Kapitonas K. Valenta: „Kario profesija – išsipildžiusi pati didžiausia mano svajonė“

Sausio 17 d., sekmadienį, Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgos (KASP) minėjo 30-ąsias pajėgų įkūrimo metines. Savo tarnybos trisdešimtmetį šiemet mini ir druskininkietis, KASP Dainavos apygardos 1-osios rinktinės 109-osios kuopos vadas kapitonas Kęstutis Valenta.

K. Valentą džiaugiasi pasirinkęs kario kelią ir vertina didelį visuomenės pasitikėjimą kariuomene/Asmeninio archyvo nuotrauka

Jis tarnauti pradėjęs devyniolikos. Sako, tuomet didžiausias jo noras buvo užsivilkti Lietuvos kario uniformą. K. Valenta baigė karines civilinio bakalauro studijas generolo Jono Žemaičio Lietuvos Karo akademijoje, o savo sukauptomis žiniomis ir įgyta patirtimi dalijasi su jaunaisiais savanoriais.

– Praėjusį sekmadienį buvo minimos Krašto apsaugos savanorių pajėgų įkūrimo 30-osios metinės. Kuo Jums išskirtinė ši diena? Kaip Druskininkų KASP ją paminėjo?

– Būtent prieš 30 metų, 1991 sausio 17 d., liepsnojant laisvės laužams, Lietuvos aukščiausios tarybos prieigose buvo įkurtas pirmasis Lietuvos ginkluotųjų pajėgų dalinys – Krašto apsaugos savanorių pajėgos. Ši diena yra išskirtinė, nes būtent nuo jos prasidėjo Lietuvos kariuomenės kūrimasis, nuo šios dienos Lietuvos kariuomenė pradėjo žengti pirmuosius žingsnius, turėdama pagrindinį tikslą – ginti ir saugoti savo valstybę, jos laisvę ir nepriklausomybę.

Sekmadienį, minint 30-ąsias Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų įkūrimo metines, iškilminga KASP vėliavos pakėlimo ceremonija surengta ir Druskininkuose/Asmeninio archyvo nuotrauka

Praėjus 30-čiai metų, praėjusio sekmadienio vidurdienį Druskininkuose, kaip ir visoje Lietuvoje prie KASP vadaviečių, buvo iškelta Savanorių pajėgas reprezentuojanti vėliava, vainikuota Gediminaičių stulpais, primenančiais mums apie Gedimino palikuonių dinastijos galybę, sukryžiuotais kalavijais, simbolizuojančiais kovą, galią ir teisingumą bei išpuoštą ąžuolo lapais, reiškiančiais tautos stiprybę.

– Visus tris dešimtmečius Jūs esate kartu su KASP. Gal prisimenate kokių išskirtinių įvykių, momentų?

– Trys dešimtmečiai, atrodytų, tiek daug, o kartu ir taip mažai… Simboliška, bet būtent šie metai ir man išskirtiniai – sukanka 30 metų, kai aš tarnauju Lietuvos kariuomenėje ir vilkiu Lietuvos kario uniformą.

Per 30 metų tarnyboje labai sunku būtų išskirti kažkurį vienintelį, ypatingą įvykį ar momentą, nes kiekviena tarnybos diena, vykdant užduotis, būna pilna įvykių bei iššūkių. Tačiau visam gyvenimui įsiminė vienas faktas – 1991 metais buvau vienas iš jauniausiųjų ir pirmųjų kuopoje, iš 180 karių buvau tarp septynių laimingųjų, gavusių Lietuvos kario uniformą. Ji man tapo ir priesaika, ir atsakomybe, ir įpareigojimu susieti savo gyvenimą su kariuomene bei eiti tuo keliu.

– Kodėl pasirinkote kario kelią? Ar niekada dėl šio pasirinkimo neabejojote? Galbūt yra koks svarbus įvykis, kada tikrai supratote, kad Jūsų pasirinkimas teisingas, esate laiku ir vietoje?

– Nuo pat vaikystės, kaip ir dauguma berniukų, kieme žaisdavau karą, svajojau apie kariuomenę ir visada puoselėjau viltį tapti kariu, o vėliau – ir karininku. Niekada dėl šio pasirinkimo neabejojau, nes tai – išsipildžiusi mano pati didžiausia svajonė.

Manau, kad daugumą to meto jaunuolių pasirinkti kario kelią paskatino atgimstanti Lietuva ir Sausio 13-osios įvykiai, kai visa Lietuva pasauliui parodė savo dvasios stiprybę.

– Kada Jums buvo sunkiausia eiti tarnybą?

– Aš tikriausiai nuo gimimo gyvenu kariuomene. Ir kiekviena tarnybos diena, nežiūrint į metų laiką ar oro sąlygas, man suteikia didžiausią pasitenkinimą tuo, ką darau.

Pati didžiausia misija kariuomenėje – darbas su žmonėmis, ugdant ir parengiant karį, kurio viena iš švenčiausių misijų – saugoti ir ginti savo kraštą/šalį.

