Nauja jaunimo užimtumo programa – pagalba ir verslui, ir jaunuoliui

Druskininkų Jaunimo užimtumo centro organizuota jaunimo verslumo ir integracijos į darbo rinką programa – šansas jaunuoliams nuo 14 iki 29 metų išbandyti save darbo rinkoje ar versle, taip įgauti profesinės patirties ir užsidirbti. Jaunimas kviečiamas vasarą dirbti įvairiose įmonėse: paslaugų teikimo, SPA, kavinėse bei restoranuose, gamybą vykdančiose įmonėse, ūkiuose, lopšeliuose-darželiuose ir kitose. Programa jau įgavo pagreitį – prie jos šią vasarą prisijungė net 36 verslo atstovai ir pavienės įmonės. Programos idėja gimė per Druskininkų savivaldybės mero R. Malinausko kasmetį susitikimą su abiturientais. Į pagalbą buvo pasitelkta Jaunimo užimtumo centro (JUC) komanda. „Projektą sumaniusi Savivaldybė, finansuojanti šią programą, vykdymą pavedė mums, JUC darbuotojams. Tai ir garbė, ir didelė atsakomybė, nes iki šiol dirbę su jaunimu, dabar turime bendradarbiauti ir su įmonėmis, įdarbinančiomis jaunuolius,“ – pasakojo JUC direktorė Aušra Nedzinskienė.

Greta atėjo į darželį, nes labai myli vaikus ir tiki, kad įgyta patirtis pravers ateityje/Miglės Krancevičiūtės nuotrauka

Patraukli jaunuoliams ir darbdaviams

Programa padeda verslo atstovams ne tik įdarbinti didesnį kiekį jaunų žmonių, kruopščiau paruošti juos darbui, bet ir išleisti atostogų savo darbuotojus. „Informacija apie galimybes įdarbinti jaunuolius vasarą buvo pateikta JUC ir Savivaldybės tinklapiuose. Pagalvojau, kad būtų tikrai naudinga pasinaudoti projekto teikiamomis galimybėmis ir išleisti etatinius darbuotojus atostogų. Šiuo metu pas mus dirba 5 jaunuoliai, o per vasarą planuojame įdarbinti iš viso 13. Mergaitės padeda prižiūrėti vaikus, pamaitinti, kitos valo bendro naudojimo patalpas, o vaikinai prižiūri aplinką. Projektas teikia naudą ir mūsų darbuotojams, kurie gali džiaugtis vasaros atostogomis, ir patiems vaikams, kurie socializuojasi, pradeda suprasti, kad pinigai uždirbami, o ne gaunami. Jie įgauna labai gyvenimiškų įgūdžių“, – kalbėjo Druskininkų lopšelio-darželio „Žibutė“ direktorė Rasa Vaisietienė.

Patys jaunuoliai darbu lopšelyje-darželyje taip pat patenkinti. „Man patinka dirbti vyriškus lauko darbus. Jau geriau išeiti į lauką ir nuveikti kažką naudingo, nei sėdėti namie prie kompiuterinių žaidimų. „Žibutėje“ galiu dirbti man patinkančius darbus ir matyti rezultatą, tai džiugina“, – apie savo vasaros darbą lopšelyje-darželyje „Žibutė“ kalbėjo čia dirbantis Ąžuolas.

