R. Malinauskas: „Druskininkai tampa tokie, apie kokius svajojame“

Druskininkai jau puošiasi ir netrukus pradės gyventi gražiausių metų švenčių laukimu. Šventinę nuotaiką daro dar ypatingesnę žinojimas, kad visi naujausi suplanuoti, strategiškai Druskininkams svarbūs ir gyventojų laukiami projektai įgavo pagreitį ir yra realizuojami. Apie projektus ir kasdienes, su jais susijusias aktualijas, kalbinome merą Ričardą Malinauską.

Kuo šiandien gyvena Druskininkai? Kokie projektai svarbiausi ir kaip sekasi juos įgyvendinti?

Sėkmingai juda į priekį Kultūros rūmų projektas. Metų pabaigoje bus teikiamos ekspertų išvados dėl jo išbaigtumo ir pripažinimo tinkamu. Net neabejoju, kad kitąmet padarysime viską, kad tas projektas būtų pradėtas įgyvendinti.

Džiaugiuosi, kad praėjusią savaitę Druskininkuose apsilankęs šalies Premjeras Saulius Skvernelis nepasakė, jog šį projektą įgyvendinti nerealu ar neįmanoma. Jis kaip tik akcentavo, kad, siekiant atrinkti, kurie projektai savivaldybėms yra patys svarbiausi, bus kreipiamas dėmesys, kiek jos pačios ketina prisidėti prie jų įgyvendinimo. Juk yra savivaldybių, kurios planuoja vystyti turizmo projektus, o net Turizmo centrų nėra įsteigę.

Kalbant apie Kultūros rūmų projektą, Premjeras klausė, ar mes esame tikri, jog šis objektas būtų užimtas renginiais. Taip, mes neabejojame, kad renginių užtektų, nes ketiname jį statyti ne tik mūsų bendruomenei, bet ir Druskininkų svečiams. Jų darbo dienomis būna kiek mažiau, o savaitgaliais atvyksta tūkstančiai. Jeigu tokiame objekte atsiras aukšto lygio renginių, koncertų, spektaklių galbūt būtent jie dar labiau paakins žmones atvykti į kurortą net ir darbo dienomis.

O atvykę į renginį, tikėtina, pasiliks kurorte pramogauti, sveikatintis, tiesiog pabūti gamtoje, užsuks į kavines, restoranus, SPA centrus.

Premjero klausimų apie užimtumo galimybes sulaukėme ir jam lankantis Sportininkų rengimo ir reabilitacijos centre. Premjeras S. Skvernelis išreiškė viltį, kad kitąmet šis kompleksas turi būti pabaigtas ir pradėti veikti. Premjeras pritarė, jog didžiausias siekis būtų, jei įvairios Lietuvos sporto federacijos, kurios dabar dažnai keliauja į užsienį ir ten rengia pasirengimo čempionatams stovyklas, turint tokią bazę Druskininkuose, jas galėtų sėkmingai organizuoti čia.

Tai realu. O į mūsų miestą atvyktų ir sportininkai, ir treneriai, jų šeimų nariai – tai papildomas užimtumas mūsų objektams.

Šiandien Druskininkams, be kasdienių aplinkos tvarkymo darbų, komunalinių paslaugų, būtina sutvarkyti keletą nenaudojamų objektų. Tai buvusi „Nemuno“ sanatorija, nenaudojami ligoninės korpusai ir K. Dineikos sveikatingumo parke esantys kol kas neprivatizuoti pastatai. Manau, kad šie objektai įsilies į mūsų infrastruktūrą per artimiausius keletą metų. Ir tuomet, kai naujam gyvenimui bus prikelti minėti objektai, atsiras Kultūros ir kongresų rūmai, veiks Sportininkų rengimo ir reabilitacijos centras, iš pagrindinių infrastruktūros objektų, galima sakyti, bus viskas įgyvendinta. Druskininkai bus tokie, apie kokius svajojome, kokius įsivaizdavome prieš kelis ar keliolika metų.

 

Kol kai kurie vietos politikai, prisidengę net ir M. K. Čiurlionio vardu, rėksmingai aiškina savo tiesas, Druskininkų savivaldybės vadovai ir specialistai ne žodžiais, o darbais rodo, kad Druskininkai – M. K. Čiurlionio miestas. Ar planuojate naujų darbų, įamžinant jo atminimą?

Druskininkams labai svarbus M. K. Čiurlionio atminimas. Jį įprasminome, įvairiose miesto vietose įrengdami stendus su M. K. Čiurlionio paveikslų reprodukcijomis.

Ateityje planuojame rekonstruoti Vilniaus alėją, kurioje po rekonstrukcijos atsiras M. K. Čiurlionio sukurtų paveikslų „Zodiako ženklai“ skulptūros, kitų mažosios architektūros elementų.

Vilniaus alėja – reprezentacinė kurorto vieta. Todėl planuojame iš esmės atnaujinti kurorto širdyje esančią erdvę: bus atnaujinta danga, apšvietimas, gėlynai ir želdiniai.

 

Druskininkai garsėja ir kaip aktyviausiai daugiabučius namus renovuojanti savivaldybė. Kaip sekasi tęsti renovacijos procesus?

Didžiuojuosi, kad Druskininkų savivaldybė yra viena iš daugiabučių namų modernizavime lyderiaujančių savivaldybių. Tarp mažųjų savivaldybių esame pirmi. Šiandien savivaldybėje modernizuotas 81 daugiabutis. Intensyvus renovacijos procesas vyksta jau kelerius metus, žmonės mato daugiabučių namų renovacijos naudą. Nerenovuotų namų gyventojai pastebi, kaip gyvena jų kaimynai, kiek jie moka už šildymą, todėl neabejoja renovacijos nauda.

