Meras R. Malinauskas: „Mūsų argumentai buvo išgirsti – „Dainava“ nebus privatizuojama“

Druskininkų savivaldybės vadovų ryžtas išsaugoti mieste veikiančias reabilitacijos įstaigas ir vėl davė džiuginančių rezultatų – sanatorija „Dainava“ nebus privatizuojama, bet toliau atliks sveikatinimo funkcijas. Po mero Ričardo Malinausko pateiktų argumentų Vidaus reikalų ministerija (VRM) pranešė pakeitusi poziciją dėl penkių jai priklausančių objektų privatizavimo, tarp jų – ir Druskininkuose esančios sanatorijos „Dainava“ – kuri bus integruota į vienos iš Kauno asmens sveikatos priežiūros įstaigų, kurios dalininkais yra SAM ir LSMU, valdymo struktūrą.

LSMU išreiškė norą perimti mokymo centrą „Dainava“, kuris galėtų būti panaudotas mokslinei veiklai ir tolesniam reabilitacijos bei sanatorinio kurortinio gydymo paslaugų teikimui/Roberto Kisieliaus nuotrauka

Pernai gruodžio pradžioje VRM pranešė atsisakanti penkių pavaldžių įstaigų, tarp jų – Druskininkuose esančio valstybės ir savivaldybių tarnautojų mokymo centro „Dainava“ bei Palangoje veikiančio poilsio ir reabilitacijos centro „Pušynas“. Jų turtą ketinta perduoti Turto bankui.

Išdėstė poziciją Audito komitete

Prieš Naujuosius metus Seimo Audito komiteto posėdyje buvo aptarti VRM planai likviduoti ir perleisti Turto bankui penkis jai priklausančius objektus, tarp kurių – ir Druskininkuose esanti „Dainava“.

Į komitetų posėdį buvo pakviesti VRM, savivaldybių, sanatorijos „Dainava“ atstovai, jame dalyvavo ir Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas.

Meras R. Malinauskas padėkojo Audito komiteto narei Astai Kubilienei, inicijavusiai šio klausimo svarstymą, pirmininkui Zigmantui Balčyčiui, pirmininko pavaduotojai Rasai Budbergytei, aktyviai gynusiems poziciją, kad „Dainava“ turi būti palikta sveikatos sistemai, ir visiems komisijos nariams, supratusiems šio klausimo reikšmę ir palaikiusiems.

Posėdžio metu R. Malinauskas pabrėžė, kad Druskininkai yra vienintelis Lietuvos kurortas, turintis savo ligoninę, kuri glaudžiai bendradarbiauja su sanatorijomis, teikiančiomis reabilitacinį gydymą. Tokios mūsų kurorte yra keturios, „Dainava“ yra viena jų.

„Jei sanatorija bus privatizuota (panašu, kad, perdavus ją Turto bankui, taip ir būtų), labai mažai šansų, kad bus išlaikytos gydymo ir reabilitacijos paslaugos. Verslas, galimai, nueitų paprasčiausiu ir jam didesnį pelną garantuosiančiu keliu – geriausiu atveju įrengtų SPA centrą. Tai būtų didelis praradimas ne tik Druskininkams, bet ir visos Lietuvos reabilitacinio gydymo sektoriui. Akivaizdu, kad nėra jokio poreikio privatizuoti šio centro. Jei jį perimtų ir toliau vystytų LSMU, tai atneštų didelę naudą ir žmonėms, ir tiems patiems pareigūnams, apie kuriuos kalba VRM“, – teigė Druskininkų savivaldybės vadovas.

Meras raštu kreipėsi į LR Prezidentą, Vyriausybę, Seimo Audito bei Sveikatos reikalų komitetus, Sveikatos apsaugos ministeriją, kad būtų pritarta tolimesniam sanatorijos perdavimui Sveikatos ministerijai arba kuriai nors iš sveikatos įstaigų.

„Dainavą“ norėtų perimti LSMU

Sausio pradžioje Druskininkuose lankėsi Seimo Sveikatos komiteto pirmininkas Antanas Matulas. Be kitų klausimų su savivaldybės vadovais buvo aptartas ir sanatorijos „Dainava“ likimas. Druskininkų savivaldybės meras R. Malinauskas akcentavo, kad jau daug metų Vyriausybės, ministerijų lygiu keliamas klausimas dėl kurortologinių tyrimų centro, laboratorijos, sistemingai vykdomų tyrimų būtinybės, reabilitologų parengimo poreikio. Taigi, jeigu sanatoriją „Dainava“ perimtų Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, tai kurortui atneštų didelę naudą. A. Matulas išsakė pritarimą siūlymams perduoti šią sanatoriją Lietuvos sveikatos mokslų universitetui arba kuriai nors iš sveikatos įstaigų.

„Džiaugiuosi, kad mums pavyko argumentuotai apginti sanatorijos, joje dirbančių druskininkiečių ir čia kasmet besigydančių tūkstančių lietuvių interesus ir įtikinti ministeriją, kad daug geresnis sprendimas, užuot sanatoriją privatizavus, šią įstaigą perleisti sveikatos sistemos įstaigoms.

Kalbėjausi su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) rektoriumi, profesoriumi dr. Rimantu Benečiu – universitetas nori bendradarbiauti ir mato perspektyvą perimti sanatoriją savo žinion, čia plėtoti mokslinius kurortologinius tyrimus, rengti naujas studijų programas.