Dalis jaunuolių į darželį atėjo, norėdami geriau pažinti vaikus, kiti – save, o kai kurios merginos čia dirbo ir pernai. „Buvo taip, kad visos įmonės, į kurias ėjau atsisakydavo, o darželis iškart pasiūlė darbo pokalbį ir po jo priėmė. Nors tenka ir valyti, dėlioti maistą, nurengti bei aprengti vaikus, net sauskelnes pakeisti, tokios patirtys moko kantrybės, o ir draugiškas kolektyvas daug padeda. Džiaugiuosi, kad per patirtus iššūkius išmokau ramiai reaguoti, nepasimesti stresinėse situacijose“, – apie savo iššūkius ir pasiekimus darbe pasakojo Olivija Lukoševičiūtė. Aistė Cimakauskaitė čia jau senbuvė, ji padeda naujokams susipažinti su vaikais ir jų priežiūra. „Aš praėjusią vasarą dirbau darželyje, man patiko, todėl sugrįžau ir šiais metais. Šiame darbe jaučiuosi gerai – draugiškas, visada padedantis kolektyvas, o ir su vaikais niekada nenuobodu“, – pasakojo programos dalyvė Aistė.

Adelė Vaicikevičiūtė į darželį atėjo, kad įgautų patirties ir geriau suprastų namuose augantį mažametį: „Norėjau praplėsti žinias, pamatyti, kaip elgiasi skirtingo amžiaus vaikai, pabandyti perprasti juos, įgauti vertingo gyvenimiškos patirties. Į šį darbą atėjau su tikslu pažinti ne tik vaikus, bet ir pačią save, išmokti nepasimesti sudėtingose situacijose, sukontroliuoti jas be panikos. Dar tik pradėjau savo darbą, tad tikiuosi, kad užsibrėžtus tikslus pasieksiu, nekantriai laukiu pirmųjų iššūkių“, – apie pirmąjį darbą ir lūkesčius kalbėjo Adelė.

Jaunuoliai darželyje gali pasijausti kaip pilnaverčiai darbuotojai. „Esu auklytė, auklėtojos padėjėja, tad darau beveik viską – rengiu vaikus, padedu pavalgyti, bendrauju, žaidžiu su jais“, – apie savo darbą kalbėjo Greta, pridurdama, kad darbas jai patinka, kiekvieną dieną įgauna patirties, kuri pravers ateityje, auginant savo vaikus.

Išbando save

Sveikatos ir poilsio centre AQUA jaunimas taip pat gali rasti darbo. Štai Vesta įsidarbino administratore, 14-etis Nikita – pagalbiniu darbuotoju, daug jaunimo dirba prie vandens nusileidimo kelnelių. „Esu administratorė. Registratūroje bendrauju su klientais, registruoju juos, arbatinėje ir lauko biuvetėje aptarnauju klientus. Šis darbas mane išmokė dirbti kasos aparatu, atsakingai elgtis su pinigais, žinoma, maloniai bendrauti su klientais“ – apie pirmą patirtį kalbėjo Vesta. Pirmą vasarą dirbantis Nikita centre AQUA įsidarbino, nes čia dirba ir jo tėtis. Keturiolikmetis vaikinas norėjo pamatyti tėčio darbo aplinką, susipažinti su jo darbu iš arčiau. Nors Nikita dažniausiai padeda dirbti aplinkos ir augalų priežiūros darbus, labiausiai jam patinka nešioti ir specialiu vežimėliu vežioti į centrą AQUA atkeliausiančius siuntinius ar, kaip jis pats sako, „įvairius daiktus, dėžes ir viską, ką tik reikia“. Paklaustas, ar kitais metais norėtų dirbti, jaunuolis linksi ir priduria, kad rinktųsi darbą čia pat, šalia tėčio.

