Kurorto veido darkytojai nusipelno tvirto apynasrio

Į Druskininkus atvykę svečiai giria puikiai tvarkomą kurortą, pavyzdingai prižiūrimą aplinką, modernius pastatus ir išskirtinius objektus. Tačiau savivaldybėje yra ir apleistų , nesutvarkytų avarinių namų, kurių savininkai piktybiškai nesitvarko, neatsižvelgia į savivaldybės ir gyventojų prašymus ir reikalavimus nedaryti gėdos savo miestui.

Daro kurortui gėdą

Vienas iš tokių pastatų, darantis gėdą ne tik jo savininkams, bet ir Druskininkams, yra Vilniaus alėjoje 32-uoju numeriu pažymėtas, visai šalia prestižinių kurorto objektų – centro AQUA ir Lynų kelio – stovintis sunkiai nusakomos spalvos medinukas. Jo išvaizda jau beveik dešimtmetį sulaukia ne tik kurorto svečių, bet ir Druskininkų savivaldybės vadovų bei specialistų dėmesio. Nuo 2011 metų ten niekas nesikeičia – troba kurorto širdyje tapo užsispyrusių ir nepilietiškų jos savininkų nihilizmo tvirtove.

Liūdniausia yra tai, jog šios trobos savininkai yra UAB „Druskininkų savaitė“, o aiškiau kalbant, savaitraščio „Druskonis“ leidėjai, kuriems, kaip žiniasklaidos atstovams, regis, derėtų rodyti kitiems miestelėnams pilietiškumo ir pagarbos įstatymams pavyzdį. Deja…

Druskininkų savivaldybės administracijos Ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Saulius Žilevičius pripažino, jog problemos dėl šio namo tęsiasi jau devynerius metus: „Mes ne vieną kartą prašėme jų susitvarkyti šį pastatą. Nuolat sulaukdavome pažadų, jog jie suremontuos namo išorę, tačiau tai vis likdavo pažadais, jokių realių darbų nevyko. Šis pastatas yra Kultūros paveldo teritorijoje, namo tvarkymui reikia specialaus leidimo, kuris buvo išduotas, tačiau niekas nesikeičia – apleistas pastatas ir toliau bjauroja mūsų kurortą. Buvo pažadėję, kad, gavę leidimą, jie skubiai susitvarkys. , Nuo šių pažadų jau praėjo pusė metų, tačiau šis namas stovi kaip stovėjęs ir darko Druskininkų įvaizdį.“

Šio namo savininkai ne tik nesirūpina pastato išvaizda, bet aplaidžiai žiūri ir į namo aplinką. Ne vienerius metus būta problemų dėl šalia namo esančioje teritorijoje augusių netvarkomų medžių, kurie kėlė realią grėsmę aplinkiniams gyventojams ir pastatams. Namo savininkai tik tada atsimerkė, kai per audrą virstanti eglė atsirėmė į kaimyninio pastato stogą.

Įtraukė į „juodąjį“ sąrašą

Savivaldybė ne vieną kartą raštu kreipėsi į pastato savininkus, kad šie susitvarkytų, tačiau viskas – kaip žirniais į sieną.

2018 metų spalį, Tarybos sprendimu, šis objektas, kartu su kitais netvarkomais pastatais, buvo įtrauktas į Apleisto ir neprižiūrimo nekilnojamojo turto sąrašą. Įtraukimas į tokį sąrašą priverčia apleisto pastato savininkus mokėti 3 proc. nekilnojamojo turto mokestį, šie pinigai patenka į savivaldybės biudžetą.

Paprastai, toks mokestis, pastebimai patuštinantis apsileidėlio kišenę, jam tampa tam tikru botagu susitvarkyti. Tačiau bendrovės „Druskininkų savaitė“ atveju taip nebuvo. Priešingai! Su žiniasklaida siejama bendrovė kreipėsi į teismą, siekdama įrodyti, jog jų valdomas pastatas į apsileidėlių sąrašą įtrauktas neteisėtai. Kitaip sakant, vėl buvo pademonstruotas nihilizmas Savivaldybės sprendimams ir teisėtam reikalavimui priversti savininkus sutvarkyti. Nuolat pro šalį vaikščiojantys druskininkiečiai ir miesto svečiai negali patikėti, kad namo savininkai leidžia sau netvarkyti tokioje gražioje, matomoje vietoje riogsančio apleisto pastato.

