Druskininkų gidai kviečia į pavasarinį pasimatymą su kurortu

Druskininkų kultūros centro šį ir kitą savaitgalį organizuojamos „Pavasario šventės’ 2018“ renginių cikle „Tu ateik į pasimatymą“ numatytos ir įvairios teminės ekskursijos po miestą. Prasidėjus aktyviam turizmo sezonui, Druskininkų ambasadoriais vadinami gidai druskininkiečius ir miesto svečius kviečia į pavasarinį pasimatymą su kurortu. Druskininkuose yra apie pusšimtis savo darbą mylinčių gidų.

Kiekvienas iš jų mums praskleidžia krašto legendų puslapius, viešina sveikatinimo, pramogų tradicijų senajame kurorte istoriją. Be gidų neįsivaizduojamas ir šiuolaikinių Druskininkų populiarinimas.

Žiedams pranašaujant pavasarį, Druskininkai kviečia visus atvykti į pasimatymą. Pažinti seniausią Lietuvos kurortą padės gidai – Druskininkų ambasadoriai/Laimos Rekevičienės nuotrauka

 

 

Patraukli romantika

Kurorto svečiai būna maloniai nustebinti, kai vasaros savaitgaliais miesto centre mato vaikštinėjančius „ponias“ ir „ponus“, pasipuošusius XIX amžiaus ar tarpukario laikų rūbais. Taip Druskininkus pristato gidų grupės „Artelė“ nariai. Balandžio 28 dieną Vijūnėlės parke „Pavasario šventės’ 2018“ metu „Artelės“ gidai taip pat kvies į XIX amžiaus inscenizaciją. Kaip teigė grupės „Artelė“ vadovė, ekskursijų centro „Ekskurs“ direktorė Tatjana Zielinski, gėlių jūra, puošnios ponios ir ponai – kas gali būti gražiau ir romantiškiau: „Kiekvienais metais, pasipuošę anų laikų drabužiais, gėrimės narcizų jūra. Svečiams malonu matyti nekasdieniškai apsirėdžiusius žmones, kurie juos kalbina, mielai fotografuojasi, šypsosi. Šiais metais visus vėl kviečiame į pasimatymą su mumis: žaisime kroketą, gaudynes, tiesiog paplepėsime…“

Grupė „Artelė“ vienija profesionalias gides, jų šeimos narius ir bendraminčius. „Artelė“ susibūrė prieš keletą metų ir sėkmingai dirba, turistams ir svečiams patraukliai pristatant Druskininkus, padedant susipažinti su turtinga kurorto ir čia gyvenusių asmenybių istorija. T. Zielinski sakė, kad paruoštos ir pristatomos trys teatralizuotos ekskursijos: „Mineralinio miestelio vakarai“ – tai romantiškas pasivaikščiojimas po XIX a. Druskininkus, atskleidžiant to laikotarpio poilsiautojų kasdienybę. Bevaikščiodami sutinkame daktarą V. Bujakovskį, Praną Sūrutį, „juodąją našlę“, grafus ir grafienes, kunigaikštytes. Kartu su svečiais žaidžiame kroketą, šokame polonezą ir vaišiname „vietinių totorių fermos“ rūgpieniu. Po rekonstrukcijos atidarius K. Dineikos sveikatingumo parką, iš karto gimė ir kita programa, teatralizuota ekskursija „Meilė tau viską atleis…“ Tik įžengus į parką, tarsi atgyja parko istorija.

Ši ekskursija-vaidinimas yra apie į tarpukario Druskininkus iš Varšuvos atvykusias ponias, čia ieškančias ramybės ir sveikatos. Neapsieinama, žinoma, be „kurortinių“, meilės intrigų, šalto vandens procedūrų, kurios kaip tik „labai ramina nervus“… Šiais metais minime K. Dineikos 120-ąsias gimimo metines. Todėl šia proga ruošiame atnaujintą, papildytą teminės ekskursijos po parką variantą.