„Dainavoje“ dirbantys jaunuoliai nebijo nuovargio ir sunkesnių darbų. Virtuvės pagalbininkė Kornelija dažnai plauna indus, dirba visą darbo dieną, džiaugiasi galimybe užsidirbti ir ragina kitus jaunuolius nebijoti sunkesnio darbo: „Čia pirmą kartą sužinojau, ką reiškia dirbti visą darbo dieną, kad tai yra nelengva. Tik pats padirbėjęs jaunimas supranta, ką reiškia užsidirbti, labiau pradeda vertinti pinigus, gerbti kitų darbą. Manau, kiekvienas jaunuolis turėtų pasisemti tokios patirties“. Monika ir Paulina „Dainavos“ komplekse dirba kambarinėmis. Abi merginos pačios ieškojo įsidarbinimo galimybių ir džiaugėsi, gavusios vietas. „Norėjau ne tik pagaliau užsidirbti pinigų, bet ir užsiimti kokia nors veikla, išmokti ko nors naujo“, – teigė Paulina. Merginos tvarko stovyklautojų kambarius ir tvirtina, kad darbo turi išties nemažai. „Pasitaiko labai netvarkingų vaikų, todėl reikia labai nuosekliai valyti kambarius. Betvarkės būna po lovomis, už spintų ir kitose sunkiai prieinamose vietose“, – apie iššūkius drbe pasakojo Monika. „Sunkiausia būna tada, kai gyventojai išvažiuoja ir reikia sutvarkyti visus kambarius – išsiurbti, pakeisti patalynę, paruošti kambarį taip, kad į jį būtų malonu užeiti. Tai vargina, bet rezultatas ir pamalonina“, – pasakojo Paulina. „išmokome atskirti ir naudotis cheminėmis valymo priemonėmis, teisingai pervilkti patalynę ir pakloti lovą. Įgijome naujos patirties, patobulinome savo įgūdžius ir išmokome viską daryti taisyklingai, taip, kaip reikia, o ne paskubomis, kaip dažniausiai visi darome namuose“, – pasakojo Monika.

Kavinėje „Širdelė“ barmenu-padavėju dirbantis Paulius darbe išmoko greičio ir susikaupimo: „Išmokau greičiau reaguoti, priimti sprendimus, pagerinau užsienio kalbų įgūdžius. Išmokau dirbti su kasa, kavos aparatu“. Paulius sugrįžtų dėl gerų darbo sąlygų – draugiško kolektyvo, jaukios aplinkos. „Čia juk pats pavadinimas „Širdelė“ iškalbingas. Ši vieta man, kaip Druskininkų širdis“, – šiltų jausmų savo darbo vietai neslėpė Paulius.

Nori dirbti ir užsidirbti

UAB „Hesona“ darbuotojai savo darbo vietomis taip pat patenkinti, jie džiaugiasi galimybe vasarą praleisti naudingai. Mantas Jurčiukonis Grūto parke dirba pardavėju – pilsto girą, suka cukraus vatą, pardavinėja ledus, popkornus, medų, prižiūri ant batuto šokinėjančius vaikus. „Šis darbas mane išmokė geriau suprasti rusų, lenkų kalbas, pagerinti bendravimo įgūdžius. Taip pat išmokau sukti cukraus vatą – iš pradžių atrodė, kad bus sunku, bet, pabandžius, pirmas blynas „neprisvilo“, ir buvo visai smagu, siūlau visiems pabandyti, – kalbėjo Mantas, darbe išmokęs ir vikrumo. – Iš pradžių buvo sunku suvaldyti didesnius žmonių srautus, bijodavau ką nors padaryti ne taip, susipainioti, bet greitai įpratau ir dabar viskas atrodo paprasta ir viską spėju”.

Vilma ir Gabrielė „Hesonoje“ prie sraigių dirba jau ne pirmus metus, tačiau vis išmoksta ko nors naujo. „Anksčiau apdorojome šlapias vynuogines sraiges, dabar atrenkame sausus kiautelius. Čia darbo pobūdis visai kitoks, teko mokytis iš naujo ir įgauti naujos patirties”, – pasakojo Gabrielė. Merginos sunkaus darbo nevengia. „Šis darbas tinka jauniems žmonėms, tai nauja patirtis, o ir užmokestis didesnis nei kitur. Be viso to, darbo sąlygos čia geros, visada yra galimybė iš vienos vietos eiti dirbti į kitą ir pasirinkti daryti tai, kas sekasi geriausiai”, – apie patirtį ir uždarbio galimybes „Hesonoje“ kalbėjo Vilma.