Kiekvienas karys savanoris komandoje – savo srities specialistas (vadas, kulkosvaidininkas, taiklusis šaulys, šaulys gelbėtojas, šaulys inžinierius ir kiti). Ir kiekvieno iš jų profesionalus pasirengimas, indėlis ir kompetencija užtikrina sklandų užduočių įvykdymą.

– Kas labiausiai džiugina pasirinktame profesiniame kelyje?

– Šiandien Krašto apsaugos savanorių pajėgos – neatskiriama moderniai organizuojamos ir gerai parengtos bei apginkluotos Lietuvos kariuomenės, pasirengusios Lietuvos Respublikos sausumos teritorijos ginkluotai gynybai, dalis.

Džiugina karių savanorių aukštas pasirengimo ir profesionalumo lygis, dalyvaujant pratybose Lietuvoje bei užsienyje, vykdant tarptautines misijas kartu su NATO partneriais ir užtikrinant saugumą regione.

Savanorių pajėgose yra aiški hierarchija, kiekvienas pažįsta savo vadus, žino savo vietą, pareigas ir užduotis. Kartu supranta, kad užduotį gerai atlikti galima, tik darniai dirbant ir sutariant komandoje.

Savanorių pajėgose kario ugdymas ir grindžiamas tokiomis vertybėmis, kaip patriotizmas, ištikimybė, pasiaukojimas, sąžiningumas, drąsa, pagarba ir principingumas.

Džiugina labai didelis visuomenės pasitikėjimas kariuomene – tai tik dar kartą parodo mūsų profesionalumą. Labai smagu sulaukti žmonių palaikymo, įvertinimo ir pripažinimo.

– Ir dabar KASP kariai atlieka įvairias misijas. Pastaruoju metu talkinate ir kovoje su COVID-19.

– Be kasdieninio karinio rengimo, vienas iš uždavinių KASP yra vykdyti taikos meto užduotis (TMU) – įstatymų numatytais atvejais ir sąlygomis teikti pagalbą valstybės ir savivaldybės institucijoms. Kitaip tariant, KASP kariai teikia pagalbą civilinėms institucijoms ir gyventojams stichinių nelaimių ir katastrofų bei kitų grėsmių metu.

Praėjusieji ir šie metai visam pasauliui pilni iššūkių ir išbandymų kovoje su COVID-19 pandemija, taip pat – ir Lietuvai.

Nuo praėjusių metų pavasario druskininkiečiai kariai savanoriai prisideda, kovojant su COVID-19 pandemija. Jie suteikia pagalbą ir paramą Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui, fiksuojant bei nustatinėjant užsikrėtusių žmonių aplinkybes. Per praėjusį karantiną talkinta Valstybės sienos apsaugos tarnybai (VSAT) pasienio kontrolės postuose, kontroliuojant įvažiuojančių ir išvažiuojančių iš Lietuvos automobilių srautus.

– Ką galite papasakoti apie druskininkiečius, kurie tarnauja kartu su Jumis?

– Kario savanorio tarnyba yra specifinė. Ir jai kariai savanoriai skiria dalį laiko nuo įprastinės savo veiklos – darbo, mokslų, ar studijų.

Noriu pasidžiaugti visais 94 mūsų 109 kuopoje tarnaujančiais kariais, aukštais jų pasiekimais ir įvertinimu. Kuopos branduolį sudaro 10-15 metų savanorių pajėgose tarnaujantys kariai, baigę įvairius specialybių ir vadų kursus bei turintys didelę patirtį.

Kuopoje yra karių, tarnaujančių kariais savanoriais jau daugiau kaip 25 metus. Jie – tikri profesionalai, sukaupę labai didelės patirties ir žinių, kurias mielai perteikia jaunesniems kariams. 109 kuopos (Druskininkų) parengtis ir karių pasirengimas – vienas iš geriausių ne tik Dainavos apygardos 1-osios rinktinės, bet ir Lietuvos mastu.

Visuomenė – neatsiejama kariuomenės dalis, todėl mūsų karius druskininkiečiai mato įvairiuose renginiuose, kuriuose demonstruojame kovinę parodomąją programą, pristatome turimą ginkluotę, karinę techniką ir kario ekipuotę, padedančią išgyventi miške pratybų metu. Renginių tikslas – reprezentuoti ir pristatyti Lietuvos kariuomenę visuomenei.

109 kuopa aktyviai ir glaudžiai bendradarbiauja su VSAT Druskininkų užkarda, Druskininkų PK, Dr. Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos Karių reabilitacijos centru, Druskininkų priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba, mokyklomis, Jaunimo užimtumo centru ir kitomis mūsų savivaldybėje esančiomis institucijomis.

– Ko palinkėtume kolegoms KASP 30-mečio proga?

– Bendrai noriu padėkoti visiems bendražygiams, kolegoms, kuopos kariams. Ir kiekvienam asmeniškai už Jūsų indėlį, paaukotą laiką ir atsidavimą, prisidedant prie mūsų šalies saugumo.

Tegul Jus visada lydi Lietuvos kariuomenės vertybės, pagrįstos patriotizmu, pagarba, ištikimybe, drąsa, principingumu, garbe ir pasiaukojimu. Kur tvirta valia – ten ir galia!

Kalbino Laima Rekevičienė