Turistams labai patraukli ir kita programa „Ašariukės mamai“: remiantis Jadvygos Čiurlionytės prisiminimais, buvo sukurtas labai įsimenantis, jaudinantis pasakojimas apie didį menininką M. K. Čiurlionį. Teatralizuotoje ekskursijoje mus veda M. K. Čiurlionio seserys, Valerija ir Jadvyga. Jos pasakoja apie savo šeimą, Kastuko išdaigas, Konstantino pasiekimus. Pakeliui sutinkame miestelėnus, kurorto svečius, kaimynus, kurie pasakoja savo prisiminimus ir išgyvenimus. Pasakojime daugeliui klausytojų įstringa jautri scena, susijusi su senuoju Druskininkų ugniagesiu Lukošiumi. Tad ir naująjį sezoną rodysime šias, jau paruoštas ekskursijas. Mums gera dirbti kartu, todėl vis atsiranda naujų idėjų.“

 

Susikūrė darbo vietą

Nemažai Druskininkų gidų turi anksčiau įgytą vieną ar kitą profesiją, o gido veiklą pasirinkę vėliau. Gide „Plepi Ponia Druskininkuose“ – Birutė Matusevičienė – dirba pastaruosius ketverius metus. Iš Joniškio kilusi ir nuo 1982-ųjų Druskininkuose gyvenanti B. Matusevičienė pagal profesiją yra siuvinių inžinierė-technologė. Pasiteiravus, koks buvo jos kelias į gido veiklą, Druskininkų gidų asociacijos narė B. Matusevičienė sakė, kad, regis, viskas vyko labai dėsningai: „Kiekvienas išgyvename savo augimo, pakilimo laikotarpius, kapstomės iš asmeninių krizių duobės, keičiame likimus patys arba taip susiklosto aplinkybės, kai tarsi nupjaunama ta šaka, ant kurios jauteisi saugiai sėdintis. Taip ir man buvo. Po 2008-ųjų ekonominės krizės teko išmėginti daugybę darbų, kurių dirbusi niekada nebuvau ir apie juos nė nesvajojau. Teko kurį laiką minti ir darbo biržos slenkstį. 2014-ųjų vasarį tapau viena iš 30-ties druskininkiečių, gavusių gido pažymėjimą. „Druskininkų gidai – dzūkų krašto ambasadoriai“ – taip vadinosi Druskininkų vietos veiklos grupės projektas, finansuotas pagal vieną tolygiam regionų vystymuisi ir plėtrai užtikrinti skirtą programą. Gautas gido pažymėjimas leido išmėginti galimybę pačiai susikurti darbo vietą.“

O kodėl sumanyta „Ponia“ Druskininkuose yra „Plepi“? Juk, regis, plepumas – aplinkinių ne itin teigiamai vertinamas bruožas? Pasak B. Matusevičienės, toks personažo pavadinimas yra lyg ir vardas su pavarde, o kartu ir su vietovės nuoroda: „Manau, vadinamąjį „plepumą“ man pavyko „įdarbinti“: pačios susikurtas personažas „Plepi Ponia Druskininkuose“ žinomas, ekskursijas po Druskininkus vedu jau ketvirtą sezoną.

Be abejonės, imantis dabartinės veiklos, pravertė ir ankstesnės mano patirtys. 1982-aisiais, tik atvykusi pagal paskyrimą dirbti į Druskininkus, baigiau ir populiarius bei, kaip tuomet atrodė, labai perspektyvius ekskursijų vadovų kursus. Ilgą laiką mano darbinė veikla siejosi su siuvimu, visuomeninė – su renginių organizavimu, mano patirčiai daug įtakos turėjo ir dalyvavimas originaliame projekte „Mineralinis miestelis“. Aš nesutinku su posakiu „paversk pomėgį darbu ir dirbti niekada nereikės“, nes dirbti reikia, ir labai daug. Bet, kai dirbi mėgstamą darbą, kai nori tobulėti ir vis mokaisi naujų dalykų, kiekviena diena pažeria ir naujų galimybių. Taip beveik prieš metus sulaukiau ir pasiūlymo dirbti programų koordinatore VšĮ „Sūrūs vėjai“. Čia „plepumas“ taip pat yra privalumas, informuojant klientus apie VšĮ „Sūrūs vėjai“ siūlomas pažintines ir pramogines programas, renginius ir pramogas ne tik kurorte, bet ir reklamuojant kaimiškose teritorijose vietos gyventojų kuriamą produktą. Labai džiaugiuosi, kad sausio mėnesį turėjau galimybę tris dienas dirbti Tarptautinėje turizmo ir aktyvaus laisvalaikio parodoje „Adventur 2018“. Ne tik parodos lankytojams, bet ir savo ekskursantams visada sakau, kad gyvenu pačiame gražiausiame Lietuvos mieste, nuo kurio prasideda Lietuva. Man tai miestas, suteikiantis gyvenimo džiaugsmo ir vis naujų  galimybių.“