„Mes sezono metu įdarbiname tikrai daug jaunimo, todėl projektas buvo didelė pagalba. Šiuo metu pagal projektą dirba 9 jaunuoliai. Ateina įvairaus jaunimo. Vieni nori dirbti, kiti – gauti pinigų. Džiaugiamės, kad dabar pas mus dirba tikrai darbštūs žmonės, jie daugiausia dirba paslaugų srityje – pardavėjais, virėjų padėjėjais. Visada žiūrime, kuri vieta žmogui labiau tinka – suprantame, kad visi skirtingi, bandome atrasti tinkamiausią darbą”, – apie dalyvavimą projekte ir jaunuolių įdarbinimą kalbėjo UAB „Hesona” rinkodaros direktorius Ričardas Bark.

Vertina kolektyvą ir naują patirtį

Restorane „Velvetti“ dirbantys jaunuoliai džiaugiasi kolektyvu ir naujomis patirtimis. „Išmokau punktualumo, komunikabilumo, jau nekalbant apie skaniausių mieste picų gamybos paslaptis! Taip pat supratau, kaip „veikia“ virtuvė, visas restorano mechanizmas – tai labai gera patirtis, – pasakojo picų kepėjas Aurimas ir pridūrė, kad pirma jo darbo patirtis – labai teigiama. – Šią vietą tikrai rekomenduočiau visiems. Kai reikia pagalbos, vieni kitiems padedame, susikaupiame darbui, tačiau juoko ir gerų emocijų čia visada daugiau nei streso“.
Restorano „Velvetti“ šeimininkas Remigijus Žižys džiaugėsi programos nauda: „Mes jaunimą darbindavome ir anksčiau, o ši programa leidžia daugiau laiko skirti jaunų žmonių apmokymams, tai duoda gerų rezultatų ir leidžia suburti puikų kolektyvą. Tuos jaunus žmones, kurie atėjo ir jau įgijo reikiamų žinių, mes visada kviečiame pasilikti. Vis dėlto į juos buvo įdėta daug darbo ir lūkesčių“.

Džiaugiasi jaunaisiais darbuotojais

„Grand SPA Lietuva“ taip pat siūlo įvairių darbų. Gintarė ir Kornelija dirba kambarinėmis. „Įsidarbinusios čia, išmokome kruopštumo ir koordinacijos. Išmokome gražiai pakloti lovą, lankstyti gulbes iš rankšluosčių“, – pasakojo Paulina. Kornelija teigia išmokusi nugalėti tingulį: „Pasidariau darbštesnė, išmokau kruopščiau tvarkytis. Namie neteko taip tvarkytis, kaip čia.“

„Grand SPA Lietuva“ jau priėmė 10 jaunų žmonių ir laukia dar 4. Šiuo metu skirtinguose įmonės padaliniuose dirba 6 moksleiviai ir studentai. „Maitinimo padalinyje jie dirba barmenais-padavėjais, technikos padalinyje jaunuoliai prižiūri aplinką, klientų aptarnavime merginos dirba kambarinėmis-valytojomis. Džiaugiamės savo jaunaisiais darbuotojais, jų darbo rezultatu, o taip pat tuo, kad patys jaunuoliai susipažįsta su darbo pobūdžiu, išbando save, kaip būsimus darbo rinkos dalyvius, susipažįsta su jiems keliamais reikalavimais,“ – apie jaunuolių įdarbinimo tikslus kalbėjo „Grand SPA Lietuva“ personalo kokybės vadovė Irena Mizarienė.

