Posėdžiavo Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro valdyba

„Įvertinimai visada džiugina ir kartu skatina dar labiau stengtis kokybiškai, efektyviai dirbti. Bendromis visų regiono savivaldybių pastangomis stengiamės kurti pažangią komunalinių atliekų sistemą, atliepiančią žmonių poreikius. Be abejo, kokybiškos atliekų tvarkymo sistemos kūrime dalyvauja visa bendruomenė, todėl kviečiu visus būti atsakingais, rūšiuoti atliekas, rūpintis mus supančia aplinka“, – sakė V. Jurgelevičienė.

 

Praėjusią savaitę Druskininkų savivaldybės administracijos direktorė, Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro (ARATC) Valdybos pirmininko pavaduotoja Vilma Jurgelevičienė drauge su Druskininkų savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiąja specialiste Agne Baranauskaite, visų Alytaus regiono savivaldybių atstovai-valdybos nariais, atsakingais specialistais dalyvavo ARATC valdybos posėdyje.

Atliekų tvarkymo kaštai Alytaus regione yra vieni mažiausių šalyje, o pats centras vertinamas, kaip vienas efektyviausiai dirbančių. Už sėkmingą veiklą centras yra sulaukęs ne vieno apdovanojimo ir įvertinimo. Sparčiausiai augančių bendrovių – „Gazelių“ – konkursuose 2011 metais jis buvo pripažintas sparčiausiai per paskutinius ketverius metus augusia įmone Alytaus apskrityje, o 2016 metais Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras – viena sėkmingiausiai dirbančių ir sparčiausiai augančių šalies bendrovių. „Įvertinimai visada džiugina ir kartu skatina dar labiau stengtis kokybiškai, efektyviai dirbti. Bendromis visų regiono savivaldybių pastangomis stengiamės kurti pažangią komunalinių atliekų sistemą, atliepiančią žmonių poreikius. Be abejo, kokybiškos atliekų tvarkymo sistemos kūrime dalyvauja visa bendruomenė, todėl kviečiu visus būti atsakingais, rūšiuoti atliekas, rūpintis mus supančia aplinka“, – sakė V. Jurgelevičienė.

Posėdžio metu aptarta bendrovės išlaidų sąmata ir mišrių komunalinių atliekų apdorojimo kainos 2018 metams. Valdybai išsamiai pateiktos 2018 metų planuojamos atliekų apdorojimo sąnaudos pagal atskiras sąnaudų eilutes ir padalinius bei išanalizuotas jų padidėjimas ir sumažėjimas.

Buvo aptartos pagrindinės priežastys ir sritys, kurios didina sąmatą, lyginant su einamaisiais metais. Prognozuojama, kad atliekų tvarkymas regione gali pabrangti net puse milijono eurų.

Didžiąja dalimi tai sudarytų atliekų deginimo sąnaudos – apie 203 tūkst. eurų. Atliekų deginimo kaštai priklauso nuo Valstybės politikos – šiuo metu kainos nėra reguliuojamos. Lietuvoje yra tik viena atliekų deginimo įmonė – tenka vežti atliekas deginti jos nustatytomis kainomis, o už nesutvarkytas atliekas Valstybė yra nustačiusi aplinkosaugos mokestį. Iki 2021 metų turėtų pradėti veikti trys tokios įmonės, tačiau iki to laiko visų Lietuvos regionų Atliekų tvarkymo centrų kaštus, patiriamus dėl deginimo, turės padengti bendruomenė.

Taigi viena ranka Valstybė baudžia už nesutvarkytas atliekas pašalintas sąvartyne, o kita, nepastačius deginimo įmonių laiku ir nesudarant konkurencijos, atliekų deginimas reikalauja didelių kaštų.

Antra, Valstybė yra nustačiusi mokestį už kiekvieną sąvartyne pašalintą atliekų toną (2018 metams – 5 eurai už toną), planuojama, kad tai sudarys 53 tūkst. eurų.

Trečioji brangimo priežastis yra Vyriausybės nustatyti griežti reikalavimai ir perteklinės taisyklės LR Vyriausybei patvirtinus visoms savivaldybėms vienodas taisykles, visos savivaldybės diferencijavo rinkliavas, nustatant pastoviuosius bei kintamuosius kaštus – naujoji rinkliava įsigaliojo šių metų pavasarį.