Kovo pabaigoje Kaune sušauktame gidų sąjungos suvažiavime B. Matusevičienei buvo įteikta Ūkio ministro padėka „Už originalų Druskininkų galimybių pristatymą“. Moteris sakė, kad šią padėką ji priėmė kaip paskatinimą ir patvirtinimą, jog eina teisinga kryptimi, užsiimdama savo mėgiama veikla: „Man labai patinka tai, ką aš dabar veikiu, kaip gyvenu, todėl planų ir svajonių – daug. Maga tik suspėti daug ką padaryti, daug naujo išmėginti. Noriu tobulinti savo vedamas ekskursijas. Juk negrįžtamai praėjo tas laikas, kai ekskursantų autobusai stovėdavo, laukdami gidų… Žmonės ieško vis naujesnių laisvalaikio praleidimo formų, išskirtinių pasiūlymų. Nors mieste organizuojama labai daug renginių, aš vis dažniau pasvajoju apie naują tradiciją. Pavyzdžiui, masinį karnavalą Druskininkuose, kai vieną kartą metuose kurortas taptų panašiu į XIX amžiaus vidurio kurortą, „mineralinį miestelį“. Tokį, į kurį vasarą, kad ir tai vienai šventinei dienai ar savaitgaliui, suvažiuotų būriai poilsiautojų, o iš visų dabartinių Lietuvos dvarų – „ponai“ ir „ponios“ su savo palyda, atributika, programomis; atvyktų kolektyvai, puoselėjantys XIX a. gyvenimo būdo tradicijas, madas, šokį, muziką; galėtų veikti prekybininkų mugė, vietos kavinės, restoranai, o mūsų miestelėnai vienai dienai nusikeltų į gyvenimą prieš beveik 150 metų… Perskaičius R. Griškaitės knygą „Mineralinis miestelis“ arba kurortinės kultūros pradžia Lietuvoje pagal Vasilijaus von Rothkircho rankraštį „Užrašai apie Druskininkus“, nesusirgti Druskininkų praeitimi neįmanoma. Nemylėti ir nesididžiuoti šiandieniniu savo miestu – taip pat neįmanoma!“

Pasimatyti – ir pažinti Druskininkus!

Druskininkų gidų asociacijos pirmininko Antano Lankelio žodžiais, Druskininkų kurorto populiarumą kuria jame gyvenantys ir dirbantys žmonės, nuo namų šeimininkės – be jos dzūkiškų patiekalų krašto pažinimo edukacija tiesiog nė iš vietos! – iki programuotojo, galbūt jau modeliuojančio ir būsimojo kurorto viziją. Kurorte gidų asociacija jungia daugiau nei tris dešimtis aktyviai dirbančių gidų: „Tai istorikai ir kalbininkai, muziejininkai ar inžinerinį išsilavinimą turintys asmenys. Jie geba laisvai, įdomiai, patraukliai pasakoti ir bendrauti su įvairaus amžiaus, bet kokių pažiūrų, nuotaikos ir turinčiais pačių įvairiausių pageidavimų svečiais. Balandį žiedais besipuošiantis kurortas kviečia didelius ir mažus į Druskininkus, į pasimatymą su pavasariu, mėgaujantis įvairiaspalviais krokų, narcizų, sakurų, magnolijų žiedais, aromatais, spalvine gama. Juk pasimatymų romantika yra tikra atgaiva sielai!“. „Pavasario šventėje’ 2018“ Druskininkų gidų asociacija kviečia kurorto svečius ir druskininkiečius į temines ekskursijas. Komentuodamas šią iniciatyvą, A. Lankelis sakė, kad pagal į kurortą atvykusių svečių pageidavimą, jau turėdami ir ankstesnių metų patyrimą, gidai siūlo naujus teminius pasivaikščiojimus, pavyzdžiui, ekskursiją „Po K. Dineikos parką“: „Šias metais minime 120-ąsias šio darbštaus gamtos ir kūno kultūros puoselėtojo gimimo metines. Su svečiais stabtelėjame, apžvelgiame Ratnyčėlės slėnyje srūvančius vandenis, ošiančias šimtametes pušis, prisimename K. Dineikos indėlį žmogaus sveikatinimo srityje, jo nuveiktus darbus. K. Dineikos biografija, jo jaunystės idealai neramiu laikmečiu yra puikiausios istorijos pamokos mūsų jaunajai kartai. Įvairios teminės ekskursijos – tai galimybės aplankyti kultūrinius, istorinius objektus, susipažinti su istorinėmis asmenybėmis, turėjusiomis reikšmės, įtakos kurorto vystymui. Kviečiame atvykti, pasimatyti, pasigrožėti, pailsėti, o kartu – ir pažinti Druskininkus.“

 

Parengė Ramunė Žilienė