ĮSPŪDIS: „Opozicijai nepadėjo nei samdomi advokatai, nei Seimo nariai“

Štai ir dar viena bloga žinia vietos opozicijai. Šįkart iš Lietuvos administracinio teismo, kuris neginčijama nutartimi išaiškino, kad Druskininkų savivaldybės tarybos nariai neprivalo balsuoti už opozicijos siūlomus kandidatus, kurie jiems nėra priimtini. Jų parinkimas, teikimas ir galutinis tvirtinimas Savivaldybės taryboje, deleguojant atstovus į komitetus, yra politinio susitarimo dalykas. Politinio susitarimo! Vargu bau, ar tokio žodžių junginio tikrąją reikšmę suvokia gerbiami opozicijos nariai? Bet, ko gero, vis dėlto reikėtų susitarti. Tai nurodo Lietuvos Respublikos teisės aktai. Nutartis aiški. Ir neginčijama.

Bloga žinia vietos opozicijai – Lietuvos administracinio teismas neginčijama nutartimi išaiškino, kad Druskininkų savivaldybės tarybos nariai neprivalo balsuoti už opozicijos siūlomus kandidatus/„Mano Druskininkai“ archyvo nuotrauka

 

Nuo ko viskas prasidėjo? O prasidėjo viskas nuo to, kad vietiniai opozicijos veikėjai pasiprašė Seimo narių Jurgio Razmos ir tuomet dar Seime dirbusio, vėliau į korupcijos skandalą įsivėlusio ir Seimą palikusio Eligijaus Masiulio pagalbos. Eilinį kartą nepagrįstai skųsdamiesi – neva opozicija Druskininkuose skriaudžiama. Tokie skundai nebūtų pirmas kartas…

Minėti Seimo nariai Kauno apygardos administraciniam teismui pateikė pareiškimą, kuriame bandė įrodyti, kad Druskininkų savivaldybės tarybos opozicija turi teisę siūlyti kandidatus į Kontrolės komitetą bei Etikos ir Antikorupcijos komisijas savo nuožiūra, ir Taryba privalo šias kandidatūras patvirtinti.

Kad „turi teisę siūlyti“– tai kaip ir viskas gerai, o „privalo tvirtinti“ – jau įdomiau.

Štai Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga džiaugiamės, kad šalyje yra žodžio, tikėjimo ir spaudos laisvė, o tai kaip čia tada su politine laisve?

Pirmosios instancijos teismas ėmė ir patikėjo tais dviem uoliais, neva tai Druskininkuose skriaudžiamą opoziciją ginančiais Seimo nariais. Nusprendė, kad Druskininkų vietos valdžia opoziciją skriaudžia. Tačiau su tokiu sprendimu nesutiko Druskininkų savivaldybės taryba, kuri  kreipėsi į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą pasitikslinti – ar tikrai Tarybos nariai privalo balsuoti „už“? – tai yra, privalomai pritarti opozicijos siūlomoms kandidatūroms, kurios daugumai Tarybos narių yra nepriimtinos.

Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjai išnagrinėjo įstatymus, atidžiai pasidomėjo, kaip čia kas. Ir ką manot? Panaikino pirmosios instancijos teismo nutarimą. Ir neginčijama nutartimi dar kartą priminė, kad Lietuvoje galioja ir balsavimo laisvė. Tai reiškia, kad noriu, tarkime, už kokį nors Antaną – balsuoju, nenoriu – nebalsuoju. Bet ne apie „kokį nors“ Antaną čia kalba, juolab kad vienas Antanas (Balkė) jau pabuvojo Kontrolės komitete. Ir atsistatydino. Dar iš to paties komiteto atsistatydino ir Karolis Kaklys. Nuo to laiko ir užvirė košė. Ir dabar opozicija primygtinai nori į tą komitetą Vilių Semešką su Juozu Šarkumi „prastumti“ – tarsi nebūtų jų rinkiminiuose sąrašuose daugiau tinkamų kandidatų. Tik štai šie du kandidatai nesurenka reikiamo balsų skaičiaus, – ir nors tu ką!

Tada ir sugalvojo opozicionieriai Seimo narių pagalbos prašyti, ko gero, net jais manipuliuoti, savaip pristatant situaciją Druskininkų savivaldybės taryboje.

Seimo nariai Arvydas Anušauskas, Jurgis Razma, Vitalijus Gailius, iš šalies susidaro įspūdis – šokdami pagal Druskininkų savivaldybės tarybos opozicijos narių dūdelę – entuziastingai mėgino „skaidrinti“ situaciją ir Seimo Antikorupcijos komisijoje. Tik va, nesėkmingai.

Lietuvos administracinis teismas patvirtino, kad tarybos narių niekas negali priversti balsuoti už jiems nepriimtinos kandidatūras, tačiau leido tą pačią kandidatūrą siūlyti daugiau nei du kartus.

Ar žinote, ką tai reiškia? Ogi tai, kad šio klausimo svarstymas Tarybos posėdžiuose primins užstrigusią plokštelę! Tarybos nariai ir eis į posėdį, jau žinodami, kad opozicija vėl siūlys vienus ir tuos pačius savo favoritus. Ir baigsis Tarybos posėdžiai, kaip iki šiol, liberalų ir konservatorių išsidirbinėjimais ir opozicijos narių Tarybos daugumai metamais kaltinimais. Nes juk reikia ant kažko išsilieti.

 

Parengė „Mano Druskininkai“ redakcija