Zenonas Streikus: „Sanatorijos „Belorus“ situacija – klaida, kurią būtina skubiai ištaisyti“

Jau praėjo du mėnesiai, kai dirba naujasis Seimas. Šalies Parlamente Druskininkams atstovauja Dzūkijos rinkėjų pasitikėjimą pelnęs ir rinkimus laimėjęs druskininkietis Zenonas Streikus, kuris nuo pirmųjų dienų aktyviai dirba mūsų krašto žmonių naudai ir bando spręsti aktualiausius klausimus, tarp jų – ir sanatorijos „Belorus“ problemas. Z. Streikaus iniciatyva, dėl „Belorus“ situacijos parengtas Seimo narių kreipimasis į Prezidentą Gitaną Nausėdą.

Šalies Parlamente Druskininkams atstovauja Dzūkijos rinkėjų pasitikėjimą pelnęs ir rinkimus laimėjęs druskininkietis Z. Streikus/Asmeninio archyvo nuotrauka

Apie darbą opozicijoje, Seimo vertybes, su pandemija susijusius klausimus, regionų problemas, sanatorijos „Belorus“ situacijos sprendinius kalbamės su Seimo nariu Z. Streikumi.

– Jau du mėnesius dirbate naujajame Seime. Kuo skiriasi naujoji Seimo sudėtis ir darbas nuo praėjusios kadencijos? Kokie darbo opozicijoje ypatumai?

– Labai pasikeitė vertybinis požiūris. Ypatingai, Seimui pasipildžius gausiu „jaunojo sparno“ narių būriu. Tai jaučiasi, svarstant klausimus, juos iškeliant ir nagrinėjant, formuojant šalies politiką. Tą byloja ir Vyriausybės sudėtis. „Valstiečių“ veiklos kryptis buvo žmogus, viešasis interesas, o dabar dominuoja visai kitos temos: mažų kiekių narkotikų legalizavimas, bendrų tualetų įrengimas, alkoholio vartojimo liberalizavimas. Tų temų anksčiau nebuvo mūsų akiratyje. Sugrįžome prie klausimo apie Stambulo konvenciją, vienalytes santuokas.

Kai praėjusioje kadencijoje dirbome pozicijoje, formuluodavome klausimus, kurie atitikdavo mūsų požiūrį ir vertybes. O dabar kai kurie klausimai „iššoka“ iš mūsų vertybinio lauko supratimo. Bėda ta, kad daugiausia balsų turi valdančioji dauguma, jie ir lemia sprendimus. Pavyzdžiui, Farmacinės veiklos įstatymas: Europos direktyva reikalauja, kad vaistinėse dirbtų vaistininkas ir vaistininko padėjėjas, o ne vien padėjėjas, kaip pas mus nuspręsta. Tai tikrai nėra sprendimas, skirtas žmonių labui. Dažnai valdančiųjų sprendimai būna labai skuboti ir sunkiai suprantami, kad ir sanatorijos „Belorus“ atžvilgiu, bet apie tai, manau, dar klausite.

Z. Streikus su kolegomis Seimo posėdyje/Olgos Posaškovos nuotrauka

– Dirbate Sveikatos reikalų komitete. Kokie svarbiausi klausimai komiteto darbotvarkėje?

– Šis komitetas man labai svarbus, jo sudėtis tikrai stipri, ten dirba keletas buvusių sveikatos apsaugos ministrų, žinomi specialistai. Šis komitetas ypač svarbus Druskininkams, nes jame sprendžiami mūsų kurortui aktualūs klausimai. Džiaugiuosi, kad sistemingai ir dalykiškai šaukiami komiteto posėdžiai, kuriuose daug dėmesio skiriama parlamentinei kontrolei. Aiškinamės, ar pandemijos laikotarpiu, kai visas dėmesys nukreiptas į kovą su virusu, nukenčia kitomis ligomis – onkologinėmis, širdies kraujagyslių, psichikos – sergantys žmonės. Vyrauja nuostata, jog reikia kovoti tik su virusu, o kiti ligoniai negauna tinkamos pagalbos. Todėl atveriame duris kitoms ligoms, o užveriame duris žmonėms rūpintis savo sveikata, ypač kai ji pašlyja. PSO ir mūsų pediatrai skambina pavojaus varpais, kad karantinas didžiulį poveikį turi vaikų psichikai. Suaugusieji dar suranda būdų bendrauti, o vaikams, ypač, jei jie vieni namuose ar gyvena mažame bute, iškyla daug problemų. Lietuviai yra drausmingi, jie uoliai klausytų nurodymų dėl saugumo, tačiau bėda ta, kad viešojoje erdvėje pateikiama didžiulė gausa požiūrių ir nuomonių apie koronavirusą, tai žmonės pasimeta – nebeklauso nurodymų ir elgiasi savaip.

– Kaip vertinate naujosios Vyriausybės žingsnius, stabdant pandemiją?

– Kai kurie specialistai sako, kad šie žingsniai yra pertekliniai. Net profesorius Saulius Čaplinskas sako, jog vadovėliuose nurodoma, kad karantinas gali tęstis ne ilgiau, kaip 40 dienų. Pas mus tai trunka žymiai ilgiau. Ir aiškiai nepasakoma, kaip turi būti karantinuojami sveiki žmonės. Manau, kad iki šiol nesurastas būdas, kaip suvaldyti pandemiją, specialistai yra gana pasimetę. Kritikuoti buvusią Vyriausybę buvo lengviau, tačiau valdantiesiems efektyvių sprendimų irgi nepavyksta surasti. Man gaila, kad dabartiniai sveikatos apsaugos strategai nesikonsultavo su tais, kurie iki jų kovojo su pandemija.