Mes taip pat norime Druskininkuose sukurti stiprią reabilitacijos, kurortologinių tyrimų bazę – tai atneštų pastebimą naudą visiems Lietuvos žmonėms, kuriems reikalingos reabilitacijos ir gydymo paslaugos“, – sakė Druskininkų savivaldybės meras R. Malinauskas.

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) išreiškė norą perimti mokymo centrą „Dainava“, kuris galėtų būti panaudotas mokslinei veiklai ir tolesniam reabilitacijos ir sanatorinio kurortinio gydymo paslaugų teikimui.

„Efektyviausiai tai būtų galima padaryti VšĮ Valstybės ir savivaldybių tarnautojų mokymo centrą „Dainava“ integruojant į vienos iš Kauno asmens sveikatos priežiūros įstaigų, kurios dalininkais yra SAM ir LSMU, valdymo struktūrą“, – teigia Sveikatos apsaugos ministerija.

R. Malinauskas: „Džiaugiuosi, kad mums pavyko argumentuotai apginti sanatorijos, joje dirbančių druskininkiečių ir čia kasmet besigydančių tūkstančių lietuvių interesus“/
Savivaldybės archyvo nuotrauka

Plėtos kurortologijos tyrimus

2022 metų sausio 7 d. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto rektoriaus prof. Rimanto Benečio iniciatyva Universitete surengta diskusija apie kurortologijos mokslinių tyrimų plėtrą Lietuvoje, kurioje dalyvavo ir Druskininkų mero pavaduotojas Linas Urmanavičius bei Druskininkų savivaldybės gydytoja Eglė Sadauskaitė.

Susitikime dalytasi mintimis dėl kurortologijos mokslinių tyrimų plėtros, naujų mokslinių iniciatyvų, mokslo įrodymais grįstų natūralių gamtinių veiksnių pritaikomumo visuomenei ir bendradarbiavimo galimybių kurortologijos srityje.

LSMU rektorius prof. R. Benetis pabrėžė, kad, siekiant plėtoti Lietuvos kurortinius veiksnius, aktualius kurortologijos mokslinius tyrimus, pavienių asociacijų iniciatyvų nebepakanka. LSMU, sėkmingai kaupiantis mokslo įrodymais grįstos kurortologijos patirtis, imasi lyderystės vienyti šias pastangas, telkti mokslinį, praktinį bei reabilitacijos ir gydymo įstaigų potencialą.

„Būtina sujungti mokslininkų pastangas, kad kurortologija įgytų svaresnį, mokslo įrodymais grįstą gamtinių gydomųjų veiksnių poveikio taikymą kasdienėje reabilitacijoje“, – kalbėjo LSMU rektorius.

Susitikimo metu LSMU Reabilitacijos klinikos vadovas prof. Raimondas Kubilius skaitė pranešimą apie kurortologijos raidą ir ateities iniciatyvas: apžvelgė kurortologijos istoriškumo ištakas, Lietuvos kurortologijos ypatumus Europos kontekste, pristatė naujas kurortologijos iniciatyvas.

Po diskusijos nuspręsta plėtoti tarpsektorinį bendradarbiavimą ir pasirašyti trišalę bendradarbiavimo sutartį, kuri padėtų sutelkti išteklius kurortologijos moksliniams tyrimams įgyvendinti.

Vesta Janeikienė, VšĮ valstybės ir savivaldybių tarnautojų mokymo centro „Dainava“ direktorė: „Labai džiaugiamės, kad mūsų įstaiga nebus likviduojama. Buvo tikrai liūdna, kai praėjusių metų pabaigoje išgirdome žinią, kad mūsų gali nelikti.

Pas mus dirba 95 žmonės, kas būtų buvę, jei tiems žmonėms tektų likti be darbo? Tai baisu. Susiėmėme, pagalvojome, jog metai – ilgas laikas, gal per tą laiką dar kas pasikeis? Susitelkėme ir dirbome, kaip dirbę. Žinoma, dabar, kai sužinojome apie pasikeitusią ministerijos nuostatą mūsų ateities klausimu, nuotaikos yra visai kitos.

Daug metų dirbame ir manome, kad esame reikalingi ir naudingi. Dabar džiaugiamės, kad būsime integruoti į Kauno regiono sveikatos priežiūros įstaigų tinklą. Dar neaišku, kada ir kaip tai bus. Manau, kad tai tik pertvarkos pradžia, bet esame patenkinti ir labai dėkingi Druskininkų savivaldybės vadovams už pagalbą ir palaikymą, už tai, kad situacija pasikeitė.

Mūsų veiklos pagrindinės kryptys – valstybės tarnautojų mokymas, sveikatos priežiūros, taip pat ir reabilitacijos paslaugų teikimas. Mūsų paslaugos yra reikalingos, žmonės pas mus važiuoja reabilituotis po sudėtingų širdies operacijų, jie patenkinti mūsų paslaugomis.“

Kiekvienais metais įprastai iš KMUK Širdies, krūtinės, kraujagyslių chirurgijos klinikos į „Dainavą“ atvyksta 70 proc., iš KMUK Kardiologijos klinikos 25 proc., iš kitų gydymo įstaigų – 5 proc. pacientų.

Per 2019 m. Centro „Dainava“ teikiamomis sveikatos priežiūros paslaugomis naudojosi 3450 asmenų (19 149 lovadieniai). 2020 m. – 2677 asmenys (13 110 lovadienių), 2021 m. – 3305 asmenys
(16 304 lovadieniai)“.

Parengė Laimutis Genys