Geriamojo vandens kokybės sutrikimai laikini – ieškoma efektyvių problemos sprendimo būdų

Dvejus metus trukęs UAB „Druskininkų vandenys“ projektas, kurio metu atlikta vandens gerinimo įrenginių, esančių M. K. Čiurlionio g., rekonstrukcija, įrengti nauji uždaro tipo vandens nugeležinimo filtrai, artėja į pabaigą. Projektas įgyvendintas ES ir bendrovės lėšomis, iš rekonstruotų įrenginių geriamasis vanduo teikiamas visam Druskininkų miestui bei šalia esančioms gyvenvietėms: Viečiūnams, Neravams, Gailiūnams ir kitoms.

Įrengti nauji uždaro tipo vandens nugeležinimo filtrai/UAB „Druskininkų vandenys“ archyvo nuotrauka

Šie įrenginiai pagerins geriamojo vandens kokybę, bet kol kas pastebimi sistemos trikdžiai, kurie atsiliepia geriamojo vandens kokybei. Jau du mėnesius skirtinguose Druskininkų kvartaluose vandens kokybė labai suprastėjo – Druskininkų savivaldybė ir bendrovė iš bendruomenės gauna signalus apie iš čiaupo bėgantį rusvos spalvos vandenį.

Vandens gerinimo įrenginių veikimas pagrįstas iš gręžinių ateinančio nevalyto vandens sąveika su deguonimi, kurios metu vandenyje esanti geležis bei kiti junginiai iškrenta į nuosėdas. Nuosėdos sulaikomos filtrų užpilde, kurį sudaro įvairios frakcijos smėlio mišinys, o išvalytas vanduo tiekiamas vartotojams. Nuo balandžio iki dabar vyksta sistemų paleidimo derinimo darbai. Į šį procesą pasitelkiami geriausi šalies vandentvarkos ekspertai, kurie padeda sureguliuoti sistemų veikimą.

Šią savaitę Druskininkų savivaldybės vadovai, administracijos specialistai ir UAB „Druskininkų vandenys“ vadovas Mindaugas Jaskelevičius svarstė, kaip galima išspręsti kylančią problemą.

Kaip pažymėjo UAB „Druskininkų vandenys“ vadovas M. Jaskelevičius, ieškomas optimalus vandens gerinimo įrenginių darbo režimas, kuris užtikrintų nuolatinį kokybišką vandens tiekimą vartotojams. Ypatingai svarbus į filtrus tiekiamo deguonies kiekio sureguliavimas, kadangi per mažas deguonies kiekis neužtikrina tinkamo vandens išvalymo, o, esant per dideliam deguonies kiekiui, šis patenka į vandentiekio tinklus ir reaguoja su vamzdynuose esančia geležimi, dėl to vanduo nusidažo ruda spalva.

M. Jaskelevičius akcentavo, kad nuolat vykdomos diagnostinės priemonės situacijai spręsti, konsultacijoms pasitelkti šalies vandentvarkos ekspertai, įmonė reguliariai vykdo vandens tinklų praplovimus, pagal situaciją specialistai dirba ir naktį, tačiau kol kas vis dar gaunama nusiskundimų dėl vandens spalvos.

„Atsiprašome gyventojų dėl susidariusios situacijos. Suprantame, kad ji labai nemaloni. Įmonės specialistai ieško būdų, kaip kuo greičiau pašalinti iškilusią problemą. Kviečiame bendruomenę, pastebėjus vandens kokybės pakitimus, nedelsiant informuoti įmonę „Druskininkų vandenys“ tiesiogiai, nurodytais kontaktais“, – sakė M. Jaskelevičius.

Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas akcentavo, kad Druskininkai Lietuvoje garsėjo kaip itin švarų vandenį turinti savivaldybė – vanduo atitiko visus tarptautinius geriamojo vandens kokybės reikalavimus, todėl susiklosčiusi situacija yra bloga ir savivaldybės netenkina.

„Bendruomenė moka už jiems suteiktą kokybišką paslaugą – geriamąjį vandenį, todėl jis privalo toks ir būti: ir kokybiškas, ir estetiškas. Paradoksalu ir turiu apgailestauti, kad, diegdami naujas vandens nugeležinimo ir kokybės gerinimo technologijas, turime vandens kokybės svyravimus, kurie užsitęsė per ilgai. Specialistams duoti nurodymai skubiai pateikti galimus šios problemos sprendimu būdus, nesvarbu, kiek kainuotų papildomos investicijos. Išspręsti šią problemą privaloma kaip galima greičiau“, – po susitikimo sakė R. Malinauskas.

Ateinančią savaitę organizuojamas dar vienas susitikimas šiai problemai spręsti – jo metu įrangą diegę rangovai ir šalies vandentvarkos ekspertai pateiks įdiegtų įrengimų ir technologijų gerinimo siūlymus. Bendromis pastangomis bus ieškoma efektyviausių problemos sprendimo būdų.

Savivaldybės gydytoja Eglė Sadauskaitė informavo, kad situacija tikrai nedžiugina, bet tai yra daugiau estetikos, o ne sveikatos problema. Bendrovė „Druskininkų vandenys“ nuolat atlieka vandens kokybės tyrimus – visi rodikliai yra normos ribose, pagrindinis pakitimas yra vandens spalva, kurią sukelia į vandenį patekusi geležis: „Geležis vandenyje nekelia pavojaus žmonių sveikatai, tačiau, suprantama, tai sukelia neigiamus estetinius pojūčius, gali pakisti vandens skonis. Kadangi vandenyje padidėjusi geležies koncentracija, gyventojai turėtų neišsigąsti, kad, virinant vandenį, iškrenta geležies nuosėdų. Noriu nuraminti – naudoti šį vandenį maisto ruošimui galima. “

R. Malinauskas: „Bendruomenė moka už jiems suteiktą kokybišką paslaugą – geriamąjį vandenį, todėl jis privalo toks ir būti: ir kokybiškas, ir estetiškas. Paradoksalu ir turiu apgailestauti, kad, diegdami naujas vandens nugeležinimo ir kokybės gerinimo technologijas, turime vandens kokybės svyravimus, kurie užsitęsė per ilgai. Specialistams duoti nurodymai skubiai pateikti galimus šios problemos sprendimu būdus, nesvarbu, kiek kainuotų papildomos investicijos. Išspręsti šią problemą privaloma kaip galima greičiau.“