Valstybė atliekų tvarkymo srityje vėl numato didelius pokyčius – nuo 2018 metų sausio 1 dienos įsigalios nauji reikalavimai stambiųjų atliekų aikštelėms: atvežus atliekas bus būtina turėti asmens dokumentą, taip pat įvedama privaloma atliekų apskaita bei jų svėrimas. Apskaita bus vykdoma naudojant Vieningą gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinę sistemą (GPAIS). Pasvertų atliekų duomenys bus perduodami į minėtą sistemą. Šiam reikalavimui įgyvendinti privaloma kiekvienoje aikštelėje įrengti automobilines platformines svarstykles, įvesti internetą, įdarbinti darbuotojus. Šiems reikalavimams įgyvendinti regione reikės papildomai surasti apie 240 tūkst. eurų. Kaštai bus paskirstyti proporcingai visoms regiono savivaldybėms, o juo padengti turės gyventojai.

Sumažinti atliekų kiekio tiek, kad būtų amortizuotas brangimas, sąlygotas visų naujų reikalavimų, nėra įmanoma.

Druskininkų savivaldybėje sukurta atliekų tvarkymo sistema užtikrina švarą ir tvarką, žmonės rūšiuoja atliekas, tačiau visi iškelti aukščiau išvardinti  reikalavimai jokios papildomos kokybės konkrečioje savivaldybėje jau nesukurs. Minėti nesavalaikiai reikalavimai ženkliai išbrangintų rinkliavą, o kaštai gultų ant bendruomenės pečių.

Visus šiuos nuogąstavimus Druskininkų savivaldybės administracijos direktorė V. Jurgelevičienė, atstovaudama ir Druskininkų, ir kitoms regiono savivaldybėms, lapkričio 8 dieną išsakė LR Seime, Aplinkosaugos komitete. V. Jurgelevičienė pabrėžė, kad būtina ieškoti galimybių atidėti reikalavimų įgyvendinimą, nes kiekvienas papildomas reikalavimas krenta ant bendruomenės pečių ir kvietė atsakingai apsvarstyti naujųjų reikalavimų koregavimo galimybes.

Atsižvelgiant į išsakytas pastabas, sudaryta tarpžinybinė grupė, kurioje bus svarstoma naujų teisės aktų, susijusių su atliekų sistema, įsigaliojimas ir galimybės juos koreguoti.

Problemos atliekų tvarkymo srityje buvo aptartos ir su praėjusią savaitę Druskininkų savivaldybėje apsilankiusi LR Premjeru Sauliumi Skverneliu bei jo komanda. Nuspręsta organizuoti bendrus susitikimus su savivaldybių specialistais ir ieškoti būdų problemoms spręsti.

Praėjusią savaitę sušaukto ARATC posėdžio metu taip pat svarstytas klausimas dėl savitarnos terminalų įrengimo stambiųjų gabaritų bei kitų atliekų surinkimo aikštelėse. Ieškant sprendimų, kaip atliekų tvarkymą padaryti efektyvesnį, valdyba svarsto galimybę įdiegti savitarnos terminalus, kuriuose asmenys, atvežę atliekas į aikštelę, galės identifikuosi save, savo atvežtas atliekas, taip taupys savo laiką, nes nereikės gaišti stovint eilėse, aikštelių darbas taps efektyvesnis.

Posėdžio metu nuspręsta sušaukti ARATC neeilinį visuotinį akcininkų susirinkimą gruodžio 14 dieną. Minėtas susirinkimas šaukiamas, nes keičiasi valdybos nariai, deleguoti Alytaus miesto bei Birštono savivaldybių, taip pat pagal įsigaliojusius naujiems uždarųjų akcinių bendrovių įstatymo reikalavimams bus nustatytos užduotys įstaigai, pakeisti įstatai.

Valdyboje taip pat buvo aptarti kiti, su atliekų tvarkymu susiję savivaldybėms aktualūs klausimai.

 

Parengta pagal Druskininkų savivaldybės informaciją