Gidas, kaip susitvarkyti su kenkėjais ar bent juos suvaldyti patiems

Niekuomet nėra smagu, jeigu jūsų namus, sodą ar sklypą apniko kenkėjai. Jų gali būti pačių įvairiausių, pradedant kurmiais, baigiant vabzdžiais ar vabalais. Net ir iš esmės nekenksmingi vabalai, tokie kaip skruzdės ar paukščiai, tam tikrame kontekste gali virsti kenkėjais mat braunasi į jūsų teritoriją, trikdo rimtį, gadina turtą ir panašiai. Nėra gerai, jeigu kenkėjai įsivyrauja, dėl to reikia su problema kovoti kuo anksčiau. Apart to, kad visada galima kreiptis į specialistus pagalbos, vertėtų žinoti bent keletą būdų, kaip susitvarkyti su kenkėjais arba bent juos suvaldyti patiems.

Pirma – identifikacija

Negalima kovoti su tuo, ko nepažįstate ir nežinote. Kodėl? Ogi todėl, kad nežinote to kenkėjo silpnybių. Kartais gali būti, kad sklypą, namus ar sodą apniko daugiau nei vienos rūšies kenkėjai. Ką daryti tada? Ogi identifikuoti visus įmanomus pėdsakus. Atsiuntę nuotrauką specialistams arba parodę žalos nuotraukas, galite gauti atsakymus į tai, kas tai yra. 

Priklausomai nuo to, kas užpuolė, gali būti reikalingos skirtingos priemonės nuo kenkėjų. Priemonės gali būti skirstomos į du tipus – naikinimo ir prevencijos. Be abejonės, visuomet etiškiau ir sąžinei ramiau naudoti prevencines priemones, kurios skirtos atbaidyti ir atgrasinti kenkėjus jų nežudant. Tai gali būti stiprūs kvapai, ultragarsas, vibracijos ir kitos priemonės. Tačiau neretai jie nėra pakankamai efektyvūs ir dėl to reikia naudoti naikinimo priemones, tokias kaip nuodai ar spąstai.

Antra – problemos rimtumo įvertinimas

Ne kiekviena kenkėjų problema yra vienodai rimta. Kurmiai, suniokoję metų metus puoselėtą veją ar kenkėjai, užpuolę derlių ūkyje – daug blogiau nei uodai, kurių įsileidote palikę pravirus langus ar pro nedidelį tarpą įsiveržusios skruzdės, ar net viena-kita pelytė. 

Problemos rimtumas yra jau sukeltoje ir gręsiančioje žaloje. Jeigu po namus laksto pelė, blogiausia, ką ji gali padaryti – sugraužti laidus arba įsiveržti ten, kur laikote maistą, kitus daiktus. Tačiau to tikimybė nėra labai didelė, jeigu tinkamai išdėstysite spąstus. Susitvarkyti su pelėmis ir žiurkėmis nėra labai lengva, bet turint kantrybės – tikrai įmanoma. Graužikų kenkėjų sukeliamos problemos daugiau neramina dėl didelio šoko, kuomet žiurkė namuose prabėga skersai kelio, bet pati jos keliama žala tikrai nėra kosminė.

Kurmiai ar kenkėjai derliui – didesnė problema. Su kurmiais reikėtų bandyti tvarkytis humaniškais būdais ir neskubėti bet kokiu atveju jų pribaigti. Su vabzdžiais kenkėjais kitaip gali neišeiti, teks juos žudyti, naudojant nuodus ar net aukojant visą derlių.

Trečia – visų reikiamų priemonių pasiruošimas ir laikymas

Ūkininkai ar sodininkai dažniausiai turi turėti pakankamai nemažą nuodų ir spąstų atsargą. Tam, kad jums būtų vietos laikyti šias priemones pas save, gali praversti sandėliukai iš čia. Pašiūrės ir sandėliukai yra reikalingi tam, kad nuodus ir spąstus būtų galima laikyti atskirai nuo pvz., sėklų, trąšų ar net sandėliuojamų maisto produktų. Taip daryti yra higieniškiau ir daug ramiau, kadangi nereikia pergyventi dėl to, kad iškiltų problema, jeigu pvz., maišai plyštų arba patalpą užlietų ir viskas tarpusavyje imtų kontaktuoti.

Be to, laikymas turi būti geromis sąlygomis. Patalpoje neturėtų būti per karšta ar per drėgna, kad produkcija išlaikytų gerąsias savybes. 

Ketvirta – veiksmų plano ėmimasis

Kai jau įsigijote nuodus, spąstus ar prevencines priemones, laikas imtis veiksmų plano. Kiekvieni kenkėjai turi savo gyvenimo būdą ir elgsenos modelį. Graužikai – bailūs ir cikliški, o štai pvz., skruzdės – atkaklios bei išradingos. 

Tarkime, kad pro tarpus grindyse į jūsų namus veržiasi būtent skruzdės. Ką daryti? Visų pirma, reikia identifikuoti tuos tarpus, pro kur jos patenka ir kur renkasi. Tuomet reikėtų pasinaudoti galimybe tas vietas užsandarinti iš naujo (jeigu įmanoma). Prie užsandarintų vietų jau reikėtų paberti nuodų ar repelento ir žiūrėti ar problema tęsiasi, ar nyksta, ar kinta. 

Jeigu skruzdės toliau eina toje pačioje vietoje, reiškia reikės daugiau arba kitokių nuodų. Jeigu problema kinta (t.y. skruzdės eina per kitur), kartokite tai su kita vieta. Jeigu problema išnyko – viskas puiku, galite pasiilsėti. 

Galiausiai – kartojimas, kol rezultatas tenkins

Kenkėjai yra atkaklūs ir taip pat nori įsigalėti. Kontaktas su kenkėjais, žmogaus gyvenime atspindi tikrąją kovą už vietą po saule. Visi nori įsigalėti ir niekas nenori būti išstumtas. Dėl to visi kenkėjai bandys rasti sau geriausias sąlygas, o jūs – taip pat ir dėl to sieksite juos išvaryti. Žinduoliai, pajutę grėsmę, turi pakankamai gerus instinktus slėptis ir per laiką net gali kiek pakeisti įpročius, nors išlieka cikliški. Vabalai ar vabzdžiai galbūt gali skristi ar yra staigūs ir mobilūs, tačiau jie neturi tokių pajėgumų keisti savo įpročius. Problema kyla dėl labai didelių jų kiekių, todėl abiem atvejais reikės atkaklumo viską kartoti daug sykių.