Prezervatyvų veiksmingumas – Ar prezervatyvai veiksmingi?

Visi kontracepcijos būdai naudojami siekiant išvengti nėštumo, tačiau prezervatyvai papildomai apsaugo nuo infekcijos ir lytiškai plintančių ligų (LPL). Kaip veiksmingai prezervatyvai atlieka šiuos du dalykus? Ar jie iš tikrųjų yra tokie pat veiksmingi kaip ir kiti kontracepcijos būdai, apsaugantys nuo nėštumo? Ir kadangi viena iš dažniausių prezervatyvų naudojimo priežasčių yra apsauga nuo infekcijos, ar jie tikrai yra veiksminga kliūtis užsikrėsti lytiniu keliu plintančiomis ligomis? Šiame straipsnyje apžvelgsime kai kuriuos iš šių klausimų.

Foto  – Sargiai.lt

Ar prezervatyvų naudojimas apsaugo nuo nėštumo?

Prezervatyvai yra itin veiksminga priemonė, apsauganti nuo nėštumo. Žinoma, joks kontracepcijos būdas nėra 100 % veiksmingas, nes visada pasitaikys neteisingo ar nenuoseklaus naudojimo atvejų. Tai pasakytina tiek apie kontraceptines tabletes ar bet kurią kitą kontracepcijos priemonę, tiek apie prezervatyvus. Tačiau klinikiniai tyrimai parodė, kad kokybiški prezervatyvai, jei jie naudojami nuolat ir teisingai, puikiai apsaugo nuo nėštumo. Šie tyrimai parodė, kad teisingas ir nuosekliai naudojant prezervatyvus, jų kontraceptinis veiksmingumas gali siekti 95-98 %.

Kaip dažnai prezervatyvai nesuveikia?

Pagrindinė priežastis, dėl kurios prezervatyvai „nepavyksta“ apsisaugoti nuo nėštumo ar infekcijos, yra ne dėl to, kad „nesuveikė“ pats prezervatyvas, o dėl neteisingo ar nenuoseklaus naudojimo. Latekso prezervatyvus gali susilpninti aliejaus pagrindo lubrikantai, pavyzdžiui, vazelinas. Juos taip pat gali susilpninti saulės spindulių poveikis arba amžius. Kartais juos suplėšo dantys ar nagai. Tačiau, atmetus šiuos neteisingus naudojimo būdus, prezervatyvai beveik niekada „nesugenda“.

Kaip dažnai prezervatyvai plyšta arba nuslysta?

Jungtinėse Amerikos Valstijose dauguma tyrimų, atliktų dėl paties prezervatyvo trūkimo, parodė, kad trūkimo dažnis yra mažesnis nei 2 prezervatyvai iš 100 prezervatyvų. Tyrimai taip pat rodo, kad prezervatyvai nuslysta nuo varpos maždaug 1-5 % vaginalinių lytinių santykių ir nuslysta (bet nenuslysta) maždaug 3-13 % atvejų. Šiems rodikliams vėlgi turi įtakos tai, kaip atsargiai naudojame prezervatyvą.

Ar prezervatyvai veiksmingai apsaugo nuo užsikrėtimo ŽIV arba lytiškai plintančiomis ligomis?

Tyrimai parodė, kad jei latekso prezervatyvai naudojami teisingai ir nuosekliai (kiekvieną kartą, kai turite lytinių santykių), jie labai veiksmingai apsaugo nuo infekcijos. Tai akivaizdžiausiai parodė Europoje atlikti „nesutariančių“ porų tyrimai. Nesutarianti pora – tai pora, kurios vienas iš partnerių yra užsikrėtęs ŽIV, o kitas – ne. Atlikus 123 porų, kuriose buvo nuolat naudojami prezervatyvai, tyrimą, nė vienas iš infekuotų partnerių neužsikrėtė.

Ar plonesni prezervatyvai mažiau apsaugo nuo nėštumo ir lytiškai plintančių ligų?

Plonesni prezervatyvai vienodai veiksmingai saugo ir nuo nėštumo, ir nuo užsikrėtimo lytiškai plintančiomis ligomis. Tačiau jie gali būti lengviau pažeidžiami nagais, dantimis, papuošalais ir kitais netinkamais būdais, todėl naudojant plonesnius prezervatyvus reikia būti ypač atsargiems.

Ar visi prezervatyvai prieš parduodant kruopščiai išbandomi?

Visiems firminiams prezervatyvams kiekviename gamybos proceso etape atliekami griežti kokybės kontrolės testai. JAV kiekvienas prezervatyvas elektroniniu būdu tikrinamas, ar nėra skylučių ir defektų. Iš kiekvienos partijos paimami mėginiai ir vizualiai patikrinami naudojant vandens pratekėjimo testą. Atliekant šį bandymą mėginiai pripildomi pripildomi 300 ml vandens ir pakabinami 3 minutėms.

Kiekvienos partijos mėginiams taip pat atliekamas oro pripūtimo bandymas. Bandomieji prezervatyvai pripildomi oro, kol pasiekia plyšimo tašką. Paprastai jie talpina apie 40 litrų oro – tai atitinka 9 galonus vandens!

Kitų pavyzdžių dydis ir storis tikrinamas, kai kurie bandomi sunaikinti, kad būtų fiziškai stiprūs, o kiti dirbtinai seninami aukštoje temperatūroje, kad būtų užtikrinta, jog jų kokybė išliks gerokai ilgesnė nei 5 metų gaminio galiojimo laikas.

Visais atžvilgiais prezervatyvai yra veiksmingas būdas išvengti nėštumo ir labai efektyvus būdas apsisaugoti nuo ŽIV ar lytiškai plintančių ligų.