– Daugelio politinių partijų rinkimų programose buvo įrašytas regioninės politikos klausimas, regionų socialinės ir ekonominės atskirties mažinimas. Ar šie klausimai pradėti spręsti? Ar valdantieji tam skiria daug dėmesio?

– Didžioji dalis valdančiųjų yra iš didmiesčių. Gal tik jų seneliai yra gyvenę kaime, todėl jie mažiau susipažinę su regionų tikrove, „valstiečiai“ tai geriau išmanė. Per rinkimus visada pažadų pažarstoma ir rinkėjams, kurie gyvena regionuose. Pagal valdančiųjų požiūrį į savivaldybes ir savivaldą, nesusidaro įspūdis, kad ji juos domintų. Net Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto sudėtis, į kurį valdantieji delegavo mažai savo atstovų, rodo, kad jiems šios problemos nėra labai svarbios. Buvo bandoma peržiūrėti Lietuvos suskirstymą į du regionus – Vilnių ir likusią Lietuvą. Jei būtų grįžta prie buvusio regioninio susiskirstymo, nukentėtų dauguma Lietuvos savivaldybių, nes, gaunant ES paramą, jiems tektų pridėti labai daug savo lėšų. Vyriausybės programoje aš nematau realių punktų, kurie padėtų mažinti regionų socialinę ir ekonominę atskirtį.

– Sanatorijos „Belorus“ problema garsiai nuskambėjo per visą Lietuvą. Ji žinoma ir Seimui, ir Prezidentūrai, tačiau iki šiol negirdėti apie realius šios problemos sprendimus. Jūs ypač aktyviai keliate šią problemą įvairiu lygiu. Ar yra vilties, kad bus surasti sanatorijos darbuotojams palankūs sprendimai?

– Aš su kolegomis Tomu Tomilinu ir Linu Kukuraičiu inicijavome Užimtumo įstatymo pataisas, kad Vyriausybė galėtų vadovautis ES direktyvų sankcijų išimtimis, kai leidžiama žymiai lanksčiau ir adekvačiau spręsti žmonių, kurie atsiduria šitokioje situacijoje susidariusias problemas. Mūsų pataisos nebuvo priimtos.

Parengiau kreipimąsi į Prezidentą dėl dviejų dalykų: 1. Dėl sankcijų sanatorijai „Belorus“ Druskininkuose –kodėl ir kaip jos taikomos, kodėl nesinaudojama ES direktyvų išimtimis, kurios gali būti taikomos tokio tipo įstaigoms? 2. Dėl veto Seimo priimtam Užimtumo įstatymui. Buvo siūloma suteikti Vyriausybei platesnius įgaliojimus, kad galėtų geriau išspręsti žmonių socialines problemas. Sanatorijos „Belorus“ situacija, jei darbo netektų apie 400 žmonių, kelia socialinio sprogimo pavojų. Naujas Užimtumo įstatymas įpareigoja žmones už nedidelę kompensaciją mesti darbą ir išeiti į gatvę. Tai milžiniška, labai skaudi ir žmonių likimus galinti lemti problema! Daugelis kolegų tai supranta, todėl ir sulaukiau gausaus palaikymo.

Noriu tikėti, kad Prezidentas labai išsamiai išnagrinės kreipimąsi ir įsitrauks į šios socialiai jautrios problemos sprendimą.

Prezidentas Gitanas Nausėda pokalbyje su užsienio reikalų ministru Gabrieliumi Landsbergiu teigė, jog sankcijų taikymas neturėtų pabloginti įmonių ir piliečių padėties. O G. Landsbergis yra pasakęs, kad sankcijos turi būti adekvačios, siųsti žinią režimui, kad jo veiksmai nepriimtini, bet neturi nuskriausti tų žmonių, kurie nėra susiję su režimu.

Manau, kad dėl sankcijų sanatorijai padaryta rimta klaida, ir ji bus atitaisyta. Nes kitu atveju sunku įsivaizduoti, kaip su tokiais sprendimais Lietuvoje galėtume sukurti „Gerovės valstybę“.

– Kaip Jums sekasi atstovauti mūsų krašto interesams, kokie santykiai su mūsų regiono savivaldybių vadovais?

– Sukūrėme Seime „Dzūkijos krašto bičiulių“ grupę, į kurią susirinko Seimo nariai, kilę iš Dzūkijos arba prijaučiantys mūsų kraštui. Esu šios grupės pirmininko pavaduotojas. Kartu formuojame įvairias iniciatyvas, prisidedame prie šiam kraštui svarbių projektų. Mūsų grupė su Kelių direkcija diskutuoja apie tai, kad prioriteto tvarka būtų sutvarkytas kelias iš Kauno į Alytų, ypač – atkarpa iki Prienų. Kitas klausimas – mano siekis sutvarkyti kelią iš Veisiejų į Leipalingį, kuris dabar daro gėdą mūsų valstybei, nes juo per Lenkiją atvažiuoja Druskininkų ir Lietuvos svečiai iš visos Europos. Darbotvarkėje yra ir Kurorto įstatymas, kuris atvertų daugiau finansinių ir ekonominių galimybių Lietuvos kurortams.

Labai džiaugiuosi Druskininkų savivaldybės mero komandos profesionalumu ir socialiniu jautrumu. Puikiai bendraujame, džiugina abipusė pagarba ir supratimas, dirbame bendram labui. Esu nepagydomas optimistas ir tikiu, kad praeis ne tik pandemija, išsispręs, manau, nesusipratimai dėl sanatorijos „Belorus“ ir jos darbuotojų. Ir vėl Druskininkai džiugins tūkstančius mūsų nuostabaus kurorto svečių ir mus pačius.

Parengė Laimutis Genys

Užsakymo Nr. MDR-288-01