Savivaldybės administracijos direktorės Vilmos Jurgelevičienės teigimu, gegužės pabaigoje pasisakęs teismas neįvertino aplinkybių ir neįžvelgė apleisto pastato keliamos grėsmės žmonių saugumui.

„Ar reikia, kad nuvirstų namo siena ar nuo stogo nukristų aprūdijęs skardos lakštas ir sužalotų žmones, kad visi patikėtų, jog šis pastatas ne tik gadina kurorto įvaizdį, bet ir realiai yra pavojingas. Mes neketiname sutikti su teismo sprendimu ir skųsime jį aukštesnės instancijos teismui“, – sakė savivaldybės administracijos direktorė V. Jurgelevičienė.

Namo savininkai ne vienerius metus nuomoja šalia pastato esančią teritoriją įvairių paslaugų tiekėjams, akivaizdu, jog už tai gauna pajamų. Atsakingi ir pilietiški druskininkiečiai tokiu atveju skirtų bent dalį iš nuomos gaunamų lėšų pastato remontui, kad nereikėtų rausti iš gėdos prieš nei prieš vietos gyventojus, nei prieš kurorto svečius. Tačiau „Druskonio“ leidėjams tai, ko gero, sunkiai suvokiama.

Turi politinį „stogą“?

Kas galėtų paneigti, jog tokį abejingumą, kurorto interesų ir miesto įvaizdžio ignoravimo pozą „Druskininkų savaitės“ savininkams padeda išlaikyti ir prie šios bendrovės ideologiškai prisiglaudę keturi Druskininkų savivaldybės tarybos nariai, kuriems „Druskonis“ tampa platforma, labai tinkama nevaržomai išlieti savo emocijas, užpilti purvo ant Savivaldybės ir ant visų druskininkiečių.

Tik kas žino, gal tiems Tarybos nariams visai patinka kurorto centre stovinti pusiau lupta pusiau skusta troba? Gal jiems tiesiog priimtina filosofija „kuo blogiau – tuo geriau“?

Ar teks laukti, kol netvarkomas namas sukels nelaimę? Ar vėl bus kreiptasi į teismą, kad dėl to kalta savivaldybė? Ar reikia sulaukti tokio scenarijaus? Namo savininkai gal tokio ir laukia, tačiau akivaizdu, jog Savivaldybė su tuo nesitaikstys.

Savaitraštį „Druskonis“ leidžiančiai UAB „Druskininkų savaitė“ nusiuntėme klausimus el. paštu: „Ar savaitraštį „Druskonis“ leidžianti UAB „Druskininkų savaitė“ nuomoja šalia pastato Vilniaus al. 32 esantį sklypą? Jei taip, ar ketinama už nuomą gaunamas lėšas investuoti ir į minėto pastato remontą?; UAB „Druskininkų savaitė“ kreipėsi į teismą, siekdama įrodyti, jog bendrovės valdomas pastatas Vilniaus al. 32 neteisėtai įtrauktas į apleistų pastatų sąrašą. Ar ketinate pastatą ir jo aplinką susitvarkyti? Kada?“ Prašėme informuoti apie laiško gavimą ir laukėme atsakymo, tačiau iki nurodyto laiko taip ir nesulaukėme.

Vienas iš apleistų pastatų, darantis gėdą ne tik jo savininkams, bet ir Druskininkams, yra Vilniaus alėjoje 32-uoju numeriu pažymėtas, visai šalia prestižinių kurorto objektų – centro AQUA ir Lynų kelio – stovintis sunkiai nusakomos spalvos medinukas

Apleisto ar neprižiūrimo nekilnojamojo turto sąrašas:

1. Pastatas – sandėlis, K. Dineikos g. 12 a, Druskininkai

2. Pastatas – sandėlis, K. Dineikos g. 12 a, Druskininkai

3. Pastatas – sandėlis, K. Dineikos g. 12 a, Druskininkai

4. Pastatas – sandėlis, K. Dineikos g. 12 a, Druskininkai

5. Pastatas – siurblinė, Sausoji g, 14 a, Druskininkai

6. Pastatas – sveikatingumo kompleksas, K. Dineikos g. 4, Druskininkai

7. Dalis pastato – restorano-kavinės, Fonbergo g. 7, Druskininkai

8. Pastatas – kavinė, Žalioji g. 42, Druskininkai

9.Pastatas-administracinis, Neravų g. 39, Druskininkai

10. Pastatas – gamybinis, Alėjos g. 11, Leipalingis

11. Pastatas – sandėlis, Alėjos g.11, Leipalingis

12. Pastatas – dirbtuvės, Gardino g. 83, Druskininkai

13. Pastatas – administracinis, Vilniaus al. 32, Druskininkai

14. Pastatas – gamybinis, Baravykų g. 1, Druskininkai

15. Pastatas – viešasis tualetas, Gardino g. 1, Druskininkai

Tik faktai:

– 2014 gegužės 12 d. Druskininkų savivaldybės administracijos Statinio techninės priežiūros patikrinimo akte Nr.P1-57 konstatuota dėl situacijos Vilniaus al. 32: žurnalas nevedamas, defektai nešalinami, sezono apžiūros neatliekamos. Būtina organizuoti pastato fasado remontą (fasado perdažymas). Reikalaujama iki 2014-06-02 perdažyti fasadą, atnaujinti stogą. Taip pat iki 2014-05-23 panaikinti užrašą ant sienos.

Rezultatas: užrašas uždažytas ryškiais žaliais dažais, o pastatas neperdažytas. Reikalavimas neįvykdytas.

– 2016 m.kovo 1 d. Druskininkų savivaldybės administracijos Statinio techninės priežiūros patikrinimo akte Nr. P-46 reikalaujama: iki 2016-05-20 Atlikti stogo remontą, atlikti fasado remontą, atlikti cokolio tinko remontą, atlikti nuogrindos remontą.

Rezultatas: Jokie nurodyti darbai neatlikti.

– 2017 m. gegužės 11 d. Druskininkų savivaldybės administracijos Statinio techninės priežiūros patikrinimo akte Nr. P1-106 konstatuota dar daugiau STR reikalavimo pažeidimų. Akte reikalaujama: atlikti stogo remonto darbus, atlikti fasado remonto darbus, atlikti cokolio tinko remonto darbus, atlikti nuogrindos remontą, išvalyti pastato lietvamzdžius.

Statinio valdytojas E. Rutkauskas raštiškai įsipareigojo patikrinimo akte nurodytus darbus pradėti nuo 2017 metų birželio ir baigti per pusę metų.

Rezultatas: Jokie nurodyti darbai nepradėti ir niekas nepadaryta. 

– 2018 m. rugpjūčio 20 d. Savivaldybė nurodė namo savininkui pasirengti pastato Vilniaus al. 32 paprastąjį remonto aprašą ir gauti statybą leidžiantį dokumentą pastato išvaizdos keitimui.

Rezultatas: Paprastasis remonto aprašas neparengtas.

– 2018 m. rugsėjo 5 d. Savivaldybės administracija įspėjo, jog teiks Savivaldybės tarybai sprendimo projektą dėl pastato Vilniaus al. 34 įtraukimo į  apleisto ar neprižiūrimo nekilnojamojo turto sąrašą.

– 2018 m. spalio 31 d. Savivaldybės tarybos sprendimu nr.T1-178 pastatas Vilniaus al. 32 įtrauktas į Apleisto ar neprižiūrimo nekilnojamojo turto sąrašą.  

– 2018 m. lapkričio 09 d. Savivaldybės administracija įspėjo UAB „Druskininkų savaitės“ valdomas pastatui bus taikomas maksimalus 3 proc. nekilnojamo turto mokestis.

Rezultatas: Jokie darbai neprasidėjo, UAB „Druskininkų savaitė“ vietoj namo remonto savo aplaidumą suskubo ginti teisme. 

Parengė „Mano Druskininkai“ redakcija