Viešojoje bibliotekoje sužaistas „Druskininkietiškai vilnietiškas pokeris“

Druskininkų savivaldybės viešoji biblioteka, 2020 m. minėdama rašytojo Ričardo Gavelio 70-ąsias gimimo metines, pradėjo įgyvendinti projektą ,,Ričardo Gavelio skaitymai“. R. Gavelis (1950-2002) – fizikas pagal išsilavinimą, rašytojas pagal pašaukimą, yra vienas iš svarbiausių postmodernizmo laikotarpio lietuvių prozininkų. Druskininkuose R. Gavelis gyveno 1961-1968 m., baigė tuometę Druskininkų miesto I-ąją vidurinę mokyklą, šiame mieste brendo jo kūrybinis talentas.

Popieriaus karpinių parodos „Druskininkietiškai vilnietiškas pokeris“ autorė D. Lukošiūnaitė, R. Gavelio klasės draugai ir Viešosios bibliotekos direktorė L. Žėkienė (antra iš kairės) / Viešosios bibliotekos archyvo nuotrauka

Viešosios bibliotekos inicijuoto projekto tikslas – skatinti domėjimąsi R. Gavelio kūryba, įprasminti vieno žymiausių praėjusio amžiaus paskutinio dešimtmečio lietuvių prozininko asmenybę, jo gyvenimo ir literatūrinės veiklos vietas, plačiau supažindinti visuomenę su lietuvių autorių proza, pritraukti naujus talentus bei organizuoti trumposios prozos konkursą – sėkmingai vykdomas.

2020 m. pagrindinis projekto užmojis buvo organizuoti trumposios prozos konkursą – varžytuves, skirtas Druskininkų krašto kūrėjo R. Gavelio kūrybai atminti. Konkursas įvyko ir buvo išties populiarus. Jame savo kūrybines jėgas išbandė daugiau nei trys dešimtys Lietuvos prozininkų. Konkurso nugalėtoja tapo jaunoji literatė Ieva Marija Sokolovaitė, Vilniaus universiteto studentė, novelėje „Magistralės“ gaveliškus motyvus novatoriškai susiejusi su savo svarstymais apie žmogaus gyvenimo prasmę. Be to, tuo pat metu Druskininkų savivaldybės mokyklose buvo suorganizuotos literatūrinės pamokos, jose nagrinėtas prozininko, publicisto, dramaturgo, kino scenaristo R. Gavelio literatūrinis palikimas.

Rašytojo 70-ųjų gimimo metinių dieną Viešoji biblioteka surengė oficialų renginį, kuriame miesto bendruomenei pristatė R. Gavelio kūrybą, supažindino su projekto įgyvendinimo rezultatais, pasidžiaugė, kad R. Gavelio pasaulį atranda vis daugiau naujos kartos rašytojų, o naujos kartos literatūrologai tyrinėja jo kūrinius, kalba apie jų vietą lietuvių literatūros aukso fonde.

Įgyvendinant projektą, 2021 m. Druskininkų savivaldybė M. K. Čiurlionio gatvėje, ant 44-uoju numeriu pažymėto namo, kuriame būsimasis rašytojas gyveno su tėvais, atidengė R. Gavelio atminimo lentą.

„Vilniaus pokeris“ – karpiniuose

2022 m. Viešoji biblioteka minėtą projektą „išaugino“ – dabar jį sudaro gerokai platesnis tęstinių veiklų ciklas. Dar gegužės mėnesį prozininkai buvo pakviesti dalyvauti prozos konkurse „Gaveliška dabartis“. Konkurso rezultatai bus skelbiami rugsėjo mėnesį. Kita šio ciklo grandis – karpinių paroda „Druskininkietiškai vilnietiškas pokeris“ buvo sumanyta, siekiant naujoviškai, netradiciškai pristatyti žymiausią R. Gavelio romaną „Vilniaus pokeris“, kuris praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio pabaigoje Lietuvoje sukėlė tikrą sprogimą, o vėliau sulaukė tarptautinio pripažinimo ir 2009 m. Jungtinėse Amerikos Valstijose pateko į 25 geriausių verstinių tų metų knygų sąrašą.