Be jokios abejonės, sklandus ir greitas daugiabučių namų renovacijos procesas yra Druskininkų savivaldybės žmonių ir specialistų, dirbančių šiuo klausimu, nuopelnas. Dėjome dideles pastangas, kad žmonėms parodytume renovacijos naudą ir motyvuotume juos, o šiandien už mus jau kalba nuveikti darbai ir didėjantis renovuotų daugiabučių skaičius.

 

Ar yra naujienų, įgyvendinant projektus?

Mums labai svarbi ir visa viešoji infrastruktūra. Rūpinamės, kad būtų įgyvendinti dviračių ir pėsčiųjų takų atnaujinimo, įvairūs užimtumo projektai vietos ir atvykstantiems žmonėms, būtų sutvarkyta transporto, susisiekimo infrastruktūra, žvyrkeliai, miesto pakraščių, kaimų, sodų bendrijų keliai. Tai – kasdieniai ūkiniai darbai, kurie yra labai reikalingi. Žinau, kad bendruomenė juos vertina ir mato.

Netrukus prie „Atgimimo“ mokyklos nuo M. K. Čiurlionio gatvės pusės bus įrengtas privažiavimas ir saugi išlaipinimo aikštelė, moderniai vadinama „Kiss and go“, kai tėveliai, neišlipdami iš automobilio, gali išleisti vaikus prie pat mokyklos durų.

Šiuo metu intensyviai vyksta parengiamasis 2014-2020 metų laikotarpio projektų įgyvendinimo etapas. Kai kurie objektai jau projektuojami, planuojama labai daug infrastruktūrinių projektų. Prasidėjo Menų kalvės įrengimo buvusios pirties pastate įrengimas, atnaujinamas stadionas prie „Atgimimo“ mokyklos, projektuojama lenktas tiltelis per Ratnyčios upę, skveras prie Švietimo centro. Ir tai tik maža dalis visų projektų. Atskirai apie visus juos kalbėsime ateityje, ir ne vieną kartą.

 

Žmonės pastebi, kad Druskininkuose senus, nesaugius medžius vis keičia nauji. Kartais žmonės ir sentimentaliai reaguoja, tarkime į senų sidabrinių eglių iškirtimą. Ar tai problema?

Kiekvienas medis, kaip ir žmogus, turi savo gyvenimą, kuris, deja, turi ir pradžią, ir pabaigą. Kai medis baigia savo gyvenimą, tenka jį pakeisti nauju. Sprendimą, kuriuos medžius būtina kirsti, priima savivaldybės želdynų komisija, dalyvaujant kultūros paveldo institucijoms.

Nors Druskininkų savivaldybė yra labai miškinga, miškingumas siekia net 85 procentus, tačiau rūpinamės kiekvienu medžiu, prižiūrime želdynus, juo genime. Be to, vykdome nuolatinį projektą, suderinę su NŽT, valstybinėje žemėje kasmet vidutiniškai pasodiname po 180 pušelių. Ačiū žmonėms, kurie savo privačiuose sklypuose išaugusias, nereikalingas pušeles padovanoja miestui, kur jos gali augti ir puošti aplinką.

Manau, kad žmonės dar prisimena, kaip atrodė seni, nekirsti medžiai, pavyzdžiui, Gydyklų parke, ir gali palyginti, kaip medžiai atrodo dabar. Pirmiausia mums rūpi žmonių, jų turto, taip pat ir pastatų saugumas. Ypač pastaraisiais metais, kai siaučiančios gamtos stichijos varto medžius.

 

Ar druskininkiečių bendruomenė yra veikli, puoselėja Druskininkų kraštą?

Jeigu žmogus bent savo namuose ką nors kuria, sukūręs neša į turgelį parduoti, veža į mugę – jis kuria, ne griauna. Blogiau, jei žmonės ne kuria, o griauna ar trukdo tiems, kas norėtų kurti.

Su žmonėmis susitinkame visur – ir mieste, ir savivaldybėje, ir kaimiškose vietovėse. Labai vertinu žmones, kurie imasi iniciatyvų, patys įgyvendina įvairius projektus, imasi verslų mieste ir apylinkėse, prisideda prie Druskininkų plėtros ir augimo. O tokių Druskininkuose tikrai daug.

Džiaugiuosi, kad drauge su šioje kadencijoje Druskininkų kraštui atstovaujančiais Seimo nariais Zenonu Streikumi ir Virginija Vingriene bendromis pastangomis sprendžiame svarbiausius Druskininkams klausimus. Vienas iš jų – dujų tiekimo klausimas – praktiškai jau išspręstas. Drauge kalbame ir apie kitus projektus.

Yra saujelė veikėjų, nuolat skleidžiančių negatyvias žinias apie Druskininkus – man gėda už juos. Mielai kalbu ir diskutuoju su tais, kurie yra ką nors sukūrę, padarę, pasiūlę miestui ar čia gyvenantiems žmonėms. Tiems, kurie tik pila purvą, aš laiko neturiu, neskiriu ir neplanuoju skirti. Jį mielai skiriu komandai, su kuria dirbame, Druskininkų bendruomenei. Man svarbu rūpintis Druskininkais ir įgyvendinti suplanuotus darbus ir projektus. Tikiu gražia Druskininkų ateitimi.

Ričardas Malinauskas,
Druskininkų savivaldybės meras

Kalbino Laima Rekevičienė