Į kovą prieš šmeižtą pakilę Druskininkai atsimušė į tylos sieną

Taip Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis ir frakcijų vadovai reaguoja į druskininkiečių pasirašytus raštus ir prašymus pradėti tyrimą dėl galimos politikų įtakos teisėsaugai. Druskininkų gyventojai ir vietos verslininkai į Seimą kreipėsi beveik prieš mėnesį, tačiau jokio atsakymo nesulaukė iki šiol. 6,5 tūkst. žmonių pasirašytas kreipimasis į Seimo vadovybę buvo tiesiog nugrūstas į stalčių. Politikams nė motais, kad garsusis kurortas ir jo meras jau mažiausiai aštuonerius metus vadinami korumpuotais, nors to iki šiol nėra įrodęs nė vienas teismas. Atsakymų nesulaukia ne vien Druskininkų gyventojai, bet ir jų išrinkti tarybos nariai.

Prašymą išsiaiškinti, kas ir kodėl paleido šmeižto laviną prieš šį kurortą, praėjusią savaitę pasirašė 21 iš 25 Druskininkų savivaldybės tarybos narių. Beveik visos tarybos pasirašytas prašymas – unikalus atvejis Seimo istorijoje, tačiau ir į jį bandoma numoti ranka. Tylėti nusprendė ir tie, apie kurių galimą įtaką teisėsaugai prabilo peticiją pasirašę druskininkiečiai, – prezidentė D. Grybauskaitė, liberalas V. Gailius, Seimo nariai konservatoriai J.Razma ir A. Anušauskas, europarlamentaras V. Mazuronis. Gal tyla iš Seimo ir nebūtų keista, jei taip būtų reaguojama į visus laiškus. Tačiau kelerius metus Seimą pasiekdavusius Druskininkų valdžia nepatenkintų vietos politikų skundus Seimo nariai svarstydavo kuo rimčiausiai, o Antikorupcijos komisijai vadovavęs V.Gailius buvo tapęs savotišku paštininku. Gautus skundus jis iš karto persiųsdavo prokuratūrai, Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT), Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai, kitoms tarnyboms. V. Gailius į skundus reagavo taip uoliai, kad korupcijos bandė ieškoti net upėje. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba iš Antikorupcijos komisijos gavo nurodymą išsiaiškinti, ar meras R.Malinauskas nepadarė žalos gamtai savo paveldėtoje sodyboje Latežerio kaime akmenimis sutvirtinęs Ratnyčios upės erozijos paveiktus krantus. Paaiškėjo, kad dėl to Antikorupcijos komisijos vardu V. Gailius kreipėsi net į keturias tarnybas. Kažin ar pavasarį Joniškio meru išrinktas V.Gailius būtų taip stengęsis, jeigu skundus būtų pasirašęs kas nors kitas, o ne jo partijos kolegos Druskininkų liberalai. Tik ar kiekvieną mero žingsnį sekančių veikėjų pastangos nenuėjo niekais? Po kiekvienų rinkimų konservatorių ir liberalų gretos Druskininkų savivaldybės taryboje vis retėja. Ne išimtis buvo ir šie savivaldos rinkimai, prieš kuriuos net dvi tarnybos griebėsi dar negirdėto tyrimo – įvertinti R.Malinausko elgesį, nes miesto šventėje virdamas sriubą jis ryšėjo žydrą šaliką. Vyriausiosios rinkimų komisijos šalikas su judėjimo „Už Druskininkus“ pavadinimu itin neišgąsdino, o Vyriausioji tarnybinės etikos komisija pripažino, kad jį ryšėjęs meras pažeidė įstatymą. Bet grėsmė panašiai pažeisti vieną ar kitą įstatymą iškilo ir pačiam V. Gailiui. Įdomu, kaip krištolo skaidrumo iš kolegos reikalavęs naujasis Joniškio meras suksis, kai į rajono šventę atvyks oficialių svečių, negi nevaišins?

R. Malinauskas: „Tai, kas pastaraisiais metais dedasi Lietuvoje ir kai kurių teisėsaugos atstovų stalčiuose, – protu nesuvokiama.“/lrytas.lt koliažas

O gal aukštesni, net įstatymus pranokstantys reikalavimai keliami tik Druskininkams? Neseniai šio kurorto tarybos nariai Generalinėje prokuratūroje pasirašė taikos sutartį ir atsikratė dar vieno ikiteisminio tyrimo. Pagal galiojančius įstatymus visos savivaldybės nutarė perimti savo žinion ir prižiūrėti tam tikrą turtą. Pareigūnams užkliuvo tik Druskininkai. Paaiškėjo, kad iš kelių šimtų savivaldybei perduotų objektų adresų prie vieno nebuvo prirašyta, kad jis yra mieste. Tai būtų buvęs dar vienas iš daugiau nei 40 pastaraisiais metais dėl kurorto vadovų veiklos pradėtų tyrimų. Tik galiausiai paaiškėja, kad visi jie buvo laužti iš piršto. Antai net trejus metus vietos politiniai veikėjai, pasikvietę keletą žurnalistų, kūrė komedijas apie Druskininkų vandens parką bei naujai statomą viešbutį, kuriame bandė surasti ir intymioms paslaugoms skirtų kambarių. Į vandens parką „Aqua“ buvo atsiųstas STT ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnų desantas, o jo direktorius E. Antanaitis atsidūrė areštinėje. Į dirbtinai sukurtą skandalą pirštus įmerkė ir Seimo komisija. Bet po trejų metų visiems liko tik tuos pirštus sausai nusišluostyti. Jokių pažeidimų nerasta, o prieš savaitę vandens parko praėjusių metų veiklos ataskaitą svarstę Druskininkų tarybos nariai išgirdo, kad tai – bene pelningiausiai veikiantis kurorto objektas. Tiesos šaukliams Druskininkuose liko dar vienas objektas – Vijūnėlės dvaru vadinamas namas, į kurį skaitydama metinį pranešimą prieš trejus metus pirštu bedė D. Grybauskaitė. Tačiau prezidentės išjudintiems ir už aktyvumą jau ne vieną apdovanojimą užsidirbusiems tikrintojams rodyti pergalės ženklus dar anksti. Europos žmogaus teisių teismas yra priėmęs ir pradėjęs svarstyti šio pastato savininko Ž. Povilonio skundą. Sprendimo, griauti jį ar ne, dar nepriėmė ir Aukščiausiasis teismas.

„Laiko ženklai“, „Lietuvos rytas“, 2019-06-07