Minėtos karpinių parodos, skirtos pažymėti rašytojo R. Gavelio 20-ąsias mirties metines, atidarymas Viešojoje bibliotekoje organizuotas rugpjūčio 4 d. Ekspozicijos autorė – druskininkietė tautodailininkė, meno kūrėja Diana Lukošiūnaitė – pateikė popieriaus karpinius, kurių siužetą susiejo su garsiuoju R. Gavelio romanu. Ekspoziciją sudaro 11 karpinių paveikslų ir vienas erdvinis karpinys, kurio dydis – 3,6 m x 0,9 m, jis naudojamas kaip parodos afiša.

„Kad geriau pajausčiau romano kūrybinę potekstę, studijavau R. Gavelio biografiją, atsiminimus apie jį, jo knygą „Jauno žmogaus memuarai“, straipsnius, išmokau rašytojo kūrybą perprasti „tarp eilučių“. Tad kilo mintis karpiniuose ne tik interpretuoti R. Gavelio romaną, bet ir atskleisti rašytojo asmenybę, pomėgius, gyvenimo būdą“, – pristatydama savo darbus, kalbėjo D. Lukošiūnaitė. Parodą sudaro du ciklai. Pirmajame pokeris užkoduotas minčių labirintuose, nes R. Gavelio kūryba, anot parodos autorės ir kitų skaitytojų, prilyginama labirintams. Akyliau įsižiūrėjusieji į paslaptingų labirintų vingius, čia išvys daugelį ženklų ir simbolių, kurių kupini R. Gavelio kūriniai. Antrojo ciklo kiekvienas karpinys yra iš dviejų dalių – tarsi korta. Viršutinė dalis asocijuojasi ir su autentišku, ir su neįtikimu, paslapčių kupinu Vilniumi, kokį jį D. Lukošiūnaitė pamatė R. Gavelio knygoje „Vilniaus pokeris“. Tuo tarpu apatinė dalis siejama su žmogumi, priklausančiu nuo realybės – toks jis yra vaizduojamas romane „Jauno žmogaus memuarai“.

Pokerio tema D. Lukošiūnaitę paskatino sukurti ir literatūrines „gaveliškas“ kortas. Vienoje šių kortų pusėje pateikiama citata iš R. Gavelio romano „Vilniaus pokeris“, kitoje – R. Gavelio aplinkos žmonių mintys apie romano autorių. Kortose yra paslėpta ir mįslinga intriga. Ją perpratusiems pavyksta sudėlioti drąsaus, provokuojančio lietuvių prozininko vardą ir pavardę bei vieno iš žymiausių jo kūrinių, žyminčių lietuvių tradicinės prozos lūžį, pavadinimą.

D. Lukošiūnaitės įspūdingo dydžio erdvinis karpinys naudojamas kaip parodos afiša / Viešosios bibliotekos archyvo nuotrauka

Renginyje – R. Gavelio klasiokų prisiminimai

Renginyje dalyvavo keturi Druskininkų miesto I-osios vidurinės mokyklos XX-osios laidos abiturientai, R. Gavelio klasės draugai: Lina Lakickienė, Alfreda Pigagienė, Danutė Pratkonytė ir Arvydas Stankevičius. Renginio organizatoriai yra dėkingi A. Pigagienei, kuri ėmėsi iniciatyvos sukviesti klasės draugus, pasitelkdama net radijo laidas. Atvykusieji pasidalijo mokyklinių dienų prisiminimais.

