Meras Ričardas Malinauskas: „Kodėl eilinių žmonių vaikai su negalia tapo politinių žaidimų objektu? Ar jų negydymas yra kova su „režimu“?

KLAUSIMAI DRUSKININKŲ SAVIVALDYBĖS MERUI

Nors pandemija baigėsi, tačiau mūsų gyvenime liko dar daug iššūkių – ir malonių, ir tokių, kuriems reikia ieškoti skubių sprendimų. Augant elektros ir šilumos energijos kainoms, tenka ieškoti taupymo būdų, dėl to gali nukentėti ne tik žmonių kasdienybė, bet ir šventės. Kaip elgtis tokioje situacijoje – atsisakyti švenčių ar jas švęsti? Kai kurios savivaldybės atsisako įprastų švenčių, o kaip bus Druskininkuose?

Ričardas Malinauskas, Druskininkų savivaldybės meras

Druskininkuose veikiančios sanatorijos „Belorus“ ateitis vėl miglota. Neišduodant vizų sergantiems Baltarusijos vaikams, tenka mažinti sanatorijos darbo apimtis, todėl bus atleidžiami šios sanatorijos darbuotojai. Ką tai reiškia Druskininkams?

Šiais ir kitais klausimais kalbinome Druskininkų savivaldybės merą Ričardą Malinauską.

Sanatorija priversta balansuoti ant bankroto ribos

– Vėl iškilo problemų dėl sanatorijos „Belorus“. Užsienio reikalų ministerija iki šiol neišduoda vizų iš Baltarusijos į Lietuvą gydymo tikslais atvykstantiems eilinių žmonių vaikams su negalia, dėl to sanatorija yra priversta atleisti apie 60 žmonių – mokytojų, slaugytojų, kito personalo, kuris dirbo būtent su vaikais su negalia. Kaip vertinate šią situaciją?

– Druskininkuose veikianti sanatorija „Belorus“, kuri specializuojasi sunkią negalią turinčių vaikų gydyme ir priklauso Baltarusijos Visuomenės sveikatinimo ir sanatorinio-kurortinio gydymo centrui, ne kartą kreipėsi į URM dėl vizų vaikams, kuriems reikia gydymo ir reabilitacijos, išdavimo. Kreipėsi ir savivaldybė – lygiai prieš tris mėnesius rašiau, kad teisę į gydymą turi visi, negalią turintys vaikai iš Baltarusijos – taip pat.

Tačiau iki šios dienos vizų išdavimo vaikams su negalia klausimas ignoruojamas.

Kalbėjomės su sanatorijos vadovu – sanatorija yra daugiausia pritaikyta vaikų gydymui ir mokymui, o vaikai į Lietuvą neįleidžiami. Esant sudėtingai energetinei situacijai, laukiant sudėtingai žiemai, druskininkiečiai priversti stoti į bedarbių gretas. O pati sanatorija, veikianti Lietuvoje, pagal Lietuvos įstatymus ir mokanti mokesčius į Lietuvos biudžetą, vėl priversta balansuoti ties bankroto riba.

– Viešai išplatintuose Užsienio reikalų ministerijos pranešimuose teigiama, kad vizų išdavimui baltarusių vaikams gali tarpininkauti Vilniuje veikiantis Baltarusijos opozicijos lyderės Svetlanos Cichanouskajos biuras. Kaip Jums atrodo, ar ši organizacija turi tokią teisę?

– Akivaizdu, kad bandoma atsakomybę už vaikų su negalia vizas permesti ant S. Cichanouskajos biuro, nors Seimas nesuteikė URM teisės deleguoti vizų išdavimo funkcijos kitoms institucijoms.

Priminsiu, kad po nepaprastosios padėties įvedimo, nuo 2022 metų kovo 11 dienos URM yra vienintelė tarpininkė, nuo kurios malonės priklauso, ar eilinių žmonių vaikams su negalia iš Baltarusijos bus išduotos vizos atvykti į Lietuvą ir gauti čia medicininę pagalbą.

Dar 2021 m. liepą, atidarant S. Cichanouskajos biurą, pati ministerija įvardijo, kad biuras nėra diplomatinė atstovybė. Tai reiškia, kad tai tik simbolinė institucija, teisiškai nieko nereiškianti.

Neegzistuoja joks teisinis pagrindas derinti neįgalių vaikų ir juos lydinčių tėvų iš Baltarusijos sąrašus su šiuo biuru. Jau nekalbu apie tai, kad, šiam biurui pateikus minėtus duomenis, būtų pažeisti Bendrojo duomenų apsaugos reglamento reikalavimai.

Politiniais žaidimais šiandien manipuliuojama žmonių likimais. Kodėl eilinių žmonių vaikai su negalia tapo politinių žaidimų objektu? Ar jų negydymas yra kova su „režimu“?

– Kas turėtų spręsti šią problemą?

– Situaciją privalo spręsti pats URM. Dar kartą kreipiuosi į Prezidentą Gitaną Nausėdą, Vyriausybę ir Užsienio reikalų ministeriją – laikas priimti atsakomybę dėl vizų negalią turintiems vaikams išdavimo ir pagaliau išspręsti šią situaciją. Nežinau, kaip vertinti šią situaciją: nesusipratimas, kvailumas ar atviros patyčios: kodėl URM žmonėms siūlo neteisinius veiksmus?

Kalėdų niekas nepavogs

– Dabar visoje šalyje paskelbtas energijos taupymo vajus, kai kurios savivaldybės atsisako arba iki minimumo sumažina šventinių renginių finansavimą. Kaip šioje situacijoje elgsis Druskininkai?

– Druskininkai neplanuoja atsisakyti šventinių instaliacijų ar papuošimų, išjunginėti šviesų ar Kalėdų eglės. Turėdami ūkišką ir racionalų požiūrį, esame įsigiję ekonomišką ir taupų LED apšvietimą. Kalėdų iš Druskininkų tikrai niekas nepavogs – kaip ir kasmet, žmonėms padovanosime įsimintiną laiką ir šventinę nuotaiką. Žinoma, šventės biudžetą planuojame racionaliai, bet kartu apgalvojame, kuo galime nustebinti kurorto svečius ir bendruomenę. Žėrinčiomis instaliacijomis ir lazeriais papuoštos kurorto erdvės, bendruomenės sukurtas įspūdingas originalus kalėdinių eglučių parkas, dizainerių sukurta įspūdingo aukščio karūnuota Kalėdų eglė, prakartėlė su gyvomis avelėmis – be jų neįsivaizduojami šventiniai Druskininkai, ir visa tai tikrai bus galima išvysti šiais metais. Planuojame plėsti kalėdinę mugę, ją bus galima rasti šalia kurorto centre esančios bažnyčios. Druskininkai Kalėdų pasaką kurs, pasitelkdami fantaziją. Kviesime įsitraukti į įvairias veiklas – edukacijas, šventines dirbtuves, lankytis koncertuose, Kalėdų senelio rezidencijoje. Kalėdų sostinė Druskininkai ir šiais metais visą gruodžio mėnesį kurorte kurs magišką kalėdinę pasaką.

– Kada Druskininkuose įžiebsime Kalėdų eglę?

– Pagrindinę kurorto eglę šiais metais įžiebti planuojama gruodžio 2 dieną.