Jaunimo mainai: nuo kultūrinio šoko iki bendrystės paieškų

Penki druskininkiečiai spalio 4 d. išvyko į 10 dienų nuotykių ir pamokų kupiną kelionę Gruzijoje (Sakartvele). Kartu su dar 30 „Erasmus+“ jaunimo mainuose dalyvaujančių bendraamžių iš Gruzijos, Makedonijos, Turkijos, Armėnijos, Norvegijos ir Vengrijos jie daugiau nei savaitę keliavo, mokėsi ir dalinosi patirtimi, kaip įtraukti jaunimą į aktyvią, tarptautinį mokymąsi ir asmeninį tobulėjimą skatinančią veiklą per patyriminį mokymąsi, ugdant pagarbą, toleranciją ir solidarumą tarp skirtingų socialinių grupių bei kultūrų.

 

Pirmąją projekto dieną dalyviai skyrė susipažinimui ir prisistatymui/Druskininkų JUC archyvo nuotrauka

 

Į kurortinį Kobuleti miestą atvykę projekto dalyviai pradėjo projektą nuo susipažinimo. Kaip vėliau teigė druskininkietis Gytis, mainuose dalyvavę jaunuoliai patys liko nustebę – vos per keletą dienų užmegzti stiprūs ryšiai veiklų metu padėjo siekti tikslų ir galbūt tapo ilgamečių draugysčių pradžia.

Dalyviai pasakojo, kad itin daug dėmesio buvo skiriama skirtingų šalių taikomiems neformalaus ugdymo ir jaunimo įsitraukimo metodams. Pasak mainuose dalyvavusio Dominyko, kalbant apie kultūrinius šalių skirtumus, išaiškėjo vienas didžiausių Lietuvos jaunimo pliusų – daugybė galimybių įsitraukti į organizacinę veiklą, realizuoti save įvairiose srityse.

Projekto dalyviams teko apsilankyti „Akhali Talga“ koledže (Lietuvoje tai atitiktų profesinę mokyklą), visiems įsiminė itin šiltas tenykščių moksleivių sutikimas. Tokia programos dalis atspindi vieną „Erasmus+“ tikslų – skatinti bendruomenių įtrauktį. To buvo siekiama, su gruzinais dalinantis jaunimo įtraukčių patirtimis.

Pabendravus su vietiniu jaunimu, paaiškėjo, kad jie itin svajoja išvažiuoti iš šalies, pamatyti pasaulio, tačiau kol šalis nepriklauso Europos Sąjungai, jų galimybės yra itin mažos (Gruzija negali prašytis į ES, kol neišsprendė teritorinių ginčų su Rusija). Vis dėlto gruzinai emigraciją suvokia kiek kitaip, nei lietuviai – jie dievina savo šalį ir ateitį kurti ketina tik čia. Būtent tai buvo pagrindinė pokalbių tema.

Kaip ir bekraštis sakartvelų svetingumas, lietuvius nustebino kiti vietinio gyvenimo ypatumai – pavyzdžiui, vairavimo kultūra. Didelį įspūdį paliko visur gatvėse klaidžiojantys benamiai šunys. Lietuviai vos nepavėlavo į savo šalies prisistatymą, nes atsitiktinai pakliuvo į tėvu neseniai tapusio gyventojo šventę vidury dienos. Nepaisant sunkumų, bandant susikalbėti, gruzinai parodė didelį norą, kad lietuvaičiai pasiliktų švęsti drauge.

Įsimintiniausios mainų veiklos – įvairių šalių kultūrų pristatymai ir metodikos, kaip įtraukti jaunimą į neformalųjį ugdymą. Įdomiausią užduotį pasiūlė armėnai – dirbant komandose projekto dalyviams teko iš elementarių daiktų (tokių kaip lipni juosta, balionas, tušinukas, popierius) sukonstruoti savotišką „pagalvę“, kad iš 3 aukšto išmestas kiaušinis nesudužtų.

 

Įsimintiniausios mainų veiklos – įvairių šalių kultūrų pristatymai, metodikos, kaip įtraukti jaunimą į neformalųjį ugdymą/Druskininkų JUC archyvo nuotrauka

Projekto metu buvo galima susipažinti ir su Gruzijos nuostabia gamta/Druskininkų JUC archyvo nuotrauka

 

„Šie mainai man suteikė galimybę pasisemti neįkainojamos patirties, kurią galėsiu pritaikyti ateityje, dirbdamas įvairiausiose sferose. Įvairūs energijos suteikiantys pratimai, rolių žaidimai bei komandos stiprinimo užsiėmimai gali būti pritaikomi bet kokioje srityje, kurioje dirbama su žmonėmis. Mokymasis žaidžiant, gali būti puikus sprendimus ugdyti socialinius įgūdžius ir mažinti atskirtį tarp įvairiausių socialinių grupių ar kultūrų. Manau, kad jaunimo mainai yra puiki galimybė veržlioms asmenybėms, kurios yra atviros diskusijoms ir naujoms patirtimis. Sunku patikėti, kiek daug patirties bei žinių galima pasisemti iš tokio projekto,“ – įspūdžiais dalijosi druskininkietis, psichologijos studentas Dominykas Šinkonis.

Į šį projektą vykti druskininkiečius pakvietė Druskininkų jaunimo užimtumo centras (JUC), kuris kasmet stengiasi suteikti jaunimui kuo daugiau galimybių įsitraukti į įvairias veiklas ir dalintis patirtimi su kitais bendraamžiais. Mainų tikslai – atpažinti jaunų žmonių įgūdžius, mokytis per jaunų žmonių įsitraukimą į bendras veiklas. Projektą finansuoja „Erasmus+“ programa.

 

Dominykas Šinkonis