Klientų aptarnavimo padalinio vadovė Ilona Suchankienė džiaugiasi, kad jaunuoliai dirba noriai: „Daugeliui darbas aptarnavimo srityje – pirmas. Jaunus žmones mokome gyvenimiškos patirties – teisingai kloti lovą, tvarkingai lankstyti rankšluosčius, chalatus, blizginti taures, pasitikti svečius ir daug kitų naudingų įgūdžių, kurie, tikiu, pravers ateityje. Kadangi atėjo imlus jaunimas, išmokyti juos sunku nebuvo. Sužavėjo jų noras dirbti, kad patys gerai jaučiasi ir džiaugiasi būdami mūsų įmonės dalimi, turėdami galimybę susipažinti su profesionaliu medicininiu personalu, administratoriais, maitinimo padalinio darbuotojais“.

Kuratorės džiaugiasi jaunimo nuveiktais darbais – išpuoselėtais gėlynais, vejomis ir visapusiškai sutvarkyta aplinka. „Visus gėlynus, krūmelius, gyvatvores karpo ir tvarko praktikantai. Padedami profesionalų, jie išmoksta teisingai atlikti sodininkystės darbus, sužino daug naudingos informacijos apie įvairius augalus, jų priežiūrą“, – kalbėjo I. Suchankienė.

Pakrantės bare „Elinge“ visas kolektyvas – jaunas. Paulina Narkūnaitė „Elinge“ įsidarbino, paskatinta draugės. „Barmenės-padavėjos darbas yra pirmas mano gyvenime, todėl teko nemažai išmokti. Mokiausi dirbti kavos aparatu, gaminti kokteilius, limonadus. Manau, įgytus įgūdžius tikrai panaudosiu ateityje, kad ir draugų būryje“, – darbu džiaugėsi Paulina.

Ausma Beloručkinaitė į Elingą atėjo, norėdama išbandyti barmenės-padavėjos darbą. Merginą patraukė nauja vieta. Sužavėjo draugiškas, jaunas kolektyvas, darbo atmosfera: „Atėjusi pamačiau, kad dirbsiu su bendraamžiais, buvo lengva įsilieti į kolektyvą. Patinka tai, kad čia galiu ateiti ne tik kaip į darbą, bet kaip į vietą, pilną jaunų žmonių, su kuriais tiesiog smagu dirbti. Pats darbas nėra labai sunkus, bet iš pradžių teko daug ko išmokti. Laimė, visada buvo žmonių, kurie padėdavo ir paaiškindavo kaip ir ką daryti“.

Programa bus ir ateityje

Visi kalbinti jaunuoliai darbus susirado per JUC programą. Vieni apie galimybę įsidarbinti vasarą ir taip išbandyti save darbo rinkoje sužinojo mokykloje, kiti – apsilankę Jaunimo užimtumo centro erdvėse ar iš draugų. Kaip teigia įmonių atstovai ir patys jaunieji darbuotojai, ši programa yra pagalba verslininkams ir postūmis jauniems žmonėms, tik pradedantiems dirbti. Jaunimo verslumo skatinimo ir integracijos į darbo rinką programa jaunuoliai ir įdarbinančios įmonės galės džiaugtis ateityje. „Bendraudama su darbdaviais, supratau, kad jaunimas ne tik dirba vienus ar kitus jiems paskirtus darbus, bet tuo pačiu ir susipažįsta su skirtingomis profesijomis, kurios, tikiu, ateityje jiems padės tinkamai pasirinkti profesinės veiklos sritį. Jaunimas užimtas, siekia užsidirbti savarankiškų pajamų, stebi bei analizuoja, kaip susikurti savarankiško darbo vietą, įgyti tam reikalingų darbinių įgūdžių bei kompetencijų. Neabejoju, kad programa bus ir kitais metais. Galbūt – ne tik Druskininkuose. Šia programa jau susidomėjo ir Jaunimo reikalų departamentas, jiems išties įdomu žinoti kaip mums sekasi. Mes, įvertinę šių metų patirtį bei atsižvelgę į visų pastabas, programą tobulinsime, kad ateityje ji būtų vykdoma dar sklandžiau“, – kalbėjo JUC direktorė A. Nedzinskienė.

 

Parengė Miglė Krancevičiūtė