„Saulės“ mokykloje – Europos kalbų diena

Rugsėjo 26 dieną visoje Europoje buvo paminėta Europos kalbų diena, kuria siekiama atkreipti dėmesį į žemyno kalbų įvairovę. O ji didelė: per 200 Europos kalbų, 24 oficialios ES, apie 60 regioninių bei mažumų kalbų ir dar daugiau, kuriomis kalba iš kitų pasaulio vietų atvykę žmonės. Europos kalbų dienos minėjimo tikslas – skatinti toleranciją ir sąmoningumą kitų kalbų ir kultūrų atžvilgiu, gerbti kalbų įvairovę, skatinti daugiakalbystę ir paraginti bet kokio amžiaus žmones mokytis kalbų. Buvęs Pietų Afrikos Prezidentas Nelsonas Mandela yra pasakęs: „Jei kalbėsite su žmogumi jam suprantama kalba, jis įsidės jūsų žodžius į galvą. Jei kalbėsite jo gimtąja kalba, jis įsidės jūsų žodžius į širdį“.

„Saulės“ mokykloje surengta Europos kalbų diena/ „Saulės“ mokyklos archyvo nuotrauka

Jau tapo gražia tradicija kasmet šią dieną paminėti ir mūsų mokykloje. Nuo pat ankstaus ryto mokyklos durų langai švietė, pasipuošę Europos šalių vėliavų piešinukais, o po jais tiesėsi rankutės pasisveikinimui skirtingomis kalbomis. Išskirtinės dienos nuotaiką kūrė ir gražus reklaminis-informacinis Europos Sąjungos stendas, padabintas mokinių piešiniais I-ojo aukšto fojė.

Niekam nekilo nė mažiausios abejonės, kuo ypatinga ši diena. Tokia nuotaikinga buvo šventės pradžia, o kulminacija tapo aktų salėje surengta viktorina 8-tų klasių mokiniams. Renginio dalyvius ir žiūrovus pasitiko iš toli šviečiantis spalvingas užrašas scenoje „Kalba – tai langas į pasaulį“. Ir tas langas plačiai buvo atvertas sumanių užsienio kalbų mokytojų dėka. Klasių komandos užsiėmė vietas, renginio vedėja pristatė vertinimo komisiją, sukluso žiūrovai, suskambo ES himnas, kviečiantis susikaupti ir susitelkti.

Visiems buvo pateiktas informacinis pranešimas, kuriame slėpėsi ir dalis atsakymų į viktorinos klausimus, tad vertėjo atidžiai išklausyti informaciją. Paskelbus pirmą užduotį, dalyviai maloniai nustebo – galbūt atrodė, kad bus lengva pelnyti taškus. O užduotis buvo originali – atspėti, kokia kalba buvo atliekama daina. Dalyviai tarėsi ir spėliojo, o žiūrovai smagiai lingavo pagal populiarių dainų ritmą, juk muzikos klausymas – paauglių kasdienybė. Antroji užduotis nuteikė rimčiau: reikėjo atsakyti į konkrečius klausimus apie Europos kalbas, pvz., kokioms kalbų grupėms priklauso daugelis Europos kalbų. O ar visi žinote, kad Londone kalbama 300 kalbų? Trečia užduotis nuteikė optimistiškai – pasakyti pavadinimus šalių, kurių vėliavos rodomos skaidrėse. Ir čia neišvengta klaidų. Pasirodo, mokytis reikia visada, nors kartais atrodo, kad jau labai daug žinai.

Kol komisija skaičiavo balus, išmušė žiūrovų laimės valanda – jie turėjo galimybę parodyti savo žinias ir išprusimą bei pelnyti originalų prizą už teisingai atsakytą klausimą. Salė tiesiog subangavo, suošė nuo pakeltų rankų ir išmintingų ar šmaikščių atsakymų. O rimtoji komisija pasirodė ne tokia ir rūsti. Suskaičiavo taškus, išdalijo prizus ir dovanas, paskelbusi verdiktą, kad nugalėjo draugystė, noras mokytis kalbų, nes, net jei moki tik kelis tos šalies, kurioje lankaisi, žodžius, tai jau suteikia galimybę surasti naujų draugų. Žinoma, didžiausia vertybė yra bendravimo džiaugsmas, nesvarbu, kuria kalba tu kalbi.

Mokiniai džiaugėsi, įdomiai praleidę laiką, sužinoję naujų faktų, patyrę malonių komandinio bendradarbiavimo akimirkų, o mokytojos liko patenkintos, kad renginys pavyko, buvo informatyvus, nuotaikingas, smagus. Tai buvo tarsi netradicinė pamoka, įrodžiusi visiems, kad mokytis galima įdomiai, paskatinusi ne vieną mokinį pasižadėti sau išmokti daugiau užsienio kalbų žodžių.

Dar minutėlei stabtelėjo visi bendrai nuotraukai ir išsiskirstė su krepšeliais skanių ir sveikų rudeniškų prizų pasidalinti asmeniniais renginio įspūdžiais. Ant stalų liko nuostabios spalvingos šio metų laiko gėlių darželio puokštės ir raidės, žodžiai, besidėliojantys į gražias mintis – reikia tokio jaunatviško šurmulio, kad kalbų mokymasis gali tapti ir švente, praskaidrinančia kasdienybę.

Nuoširdus ačiū visoms užsienio kalbų mokytojoms, kantriai ir nuosekliai vedančioms savo mokinius pažinimo keliu ir kviečiančioms pažinti, draugauti ir suprasti vieniems kitus per žodį ir kalbą.

 

Rita Zubienienė,
„Saulės“ pagrindinės mokyklos rusų kalbos vyr. mokytoja