiai nieko nesakanti. Man ji bus verta dėmesio tada, kai bus įvardinti argumentai: kai bus pasakyta, kodėl tai reikia daryti ir kokios bus to pasekmės. Druskininkų ligoninės prijungimas prie Alytaus ligoninės? Kur bus sutaupyta? Ką „sumažinsime“? Direktorių atleisime iš darbo? Taip, dar gal buhalterį, teisininką – nes visus administracinius  reikalus spręs ten sėdintys Alytuje. O jeigu prijungimas reikalingas, norint peržiūrėti visą regiono ligoninėse teikiamų paslaugų struktūrą – tai kokios, kur ir kaip bus teikiamos paslaugos? Tai jau daugiau negu ligoninės prijungimas, tačiau apie tai kol kas nediskutuojama. Kita vertus, jeigu prijungimas reiškia tai, kad Alytuje galima suteikti geresnę paslaugą, negu kad dabar ji yra suteikiama Druskininkuose, – gerai, mes „už“, kad tik žmonės gautų kuo geresnes ir kokybiškesnes paslaugas. Tačiau pirmiausia reikia išsiaiškinti, įvertinti, kokia kaina ir kaip ta paslauga bus teikiama, kaip viskas vyks, kaip išspręsime žmonių socialines problemas, kurių neišvengiamai atsiras po tokių pasikeitimų?

Turi būti išsamiai išanalizuota ir visiškai konkrečiai įvardinta: jeigu padarome vienokį ar kitokį žingsnį, kokį rezultatą pasieksime. O, rezultatas, pasikartosiu, visų pirma turi būti susijęs su žmogaus sveikata ir gerove. Ir tik tada jau galime būtų kalbėti apie mediko lūkesčius, ligoninės biudžetą ir kitus panašius dalykus. Pirmiausia – žmogaus sveikata.

 

Jei ligonis, druskininkietis, bus vežamas iš Druskininkų į Alytų, jis bus nutolintas nuo namų daugiau nei pusšimčiu kilometrų… Tai gali sukelti labai daug nepatogumų ir jam, ir jo artimiesiems, šeimai?

– Negalima tiesiog imti ir nuleisti Lietuvoje „skandinavišką“ ar kažkokį „vokišką“ sveikatos sistemos modelį. Taip, pas mus ligonių tinklas yra žymiai tankesnis, palyginus, tarkime, su Skandinavija. Ten didesni atstumai, kartais – ir šimtai kilometrų iki ligoninių, tose vietovėse, kurios rečiau apgyvendinamos. Tačiau mes negalime lygintis su Skandinavijos šalimis susisiekimo tinklo išvystymu. Pavyzdžiui, Norvegijoje, Švedijoje ar Suomijoje, sėdus į greitąjį traukinį, nuvažiuoti tokį atstumą, kaip nuo Druskininkų iki Alytaus, užtruktų tiek pat laiko, kaip automobiliu pervažiuoti vien tik per Druskininkus. Tačiau yra ir daugybė įvairių kitų aspektų, kuriuos būtina peržiūrėti, įvertinti, ir tik tada planuoti konkrečius veiksmus. Kol kas nėra pakankamai išanalizuota ir įvertinti argumentai, kodėl ligoninės turėtų būti sujungtos. Todėl negalime ir aiškiai pasakyti, kad bus taip, ir ne kitaip. Viena, ką galima aiškiai pasakyti – tai, kad niekada nepriimsime sprendimo, kuris blogintų Druskininkų savivaldybės gyventojų situaciją.

Kitas dalykas, nepamirškime, kad Druskininkai yra kurortas – su nuolatiniais papildomais žmonių srautais ir išskirtiniais objektais. Vadinasi, mes turime į visa tai atsižvelgti. Tik tada, kai matysime visą, bendrą regiono ligoninių restruktūrizacijos planą, tada ir spręsime. O dabar kol kas džiaugiamės, kad Druskininkų ligoninė baigė metus be skolų. Atsinaujino ligoninės gydytojų komanda, ir tokia situacija džiugina. O kalbant apie vieną ar kitą, galbūt visuomenės akimis, nepopuliarų sprendimą, aiškiai sakau: galime jį priimti tik tokiu atveju, jeigu tas sprendimas bus reikalingas, gyventojams užtikrinant gydymo paslaugų kokybės gerinimą, ir kad dėl tokio sprendimo nenukentėtų nė vienas pacientas.