Alytiškis A. Stankevičius papasakojo, kad Ričardas iš visų išsiskyrė ne tik ūgiu, dailumu, bet ir savo gabumais. Buvo imlus visiems dalykams, sugebėdavo bendrauti įvairiomis temomis, pakalbėti apie žvaigždes, upes ir politiką. Buvo labai kuklus, niekada nesigirdavo, nors savo žiniomis lenkė visus bendramokslius. Ričardas mokyklą baigė aukso medaliu, universitetą – su pagyrimu. Klasės draugai nenustebo, kad jis pasekė savo mamos Vandos Gavelienės, fizikos mokytojos, pėdomis ir tapo fizikos teoretiku. Bet mokykloje tuomet nė vienas nebūtų atspėjęs, kad R. Gavelis bus ir rašytojas, nors jau tada jo pirmuosius kūrybinius bandymus spausdino kultūros ir meno žurnalas „Nemunas“. Pasirodo, Ričardas nuo rašymo nepabėgo, o ilgainiui dar labiau į jį įniko.

Prisiminimai apie Ričardą yra susiję ir su muzika. Kaip ir daugelis to meto jaunuolių, jis mėgo roką. Praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje britų roko grupių „The Beatles“ ir „The Rolling Stones“ populiarumas buvo pasiekęs piką, bet izoliuotoje visuomenėje gauti jų įrašų nebuvo paprasta. Tačiau Ričardas sugebėjo. Jis vienintelis iš visos klasės turėjo magnetofoną ir savo favoritų atliekamų dainų įrašų. Anuomet klasiokai, klausydami iš magnetofono sklindančių dainų, prarėkė balsus, stengdamiesi pritarti mėgstamiems muzikantams.

Renginyje buvo pagarsinti ir žurnalisto, rašytojo Eugenijaus Remigijaus Baltrušaičio prisiminimai apie R. Gavelį iš tų laikų, kai stebėdavo jį Vilniaus kavinėje „Neringa“, kur jaunasis rašytojas, jau išleidęs apsakymų knygą „Neprasidėjusi šventė“, mėgdavo papietauti tuomet, kai salė būdavo tuščia, be nuolatinių lankytojų triukšmo. Jau tada į akis krito R. Gavelio mąslumas, santūrumas, pasitikėjimas savimi. Susidarė įspūdis, kad R. Gavelis jautėsi laisvas ir nepriklausomas. E. R. Baltrušaičio nuomone, gabus beletristas R. Gavelis savo garsiųjų romanų „Vilniaus pokeris“ (1989), „Jauno žmogaus memuarai“ (1991), „Vilniaus džiazas“ (1993) apmatus veikiausiai buvo parašęs jau žymiai anksčiau, nei išleido šias knygas ir įsitvirtino lietuvių literatūroje.

Toks rašytojas R. Gavelis – intelektualus, paslaptingas –žvelgė pro juodus akinius iš nuotraukų ir skaidrių, kurios buvo demonstruojamos renginio metu. Juodi akiniai nuo pat mokyklinių laikų buvo nepakeičiama R. Gavelio įvaizdžio dalis.

„Sužaidė“ pokerį

Renginio pabaigoje susirinkusieji „sužaidė“ pokerį: pasitelkę parodos autorės D. Lukošiūnaitės sumanytas literatūrines „gaveliškas“ kortas, pakeliavo „Vilniaus pokerio“ labirintais – paskaitė šio romano ištraukų ir R. Gavelį pažinojusių žmonių minčių apie šį romaną ir jo kūrėją.

Parodos atidarymo proga yra išleistas bukletas. Jame trumpai pristatoma rašytojo R. Gavelio kūrybinė veikla, Viešosios bibliotekos įgyvendinamas projektas „Ričardo Gavelio skaitymai“, popieriaus karpinių paroda „Druskininkietiškai vilnietiškas pokeris“ ir jos autorė D. Lukošiūnaitė.

Apsilankyti Viešojoje bibliotekoje veikiančioje parodoje „Druskininkietiškai vilnietiškas pokeris“ kviečiame iki rugsėjo 15 d.

Projekto organizatorė – Druskininkų savivaldybės viešoji biblioteka, partnerė – Lietuvos rašytojų sąjunga. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Druskininkų savivaldybė.

Druskininkų savivaldybės viešosios bibliotekos informacija